Pozbierala som pre Vás tie tipy, pomocou ktorých budete môcť prežiť chladnejšie dni za pomoci byliniek.
Jeseň je tu, a spolu s ňou aj polievky a chutné pečené pokrmy. O tomto čase si rada dochutím jedlá doma vypestovanými bylinkami. Nie je však jedno ako! Niektoré z nich pokojne prežijú celú zimu a môžete si ich zberať kedykoľvek. Sú to rastliny s drevitou stonkou, ako napríklad tymián, rozmarín a šalvia. Oregano, majoránka a medovka však nemajú radi zimu.Bazalka, pažítka, alebo medovka, ktoré uschovávate vonku, sú tiež citlivé. Preto je lepšie, ak si ich v črepníku odložíte do chladnejšej časti svojej kuchyne.
Z mäty odoberte výhonky s korienkami. Po ich zasadení do črepníkov budú voňavým zimným návštevníkom Vášho bytu. Už jedným odtrhnutým lístkom môžete poblázniť svoje polievky, pečené mäso a dezerty. Aj pažítku a zeler si môžete zobrať do bytu.
Na jeseň a v zime príroda spí, napriek tomu existujú také rastliny, ktoré je najlepšie sadiť práve v tomto období: semienka kôpru rozsypte v záhrade alebo do črepníka na konci jesene. Aj kamilky budú mať najviac kvetov vtedy, ak ich zasejete v septembri: semienka vplyvom jesenných dažďov vyklíčia, prezimujú a kamilky v máji rozkvitnú. Na vyklíčenie semienok levandule je potrebný chlad, preto ich s väčším rozpätím zasejte na jeseň.
A teraz nasledujú tipy, pomocou ktorých môžete zachovať svoje bylinky na dlhú dobu:
Čerstvé bylinky zamrazte do ľadových kociek. Nakrájané listy alebo kvety zmiešajte v troche vody a zamrazte. Keď ich pri varení budete potrebovať, bylinkové kocky ľadu len jednoducho vložte do hrnca.
Bylinky môžete konzervovať tiež v soli a sladidle. Ďalším bonusom tejto metódy je, že takto získané ochutené prírodné soli a sladidlá dodajú Vašim jesenným jedlám fantastickú chuť! Levanduľu, medovku a rozmarín miešajte s eritritom a bazalku so soľou. Potrebné množstvo byliniek vložte do sklenej fľašky, potom dosypte soľ, alebo eritrit.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!