Upratovanie na profesionálnej úrovni, bez chemikálií, za pár drobných
upratovanie na profesionálnej úrovni, bez chemikálií, za pár drobných

Upratovanie na profesionálnej úrovni, bez chemikálií, za pár drobnýchVšimli ste si, že každým rokom spolu s príchodom prvých slnečných jarných dní Vás napadne, že je čas na veľké jarné upratovanie? Okná špinavé od dažďových kvapiek, psieho ňufáku, či detských ručičiek, pavučiny ukryté v šere zimy, koše plné nepotrebného šatstva, upratovanie a triedenie nepotrebných vecí v kuchyni a v kúpeľni - čím ďalej, tým viac máte ten pocit, že už to nemôžete ďalej odkladať.

Ale ako si s tým všetkým poradiť?

Túto otázku si kladiem každým rokom aj ja a zakaždým vysvitne, že niektoré jednoduchšie úlohy môžem zveriť už aj deťom, k iným úlohám zasa nie som dosť vysoká, alebo nemám dostatočne dlhé ruky. ☺ Snažím sa pripomínať si každý rok aj to, že veľké jarné upratovanie nie je len o tom, ako to mať za sebou ešte pred Veľkou nocou, ale je aj dôležitou súčasťou jarnej duchovnej premeny. Preto cítim tak silnú potrebu veľkého a komplexnému upratovania, leštenia a triedenia.

A teraz to najdôležitejšie: čo, čím a ako?

Už som Vám o tom aj písala, teraz si pripomeňme iba najdôležitejšie nápady, voňavé i bez vône:

Citrón

Z pravého citrónu (poprípade grapefruitu) si môžete pripraviť pravý, voňavý a účinný čistiaci prostriedok: napoly prekrojený citrón posypte soľou a pretrite ním povrch, ktorý chcete očistiť!

Citrónová šťava je aj sama o sebe skvelým dezinfekčným a dezodoračným prostriedkom, výborne sa osvedčila na čistenie šálok od čaju, mastných nádob, panvíc a umelých dóz na potraviny. S dobrým srdcom Vám ju odporúčam aj na čistenie kuchynskej linky, dosiek na krájanie a varešiek. (Nepoužívajte ju však na háklivé a kovové povrchy ktoré sa ľahko poškrabú!)
Zbaví špiny a nepríjemného zápachu aj mikrovlnnú rúru: do misky s vodou pridajte malé množstvo šťavy z citrónu a zohrejte tak, aby vznikla para. Túto citrónovú paru nechajte v mikrovlnke pôsobiť 15 minút, následne ju celú vyutierajte spolu s rozpustenými nečistotami.

Pravé, neriedené esenciálne oleje

Okrem vonných lámp ich môžete použiť aj do vody na umytie podláh, ako dezinfekčný prostriedok, na osvieženie tekutín určených na čistenie sklenených povrchov (napr. alkohol), na odstránenie pachov z pračky. Ako rýchlo prchavú vôňu ich môžete pridať aj do vody na plákanie bielizne, osviežia aj vzduch v zatuchnutých miestnostiach a sú účinné aj proti plesniam. Citrónový a levanduľový esenciálny olej vo Vašej izbe je výborným odpudzovačov drobného, jarného hmyzu.

Sóda bikarbóna

Je účinným pomocníkom proti hubám, výborným čistiacim prostriedkom na menej lesklé povrchy, bleskovo vyčistí aj hrebene a kefy na vlasy. Ja naplním vysoký sklenený pohár do polovice vodou, vložím do nich kefy na vlasy a primiešam dve čajové lyžičky sóda bikarbóny. Robím to v dreze na riad, pretože je takmer isté, že spenená voda z pohára vytečie. Takto vzniknutá voda mimochodom pomáha aj pri rozpúšťaní mastných nečistôt v kuchynskom odtoku, preto ho kľudne nechajte pôsobiť aj 5-10 minút.

K príprave grilovacej sezóny namočte mriežku z grilu do vody so sóda bikarbónou a samotný grilovací rošt pretrite jeho bielym, kryštálovým práškom.

Ktorý je ten Váš najlepší, osvedčený trik bez použitia chemikálií?

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac