Keď je reč o zelenine a ovocí, ako zástanca zdravých potravín bez chemikálií, samozrejme, zo všetkých by som kupovala tú verziu, ktorá bola vypestovaná za najlepších, najprirodzenejších podmienok. Žiaľ – kvôli rozširujúcim sa možnostiam ich zaobstarania – ešte stále musíme čeliť tej situácii, kedy sú bio verzie citeľne drahšie, než tie, ktoré boli vypestované za klasických podmienok.
Ani ja nekupujem zo všetkého bio, ale poznajúc informácie zo zákulisia – o ktoré sa teraz podelím aj s vami – sú niektoré druhy, z ktorých áno. Tieto plody totiž dokážu do seba nasiaknuť a skladovať obrovské množstvo chemikálií, preto sa pri nich usilujem o to, aby som nakúpila tovar pochádzajúci z ekologického hospodárstva. Pozrime sa, čo sa nachádza na mojom zozname „z tohto radšej bio”.
Jablká/hrušky
Jablká kupujem často, veď majú toľko rôznych možností spracovania, že sa v kuchyni stali základnou surovinou. Dávam ich do varených jedál, do kokteilov, zákuskov a, samozrejme, dostanú sa aj medzi desiatu detí. Hrušky nosím domov zriedkavejšie, vtedy keď chcem pripraviť vyslovene taký šalát, do ktorého sa viac hodia. V šupke jabĺk aj hrušiek je veľké množstvo vitamínov a užitočných živín, ale, žiaľ, nie iba tie, ale aj zvyšky pesticídov, postreky proti rôznym škodcom a horobám.
Tieto chemikálie sa držia vonkajšieho obalu ovocia, skladujú sa tak, že sa do šupky integrujú. Ovocie môžeme umývať akokoľvek dôkladne, nepomôže to, keď však chceme ísť na istotu, môžeme ovocie ošúpať, vtedy však skončí väčšina vitamínov v smetnom koši. Toto je dôvodom toho, že z jabĺk a hrušiek kupujem bio verziu. Obrovskou výhodou však je, že takto zužitkujem každý ich kúsok – semienka, jadierko, šupku – lebo viem, že so škodlivými chemikáliami určite nemusím počítať.
Zeler
Podobne ako jablká, aj zeler (stonka aj buľva) dokáže do seba nasiaknuť parádne množstvo chemikálií. V minulosti som čítala také šokujúce údaje, ktoré tvrdili, že americké testy potvrdili v zeleri prítomnosť hoci až 60 druhov rôznych chemikálií. Až tak veľa zeleru nekupujem, používam ho väčšinou iba do polievky a šalátov, preto vždy keď ho potrebujem, si spomeniem na tieto prekvapujúce číselné údaje a v obchode naberiem smer do bio sekcie.
Špenát
Špenát milujem, patrí medzi moje obľúbené superpotraviny! Najčastejšie ho dávam do zelených kokteilov, šalátov, ale dusené špenátové listy rada vidím na svojom tanieri aj ako prílohu. V našej rodine nie som s tým sama. Problém je, že bežne dostupný, nie bio špenát, je s veľkou pravdepodobnosťou jednou z tých listových zelenín, ktoré sú plné chemikálií. Odporúčam kupovať špenát bez chemikálií, pestovaný v kontrolovaných hospodárstvach.
Zemiaky, mrkva
Hovoríme o koreňovej zelenine rastúcej v zemi, preto aj mrkva aj zemiaky do seba účinne nasakujú chemikálie a prípravky na ochranu rastlín, ktoré sa dostali do pôdy. Mrkva je úžasnou potravinou – nie náhodou je jednou z najčastejších surovín pri príprave jedál pre batoľatá – ale môže byť aj rovnako nebezpečná. Nasiakne do seba aj dusičnany z hnojív, skladuje ich, ale rovnako sebavedome uskladňuje aj iné chemikálie. Podobne je to aj so zemiakmi, preto hlavne vtedy, keď chceme dať pokrmy pripravované s mrkvou a zemiakmi bábätkám, prehodnoťme pár centový cenový rozdiel medzi bio a klasickou zeleninou. Ja tvrdím, že sa to určite oplatí, hlavne keď je reč o zdraví našich detí.
Šalát
Šalát, rovnako ako ostatná listová zelenina, sa dostáva na môj zoznam „z tohto radšej bio” hlavne kvôli častému postrekovaniu. Pomerne háklivú zeleninu často ošetrujú rôznymi látkami, preto si nedovolím, aby som do svojho košíka vložila kus, ktorý je bežne dostupný v hypermarketoch. Ani napriek tomu, že sú napohľad mimoriadne zdravé, obrovské, sa nenechám ovplyvniť, v bio obchode radšej kúpim menej pohľadné, ale zdravšie kusy.
Na mojom zozname „z tohto radšej bio” figuruje vyššie spomenutá zelenina a ovocie, pri menej chúlostivých druhoch sa uspokojím aj s tými, ktoré sú dopestované bežne. Toto rozhodnutie som urobil už pred rokmi, som presvedčená, že vďaka tomuto rozhodnutiu som organizmy členov svojej rodiny uchránila pred zbytočne veľkým množstvom chemikálií.
Už čoskoro sa v ďalšom príspevku budem venovať aj sezónnemu ovociu dostupnému na jar, lebo aj tam sú veci, ktoré sa oplatí prehodnotiť.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!