Najlepší domáci levanduľovo – ružový lekvár
najlepší domáci levanduľovo – ružový lekvár

Najlepší domáci levanduľovo – ružový lekvárPriniesla som vám recept na exotický lekvár, ktorý do fľaše uzatvára najlahodnejšie chute levanduľovej a ružovej sezóny. Jeho príprava je jednoduchá, účinok je však o to elegantnejší a výnimočnejší.

Zažívame veľkú módu prípravy lekvárov, nie náhodou: ručne vyrábané lahôdky sú jedinečné, a pokiaľ sú vyrobené doma, môžu byť hoci aj diétne, rovnako ako aj nasledovná jedinečná receptúra.
Týmto rafinovaným receptom zaručene zožnete úspech. Dve základné suroviny, ruža a levanduľa, tvoria taký jedinečný svet chutí, ktorý okúzli každého.

Prísady:
Približne 150 gramov dôkladne opláchnutých, čerstvých ružových lupienkov, alebo 2,5 hrste sušených ružových púčikov, alebo lupienkov
20 kusov čerstvých stoniek levandule, alebo 12 stoniek sušenej levandule
1 vanilkový struk – vyškrabaná dužina
400-500 gramov cukru z kokosového kvetu, alebo brezový cukor
6 kusov očistených jabĺk

Príprava:
Najprv si pripravme ružu a levanduľu. Pokiaľ máte čerstvé ružové lupienky, potom ich nakrájajte na menšie kúsky a dôkladne ich opláchnite studenou vodou tak, aby ste ich očistili od každého druhu prípadných nečistôt. Pokiaľ pracujete s drobnými sušenými ružovými púčikmi, potom ich nemusíte oplachovať vodou. Chyťte stonky levandule a levanduľové kvety z nich jednoducho zmrvte. Dbajte na to, aby sa kúsky stonky neprimiešali medzi malé fialové lupienky. Potom si pripravte základ: jablko nakrájajte na menšie plátky, stonku a jadierka nepoužite, tie kompostujte. Jablko pomocou vidličky mierne roztlačte, aby pustilo trochu šťavy, potom zmiešajte so sladidlom a pomaly začnite variť. Keď ste už získali tekutú kašovitú hmotu, masu sceďte, aby ste sa zbavili kôrky jablka. Živiny v ňom ostanú, ale kvôli konzistencii je lepšie, pokiaľ kúsky kôry nebudú v lekvári. Prebytočnú kôrku však nevyhadzujte, vložením do pôdy je pre rastlinky ideálnou živinou. Pokračujme vo varení lekváru: primiešajte chutné čierne semienka vyškrabané z vnútrajška vanilkového struku, potom k hmote pridajte ružu a levanduľu. Po vložení kvetov povarte ešte 10 minút.

Nakoľko je reč o lekvárovej špecialite bez konzervačných látok, v plnej miere prírodnej, je veľmi dôležité, aby sa lekvár dostal do fliaš sterilne. Pomocou kovových klieštikov vložte malé fľašky (lekváru bude približne 5-6 kusov 1,5 decilitrových fľašiek) do hrnca s vriacou vodou, čo ich dezinfikuje zvonka aj zvnútra. Lekvár lyžičkou vložte do fliaš tak, aby tie boli stále vo vriacej vode, čím vytvoríte dokonale sterilné prostredie. Keď ste hotoví, zatvorte oheň a tiež vyvarené vrchnáky natočte na fľaše. Potom ich dôkladne zabaľte do deky a v tomto prípade ich nechajte pomaly vychladnúť v suchom zábale, čo potrvá približne 2-3 dni. Dbajte na to, aby fľaše boli otočené vrchom nadol, čo zabezpečí úplnú vzduchotesnosť.

Najlepšie je, keď tento úžasný lekvár skonzumujete po otvorení naraz, čiže každú otvorenú fľašu uskladňujte v chladničke maximálne po dobu 2 dní. Pokiaľ chcete tento „rozkvet“ ešte vystupňovať, pite k nemu studený levanduľový, alebo ružový čaj, osvieži a upokojí vás to.
Pokiaľ chcete ešte viac vystupňovať levanduľovú atmosféru, potom odparujte Manna 100% čistý levanduľový esenciálny olej, vďaka ktorému si môžete kedykoľvek pripomenúť čarovnú atmosféru varenia levanduľového lekváru.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť

Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac