Odhalíme najstráženejšie tajomstvá kozmetického priemyslu VIII. časť
Jedy ľahučké ako pena
Sodium Laureth Sulfate/Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth (SLES) Sulfate/ Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
Patrí medzi najnebezpečnejšie, pretože sa používa veľmi často a vo veľkých množstvách, možno tvrdiť, že ho môžeme nájsť v produktoch určených pre každú vekovú skupinu.
Je to tá chemikália, s ktorou by ste sa určite stretli na etikete svojho sprchového gélu či šampónu, ak by ste sa teraz zo zvedavosti na ne pozreli, lebo táto lacná, drsná „mycia látka” sa veľmi často používa v sprchových géloch, šampónoch, tekutých mydlách, pleťových vodách, penách do kúpeľa, lebo od nej sa penia tak bohato; sú to povrchovo aktívne mycie a čistiace látky.
Na niektorých výrobkoch ste sa mohli stretnúť s označením „SLS-free“, čo znamená, že určití výrobcovia už uznajú, že kupujúci sú stále uvedomelejší, stále viac ľudí sa dištancuje od kozmetických prípravkov plných prísad. Začínajú to uznávať, ale žiaľ nie všetci: mnohí sú k nim veľmi oddaní. Prečo ju bránia zubami-nechtami, azda preto, lebo je taká lacná?...
Darmo je výrobok ručne vyrobený, keď sa v ňom nachádza SLES, neprospieva pleti ani v prípade, že je pridané do neho veľké množstvo kakaového masla...
Výrobok, ktorý obsahuje SLS alebo SLES, je väčšinou obohatený aj syntetickými vôňami, farbami a konzervačnými látkami. A kto by vedel rozpoznať, ktorá z množstva chemikálií spôsobila ekzém alebo vysušenú pokožku?
Ak si pozriete etiketu, väčšinou je v zložení (Ingredients) druhou v poradí (alebo niekde medzi prvými), hneď za vodou (Aqua). To znamená, že daný prípravok obsahuje okrem vody najviac práve z tejto syntetickej látky. Len preto, aby sa sprchový gél bohato penil...
Za bohatú penu však musíte zaplatiť vysokú cenu!
Nespočetné množstvo pokusov dokázalo, že táto chemikália vo veľkej miere zvyšuje dehydratáciu cez pokožku, z čoho sa Vaša pokožka stane suchou a napätou, a takto nedokáže celkom plniť svoju funkciu. To vedie k rôznym iritáciám pokožky a vo veľkej miere k jej starnutiu. Takmer zlikviduje jej obranný mechanizmus, aby sa tak všeličo iné bez prekážok dostalo do pokožky. Okrem toho môže iritovať oči, vlasovú pokožku, spôsobuje vypadávanie vlasov, vyrážky a iné alergické reakcie.
Žiaľ, po ľahkom preniknutí cez pokožku sa zabuduje do organizmu: do mozgu, srdca, pľúc, do pečene a po dlhšej dobe pravdepodobne spôsobuje zdravotné ťažkosti, mali by sme sa obzvlášť vyhýbať jej vniknutiu do očí.
SLS používajú aj v klinických testoch: dráždia ňou kožu pokusných zvierat a pokožku ľudí (áno, čítate správne, je to silne dráždivá chemikália), potom testujú liečivé účinky rôznych krémov na takto podráždenej pokožke. Keby nebola pokožka podráždená, neboli by potrebné ani tieto krémy.
Z týchto dvoch zlúčenín je viac iritujúcim Laurylsíran sodný (SLS). Napriek tomu je Laurethsulfát sodný (SLES) oveľa zákernejší: k tomu, aby sa táto chemikália stala “jemnou” a “mäkkou”, musí prejsť cez určitý proces. Nie je to nič iné ako etoxylácia. Pamätáte sa? 1,4-dioxán, opäť ho pripomíname!
Pri etoxylácii sa používa látka etylen-oxid , ktorý je rakovinotvorný. Vedľajším produktom etoxylácie môže byť 1,4-dioxán, ktorý sa dostane spolu s látkou SLES do sprchového gélu, šampónu atď... a o ktorom sa ani nedozvieme, lebo nie je vyznačený na etikete.
V zložení nenájdete túto látku pod uvedeným menom, ale keď uvidíte ingrediencie s koncovkami -eth (myreth, oleth, laureth, ceteareth) a -oxynol na etikete, majte na pamäti, že môžu obsahovať 1,4-dioxán (väčšinou penotvorné, emulgačné látky a rozpúšťadlá).
Napriek tomu sa používanie Laurethsulfátu sodného (SLES) a Laurylsíranu sodného (SLS) pokladá za bezpečné (faktom je, že sa nedokázala ich rakovinotvornosť) a môžu sa používať bez limitácií – do takej miery, že až 90% penivých výrobkov obsahuje niektorý z nich.
Po tom všetkom sa zdá najmenej desivým to, že ich väčšinou vylučujú z ropy, však?
Čo iného Vám môžem priať nakoniec, ako pekný deň bez peny z chemikálií!
Andrea Vargová - Mydlová Víla