Najdôležitejšie tipy k zero waste vareniu
najdôležitejšie tipy k zero waste vareniu

Najdôležitejšie tipy k zero waste vareniu



Na celom svete sa dostane do smetí neuveriteľné množstvo potravín, podľa niektorých štatistík takto skončí jedna tretina všetkých vyrobených potravín. Boj proti plytvaniu potravinami má dokonca aj svoj svetový deň, je to 29. septembra. Zero waste varenie sa oplatí vyskúšať a zdokonaliť sa v ňom aj vtedy, ak aj takto denne vyprodukujete určité množstvo dopadu. Znova použitím/recyklovaním však môžete tento pomer výrazne zlepšiť a čím budete skúsenejší, tým bude klesať aj miera plytvania.

Tipy k zero waste vareniu

  • Majte premyslený plán už aj pri nakupovaní. Začnite tým, že nákupný zoznam (ktorý napíšete napríklad na kus papiera, ktorý ste zachránili pred vyhodením alebo do svojho telefónu) nevyhoďte! Radšej si z neho vezmite ponaučenie. Čoho a koľko bolo treba? Čo ste použili? Ako často musíte dopĺňať tú ktorú surovinu? Pokračujte tým, že namiesto umelohmotnej tašky si zvolíte textilnú tašku a uprednostnite baliaci materiál, ktorý zaťažuje životné prostredie v čo najmenšej miere. Pri nakupovaní sa držte motta, že najlepší baliaci materiál stvorila príroda! Šupka z hrášku alebo banánov je nielen dokonalým dizajnérskym kúskom, ale sa dá aj kompostovať.
  • Neskladujte viac potravín, než koľko skutočne potrebujete. K tomu nezaškodí, keď budete mať presné poznatky o tom, čo a ako treba skladovať. Keď nakupujete na trhu alebo u miestneho pestovateľa, smelo sa ho spýtajte, čo odporúča v súvislosti so skladovaním danej zeleniny alebo ovocia. Pozrime sa napríklad na tekvicu na pečenie: na chladnom mieste vydrží hoci aj viac mesiacov, keď ju budeme chrániť pred vlhkosťou, zabalenú v novinovom papieri alebo položenú na kartóne. Keď kúpite presne toľko, koľko použijete, nebudete sa musieť trápiť kvôli skladovaniu.
  • Vyberte si také recepty, pri ktorých je najmenšie riziko plytvania. Čím je recept komplikovanejší, tým je väčšie riziko toho, že sa “prekúpite”, alebo že niektorú surovinu nepoužijete v plnej miere. Rýchlo sa kaziace, zbytočné prísady s veľkou pravdepodobnosťou poputujú do smetného koša. Problémom však nemusí byť iba veľa prísad, ale aj to, keď nebudete brať do úvahy, pre koľko osôb sa jedlo pripravuje. Ani zmrazenie potravín nie je všemohúce riešenie, lebo nie všetky jedlá sa dajú zmraziť, alebo ak áno, plytváte energiou.
  • Zvyšky použite, napríklad zmrazte, pričom držte na uzde aj spotrebu energie v kuchyni. Plytváme nielen potravinami, ale aj energiou používanou na varenie, skladovanie potravín. Pri zmrazovaní zvyškov buďte opatrní. Nedávajte do chladničky horúce jedlá, toto je okrem zvýšenia spotreby energie nešťastné riešenie aj preto, lebo sa vo vzniknutej pare môžu pokaziť ostatné jedlá v chladničke. V tomto príspevku som už ukázala najzákladnejšie praktiky šetrenia energie v kuchyni. Chladnička je veľkým “žrútom energie”: tajte ju ďaleko od sporáka a vykurovacieho telesa, pravidelne čistite rošty a mrazničku odmrazujte.
  • Pri varení produkujte čo najmenej smetí. V tomto príspevku som už prezradila, ktorých je tých 5 vecí v domácnosti, ktoré môžete v duchu zero waste pohľadu vymeniť na ekologickú verziu, aby vznikalo omnoho menej smetí. Nebude to prekvapivé: 4 z nich pochádzajú z kuchyne! Mimoriadny pozor si dajte na odpad znečisťujúci životné prostredie, napríklad na použitý jedlý olej, postarajte sa o to, aby sa dostal na vhodné miesto.

Časom tráveným v kuchyni však nešetrite

Nemôžem vynechať ani najpraktickejšiu radu súvisiacu so zero waste varením: o téme nielen čítajte, ale pečte a varte čo najviac, vyviňte svoje vlastné metódy!

Čím viac budete precvičovať, o to profesionálnejším zero waste kuchárom sa stanete vo svojej domácnosti. Nakoniec práve týmto znížite čas trávený nakupovaním, prípravami a varením. Zero waste objavy sa stanú rutinou, postupne sa zabudujú do vášho každodenného života.

Keď vám chýbala len inšpirácia, potom je tu pre vás niekoľko lahodných jesenných receptov od Víl: najlepší domáci levanduľovo – ružový lekvár, gaštanové muffiny, recept na jesenný zázvorový džem na posilnenie imunity, tipy k použitiu jesennej superzeleniny - tekvice, vegánske lasagne, 3 vegánske maškrty k jesennej pohode v teple domova.

Mnohostranné Manny proti plytvaniu

Na všetky Manny platí, že počnúc od výberu surovín až po výrobu, nás vedie ekologické zmýšľanie. Vrátane toho, aby sme neprodukovali viac odpadu, ako je to nevyhnutné. Toto všetko by však bolo zbytočné, keby sme Manny nevysnívali práve s tým úmyslom, aby ste ich mohli požiť čo najrozmanitejšie. Šetríte tým čas aj peniaze, v neposlednom rade produkujete omnoho menej odpadu. Zero waste pohľad na svet okrem kuchyne aj v kúpeľni!

Asi nie je lepší príklad, ako najobľúbenejší člen vynovenej rodiny bambuckých masiel pod názvom She Variations, 100% prírodné ghanské bambucké maslo. Okrem toho, že vás rozmazná dennými 10 minútami luxusu, nahradí krém na tvár, telové mlieko, krém po opaľovaní, krém na ruky, alebo krém na zmäkčenie kože na pätách. Toto však nie je iba naša zásluha: bambucké maslo je jedným z najmnohostrannejších hydratačných, vyživujúcich, regeneračných riešení prírody. Našou úlohou je “iba” to, aby sme vám ho priniesli po vyhľadaní najkvalitnejších surovín, po spracovaní jedinečným, šetrným termokozmetickým procesom, ako čistú esenciu prírody.

Prosíte si zero waste kuchyňu? Porozprávajte aj ostatným, čo ste v tejto súvislosti „uvarili“!



Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac