20 faktov, ktoré musíte vedieť o palmovom oleji
Už ste možno počuli o tom, že pri príprave Mánn nepoužívame palmový olej, pretože cítime zodpovednosť za indonézske pralesy a osud v nich žijúcich orangutanov.
Teraz sa v 20 bodoch môžete dozvedieť aj to, prečo Vás povzbudzujeme v tom, aby ste sa aj Vy pripojili k táboru ľudí odmietajúcich palmový olej.
Týchto 20 faktov by ste mali vedieť o palmovom oleji
- Palmový olej je najvyužívanejším rastlinným olejom na svete.
- Palmový olej sa vyrába z plodov palmy olejovej, predovšetkým na výrobu potravín a kozmetiky, resp. pohonných látok. Je lacný, ľahko zužitkovateľný, a je možné ho vyrobiť vo veľkých množstvách.
- Palma olejová pochádza z Afriky, v súčasnosti však vytvárajú v Južnej Amerike a Indonézii obrovské, a čoraz rozľahlejšie plantáže, aby vyhoveli dynamicky narastajúcemu svetovému dopytu.
- Rozširovanie plantáží palmy olejovej je v súčasnosti prvotným dôvodom likvidácie dažďových pralesov. Každú hodinu vypália a zničia prales o ploch rovnajúcej sa 300 futbalovým ihriskám, aby na jeho mieste vyrástli palmové plantáže. Od roku 1990 zlikvidovali v Indonézii kvôli palmovému oleju faunu a flóru dažďových pralesov o rozmere dnešného Nemecka.
- Likvidáciou pralesov sa do vzduchu dostáva obrovské množstvo oxidu uhličitého, čo je jedným z najvýznamnejších príčin globálneho otepľovania, zmeny klímy.
- Za dvadsať rokov sa zvýšila produkcia palmového oleja o viac ako štvornásobok: vlani vyrobili vo svete už viac ako 60 miliónov ton palmového oleja. Z toho polovicu v Indonézii, dlho známej svojou nedotknutou prírodnou krásou. Podľa odhadu odborných kruhov sa v roku 2016 dostane na svetové trhy o ďalších päť ton palmového oleja viac.
- Produkty z palmového oleja sú prítomné všade. Nájdete ich na policiach supermarketov a vo fast foodových reťazcoch. Je takmer isté, že nejaké nájdete aj vo svojej kuchyni, či kúpeľni, ak máte doma čokoládu, müsli tyčinku, sušienky, arašidový krém, margarín, kozmetické prípravky, krémy, šminky.
- Dopyt po palmovom oleji sa v Európe a Spojených štátoch zvýšil predovšetkým odvtedy, ako sa pokutuje a zakazuje používanie trans tukov spôsobujúcich ochorenia srdca a cievneho systému.
- Palmový olej používajú predovšetkým pri príprave polotovarov. Únie a organizácie lekárskych špecialistov vyjadrili svoje vážne obavy ohľadom toho, nakoľko zdravá je pravidelná konzumácia spracovaného palmového oleja.
- Kvôli plantážam vysádzaným miesto pralesov musia domorodé kmene opúšťať svoje domovy. Množstvo druhov zvierat a rastlín stráca svoj prirodzený životný priestor na takých miestach, ktoré boli doteraz jednými z najdôležitejších uzlov biologickej rozmanitosti na našej planéte.
- Pri pestovaní palmového oleja nútia k práci v neľudských podmienkach často deti a novodobých otrokov.
- Kvôli pestovaniu paliem olejových na čoraz väčších plochách hrozí vyhynutie ohrozených druhov ako sú: slony, nosorožce, tigre a orangutany. Pred sto rokmi narátali 230 000 jednotlivcov, dnes žije podľa World Wide Fund na ostrovoch Borneo a Sumatra sotva 7 300 orangutanov.
- Po plantážach palmy olejovej dokáže počas niekoľkých desaťročí prežiť na zničenej pôde len niekoľko druhov rastlín, na plantážach takmer úplne vyhynie prirodzený podrast.
- Podľa organizácií na ochranu prírody udržateľná výroba palmového oleja naďalej neznamená v každom prípade garantovane čistý a kontrolovaný pôvod.
- Podľa organizácií na ochranu pralesov ani pätina z celkovo vyrobeného palmového oleja nepochádza od certifikovaných pestovateľov. S tým súvisiaca úroveň informovanosti spotrebiteľov je tiež mimoriadne nízka.
- Podľa správy OSN sa pri výrobe palmového oleja používa obrovské množstvo umelého hnojiva a chemických postrekov, čím sa znečisťuje pôda aj prírodné vodné zdroje.
- Palmový olej nájdete na etiketách výrobkov pod nasledovnými označeniami:
- Dokonca aj pochybne známe SLS, teda Sodium Laureth Sulphate alebo Sodium Lauryl Sulphate, zodpovedné za penivosť kozmetických prípravkov, zväčša uvádzané ako prvá zložka na flakónoch sprchových gélov, šampónov, tekutých mydiel, môže byť vyrobené z palmového oleja.
- Palmový olej nájdete aj v množstve zdravo prezentovaných potravín alebo prírodných kozmetických prípravkov. Ešte aj podomácky vyrobené a v bio obchodoch predávané prírodné mydlá, telové mlieka, sprchové gély sú pripravované v rozhodujúcej miere s použitím palmového oleja, preto sa oplatí prečítať si pred nákupom etikety.
- Proti likvidácii lesov v záujme pestovania palmového oleja vyhlasuje množstvo organizácií na ochranu životného prostredia protestné akcie. Pripájajú sa k nim aj také významné osobnosti ako oskarový herec Leonardo DiCaprio, ktorý sa pred niekoľkými mesiacmi vyslovil za záchranu orangutanov v Indonézii, alebo svetoznáma a obľúbená primatologička – Dr. Jane Goodall.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť