Viete koľko chemických látok obsahuje Váš odev?

Každý vie, akú nepríjemnú, chemickú vôňu šíria nové odevy v obchodoch, a možno sa aj Vám stalo, že Vám nejaké ošatenie spôsobilo na pokožke svrbenie, sčervenanie, vyrážky, hoci už po jedinom vyskúšaní.
Tu je päť najdôležitejších informácií o odvrátenej stránke textilného priemyslu:
- na 2,4% celkovej ornej pôdy na svete sa pestuje bavlna, ktorej výrazné množstvo pochádza z geneticky modifikovaných (GMO) semien.
- na výrobu jedného bavlneného trička alebo rifieľ je potrebné vypestovať 1 kg bavlny, na ktorej polievanie sa spotrebuje takmer 20 tisíc litrov vody
- pestovanie bavlny a textilný priemysel sú mimoriadne náročné na chemické ošetrovanie: používa sa temer 2000 druhov chemických látok - nielen na výrobu bavlny, ale aj na zmäkčenie vlákien, mazanie, farbenie, konzervovanie farieb a dosiahnutie nepremokavosti.
- v najvyspelejších regiónoch sveta sa chemická odpadová vody často dostáva von zo závodov, priemyselných zón neprečistená
- značná časť odevov a iných textílií vyrobených zo surovín z Ďalekého východu či Ameriky neprejde, bohužiaľ len náhodne prevádzanými kontrolami: preukázali sa v nich viaceré, v Európskej Únii už zakázané chemické látky, napr. nonilfenol-etoxilát (NPE), ktorý má vplyv na fungovanie hormonálneho systému
Znie to dosť desivo, všakže?
Čo môžete urobiť, aby ste znížili dopad škodlivých účinkov na Vás?
- Ak je to možné, zvoľte si produkty vyrobené v EU: odevy, bytové textílie vyrobené z ekologických textílií, bio bavlny, či recyklovaných látok z umelých vlákien. Spoznajte ich ochranné známky a hľadajte ich pri nákupoch.
- Na základe výskumov bola vo viacnásobne praných odevoch hladina chemických látok podstatne nižšia, alebo nepreukázateľná v porovnaní s úplne novými. Nový odev, novú posteľnú bielizeň, alebo textíliu, ktorá sa bezprostredne dotýka Vašej pokožky, v každom prípade pred použitím vyperte.
- Ak si nové odevy kupujete zriedkavejšie, nielen ušetríte. Znížite svoju ekologickú stopu, ale aj chemická záťaž na Váš organizmus bude oveľa nižšia.
- V odevoch tmavšej farby sú namerané vyššie hodnoty koncentrácie chemických látok v porovnaní so svetlými. Preto odborníci odporúčajú, aby ste aj svoje bábätko, dieťa obliekali do šiat svetlých farieb, aby ste znížili riziko spôsobené kontaktom škodlivých chemických látok s pokožkou.
- Opatrnosť je osožná predovšetkým v súvislosti s bielizňou, preto nech je Vaša spodná bielizeň radšej svetlej farby, a pred prvým použitím je najlepšie, ak ju dvakrát vyperiete pri zodpovedajúcej teplote.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť