Pestujme spolu mikrozeleninu!
pestujme spolu mikrozeleninu!

Pestujme spolu mikrozeleninu!



Počuli ste už o mikrozelenine? Nie, teraz nehovoríme o dobre známych klíčkoch, ale o tej čoraz viac populárnejšej zelenine bez chemikálií pestovanej doma, ktorá sa nazýva aj mikrozelenina.

Rozmerom sú mini, ale ukrývajú v sebe veľa hodnôt

Mikrozelenina je taká čerstvá, mladá zelenina alebo bylinky, ktoré si aj my sami môžeme vypestovať doma v kuchyni. Ich rozmery nie sú napriek ich pomenovaniu až také drobné, už vôbec nie mikroskopické, majú dobrých pár centimetrov. Avšak na rozdiel od klasickej zeleniny pestovanej v záhrade hovoríme o liliputánskej verzii.

Nepomýľme si pestovanie mikrozeleniny s klíčením. Klíčky sú semienka vyklíčené vo vode, kým mikrozelenina je navonok aj z hľadiska jej pestovania skoro taká istá, ako „skutočná“ rastlina. Vyvíja sa v kokosovom alebo ľanovom vlákne minimálne za 4-5 dní za jeden – dva týždne a má dobre viditeľné listy. Klíčenie trvá 1-2 dni, kedy sa zo semienka vyvinie akurát iba výhonok.

Pestovanie mikrozeleniny je viac, ako len záhradníčenie

Existuje málo tak čarovných vecí, ako si vlastne vypestovanou zeleninou obohatiť, ochutiť domáce jedlo. Použitie mikrozeleniny je teoreticky totožné s používaním klasickej zeleniny, napriek tomu sa najčastejšie dostane do šalátov, polievok, chlebíčkov (volajú sa aj mikrošaláty).

Ich farba a chuť je podľa mnohých intenzívnejšia, výraznejšia, živšia ako u „normálnej“ zeleniny, podľa niektorých výskumov majú dokonca niektoré druhy mikrozeleniny aj vyšší obsah živín.

Avšak to nie je jediný dôvod na to, aby sme sa „babrali“ s veselou mini zeleninou bez chemikálií. Záhradníčenie má mnoho výhod aj z hľadiska duševného zdravia.

Psychology Today sem okrem iného zaraďuje precvičovanie/praktizovanie prijímania, taktiež opustenie perfekcionizmu (urobíte všetko pre to, aby vaša zelenina rástla pekne, ale nesnažíte sa o nedosiahnuteľnú dokonalosť, necháte to na prírodu). V záhradníčení sa ukrýva aj schopnosť neustáleho vzdelávania sa, rovnako ako aj precvičovanie existencie v prítomnosti. Keď sa staráte o svoju mikrozeleninu, vaše myšlienky a skutky sú orientované jedným smerom, aj nechtiac sa naladíte na konkrétnu činnosť. Pestovanie mikrozeleniny si vyžaduje nemálo pozornosti, avšak ani nemôžete urobiť nič iné, ako ich obdarovať svojou pozornosťou.

O trikoch prípravy domácej bylinkovej záhrady som písala v tomto článku, tieto tipy môžete výborne uplatniť aj pri pestovaní mikrozeleniny. Mäta, bazalka alebo pažítka sa urodia aj v kvetináči v chladnejšej časti kuchyne, takto si budete môcť celý rok vychutnávať ich účinky, ak ich budete konzumovať ako čerstvé rastliny. Ale okrem zmrazenia v kockách ľadu ich môžete uskladniť aj v zaváraninovej fľaši pomocou soli a prírodného sladidla.

Ako začať pestovať mikrozeleninu?

  • Prvou úlohou je zaobstaranie si potrebných vecí, akými sú vhodný kvetináč, výsadbový box alebo balkónový kvetináč, a sterilná, dobre vetraná ale vhodne priepustná pôda (kokosové alebo konopné vlákno). Na jeseň je namiesto terasy alebo záhrady vhodnejším miestom kuchyňa, za predpokladu, že mikrorastliny dostanú dostatok svetla.
  • Vopred myslite aj na zber mikrozeleniny, preto majte po ruke aj nožnice, kvôli ich veľkosti je to najlepšia metóda.
  • Na sadenie mikrozeleniny sú potrebné špeciálne semienka. Rovnako ako pri pestovaní klíčkov aj pri mikrozelenine existujú rôzne semienka a balíčky na výsadbu. Je len na vás, ktoré druhy vyskúšate, tu je pre vás niekoľko druhov zeleniny a byliniek, ktoré sa dajú pestovať aj v mikrorozmeroch: sú to reďkovky, zelený hrášok, kaleráb, brokolica, rukkola, koriander alebo bazalka. Semienka sa v skutočnosti nesadia, len sa rovnomerne rozsypú na vlhké kokosové alebo ľanové vlákno. V popise semienok si prečítajte, či je niektoré potrebné vopred namočiť, prípadne prikryť, lebo u niektorých to môže byť potrebné.
  • Aj čas je dôležitou prísadou! Starostlivosť o minizáhradu spočíva v jej pravidelnom obrábaní, polievaní a zbere. 4-5 dní za 1-2 týždne a z mikrosemienka už bude mikrozelenina, čiže ledva zasadíte a už sa môžete tešiť z úrody. S polievaním to nepreháňajte, avšak starostlivo kontrolujte, či kokosové alebo ľanové vlákno nevyschlo. Nepolievajte zhora, radšej nalejte trocha vody do misky pod kvetináčom, takto si „pôda“ vsiakne potrebné množstvo vody. Je pravda, že pestovanie mikrozeleniny si vyžaduje dosť veľa času, ale ako môžete vidieť, aj fyzicky aj psychicky z toho môžete len profitovať.


Manny, ak obľubujete zelenú

Klíčky síce nie sú mikrozeleninou, ale sú o nič menej vzácnou surovinou v kuchyni. Dokonca niektoré sú výborné aj ako surovina na výrobu prírodných kozmetických prípravkov. Z radu zelených Mánn preto nemôžeme vynechať Telové mlieko s olejom z pšeničných klíčkov a z ruže palmovej, ktoré je vyrobené s olejom z pšeničných klíčkov s obsahom vitamínu E.

Mydlo pre zdravé vlasy, ktoré môže byť sviežim zeleným bodom vašej kúpeľne, preukázateľne zmierňuje vypadávanie vlasov*, ošetruje vlasovú pokožku* a produkuje viditeľne menej lupín na vlasovej pokožke*. Za svoju jedinečnú, charakteristickú zelenú farbu vďačí ílu bohatému na minerálne látky a stopové prvky.

*na základe subjektívnych odoziev účastníkov výskumu nezávislého, medzinárodne uznávaného výskumného laboratória

Asi neexistuje zelenšia Manna, ako skrášľujúca maska na pleť, v ktorej sa stretli zelený íl a zelený čaj, a ktorá je vyrobená vyslovene pre mastnú, problematickú pokožku s vyrážkami. Masku na mastnú pleť so zeleným čajom môžete používať aj týždenne viackrát.

Nezabudnite, že každá jedna Manna je svojím spôsobom zelená, lebo sú vyrábané s rešpektom k prírode a udržateľnosti, bez chemikálií. Môžete si vybrať ktorúkoľvek, vždy sa budete môcť tešiť z takého prírodného kozmetického prípravku, pri ktorom počnúc výberom jeho surovín až po výrobu sme pri každom kroku hlasovali za ekologické riešenia.

Vy ste už vyskúšali pestovanie nejakej mikrozeleniny? Máte nejaké tipy? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentári!



Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac