Správny bežecký tréning namiesto kôl na školskom ihrisku!
Isté porekadlo hovorí, že „Utiecť (odbehnúť) je hanba, ale užitočné.” Ja by som to povedala inak: Behanie je užitočné a zdravé! Znie to omnoho lepšie, však? Ale je technika bez kontroly, ktorú sme používali na dávnych hodinách telesnej výchovy, správna? Len sme bežali kolá a nikto nám nepovedal, ako máme dýchať, alebo to, aké je zahriatie pred behom dôležité. Pritom toto všetko je súčasťou bežeckého tréningu.
Zahriatie a záverečný strečing
Obe sú veľmi dôležitou súčasťou bežeckého tréningu (ale aj všetkých ostatných foriem pohybu).- Cieľom zahriatia je, aby ste studené svaly pripravili na záťaž. Jeho pomocou môžete predísť nechceným poraneniam, natiahnutiam, rôznym svalovým bolestiam.
Zahriatie pred behom má dve časti:
-
10 minút ľahkého joggingu (pomalého behu) – Ak ste ešte nebehali, potom najprv začnite chôdzou v rýchlejšom tempe!
-
Trocha gymnastiky – V škole ste sa s ňou aj vy stretli na hodinách telesnej výchovy. Keďže počas behu svaly rýchlo stuhnú, je potrebné, aby ste ich dobre pripravili na pohyb. Túto časť tvorí chôdza, beh, skákanie a dynamické, posilňujúce cvičenie.
Buďte opatrní! Vaše pohyby by nemali byť rýchle, ale mali by byť dobre premyslené. Dávajte si tiež veľký pozor na dýchanie, nelapte po dychu, pretože to už nie je zahriatie. Gymnastika je často oveľa užitočnejšia, než 2 kilometre behu.
Určite cvičte cviky, ktoré zvyšujú záťaž kĺbov (napr. chôdza na pätách, chôdza po vonkajšej a vnútornej časti chodidla). Pozornosť venujte aj svalom trupu (napr. úkony, strečing vo vzpažení)
- Strečing na záver bežeckého tréningu je tiež nevyhnutný, pretože svaly po každom tréningu potrebujú natiahnuť. Ich natiahnutie je potrebné preto, aby ste nemali „svalovku“. Veľmi dôležité je aj to, aby ste pri strečingu nepružili, v každej polohe strečingu vydržte niekoľko sekúnd.
DýchanieAby ste prekonali začiatočné ťažkosti, je dôležité, aby ste sa naučili správne dýchať. Aj toto, ako všetko ostatné pri behu, musíte robiť rovnomerne. Ak vám to ide, už ste na polceste k správnemu behu.
Výbava
Dobrá výbava, v rámci nej kvalitná bežecká obuv, je tiež veľmi dôležitá. K tomuto športu nie sú dobré obyčajné tenisky, lebo tieto sa nevyrábajú tak, aby zniesli extra záťaž. Bežecká obuv umožňuje, aby bol beh bezpečný, dobre sa vetrá, tlmí nárazy päty. V prípade bežeckej obuvi si vyberte väčšiu veľkosť, ako pri bežnej, dennej obuvi. Musíte tak urobiť preto, lebo pri behu potrebuje vaša noha voľný priestor na pohyb. Dôležité je aj to, aby bola vaša obuv z vhodného, odolného materiálu.
Keď môžete, oblečte si bežecké tričko a bežecké nohavice. Tieto lepšie odvádzajú prebytočný pot.
Ako začať?
V prvom rade, ak už máte odhodlanie, potom by ste si mali tréning budovať postupne. Prvý tréning nech je radšej skôr rýchla chôdza. Takto: 2 minúty behu a 5 minút chôdze. Aj odbehnutá časť nech je len jogging. Pri ďalšej príležitosti pridajte k bežeckej časti tréningu ďalšiu minútu, potom vždy ďalšiu až dovtedy, kým nedosiahnete primeranú kondičnú úroveň. Môžete to dosiahnu tak, že týždenne trikrát si urobíte bežecký tréning a raz tréning v nejakej inej forme pohybu (napríklad pôjdete na hodinu zumby alebo plávať).
Je veľmi dôležité, aby ste sa vopred rozhodli a chceli dosiahnuť výsledok. Ako pri mnohých iných veciach, aj pri behu sa veci rozhodujú v hlave. Ak to nechcete naozaj, nebude ani výsledok. Majte sebadôveru, buďte vytrvalí a v záujme cieľa sa pripravte mentálne. To je dôležité preto, lebo bez toho sa ľahko môžete vzdať. Lebo beh nestačí len začať.
Vy beháte? Robíte to takto? Podeľte sa o to so mnou v blogu!
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!