Čo by som mohol ja osobne urobiť pre to, aby bolo na Zemi menšie znečisťovanie životného prostredia? – pýtajú sa mnohí neisto. Odpoveď je pritom jednoduchá: veľmi veľa. Je potrebná iba trocha pozornosti. Ukážem Vám akčný plán!
Vedeli ste, že priemerný občan rozvinutej krajiny vyprodukuje ročne 400-500 kilogramov domáceho komunálneho odpadu? Je to desivé, takmer neuveriteľné množstvo. Hlavne preto, lebo iba časť tohto odpadu je recyklovateľná, ostatná sa dostane nejakou formou do okolia, kde aj ostane bez toho, aby sa rozložila.
Nasledovné zmeny životného štýlu môžete zaviesť aj Vy a uvidíte, iba raz sa budete musieť rozhodnúť, potom to už bude automatické, a už nikdy sa nevrátite ku svojim zvykom, znečisťujúcim životné prostredie. Verím, že je to podstatné a áno, aj rozhodnutie jedného jediného človeka.
- Namiesto balenej vody čistička vody
Zakaždým, keď zbadám odhodenú umelohmotnú fľašu, premôže ma smútok, lebo si spomeniem na to, koľko miliónov rokov musí uplynúť, aby sa tento produkt rozložil? Mám pre Vás zlú správu: podľa vedcov sa umelohmotné fľaše nikdy nerozložia, ani za milióny rokov. Je to strašné, lebo za posledné roky nabralo používanie umelohmotných fliaš také rozmery, čo už znepokojuje aj ich samotných výrobcov. Čo je na príčine? Ľudia náhle stratili dôveru vo vodu z vodovodu, kvôli čomu si väčšina rodín navykla na balenú vodu, preto je obrovské množstvo používanej umelej hmoty pre Zem mimoriadne veľkou záťažou.
Pritom voda z vodovodu je – v tých častiach sveta, kde žijete aj Vy – vhodná na konzumáciu. Samozrejme, je dobré pravidelne sa starať o čistotu potrubia, isté však je, že nie ste nútení zaťažovať ani svoju peňaženku, ani svoje okolie tým, že si musíte kupovať balenú vodu. Ak máte obavy z toho, že sa zo starého potrubia dostanú do vody ťažké kovy, potom Vám odporúčam, aby ste používali jednoduchú čističku na vodu, ktorú je možné namontovať na batériu.
- Namiesto jednorazových plienok klasické, látkové
Je prekvapujúce, koľko málo ľudí vie, že jednorazové plienky silne znečisťujú životné prostredie! Malé dieťa vo svojom období nosenia plienok použije priemerne 4000 plienok, čo predstavuje približne 500-800 kg odpadu. Chápem, že takéto plienky sú veľmi praktické, ale verte mi, ak si kúpite dostatok klasických plienok, ušetríte hneď viackrát. Jednak čas, lebo nemusíte po každom spotrebovanom balíku plienok utekať znova do obchodu, na druhej strane peniaze, lebo obdobie nosenia plienok Vás vyjde takmer o polovicu lacnejšie, ako keby ste používali jednorazové plienky. Zároveň budete produkovať aj menej odpadu, čo je tiež dôležité hľadisko, ak zoberiete do úvahy náklady na odvoz smetí.
Nie je však jedno ani to, ako budete klasické plienky používať. Ak ich budete prať vyváraním, použijete aviváž, sušíte a žehlíte strojom, potom množstvo emisií oxidu uhličitého neznížite. V tomto prípade sa ani neoplatí prejsť z jednorazových na klasické. Aby bolo používanie klasických plienok naozaj šetrné k životnému prostrediu, používajte práčku energetickej triedy „A”, ktorú vždy zapínajte pri plnom naplnení, a nie na vyššej teplote ako 60 C°. Odporúčam, aby ste používané textilné plienky uskladňovali pred praním v suchu, v uzatvárateľnom vedre, do ktorého nakvapkajte esenciálny olej.
- Namiesto mrazeného čerstvé
- Namiesto umelohmotných tašiek látkové
.
- Namiesto mlieka vegánske mlieko, domáce
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!