Takto sa zbavte únavy: 7 najlepších riešení!
takto sa zbavte únavy: 7 najlepších riešení!

Takto sa zbavte únavy: 7 najlepších riešení!



Cítite sa ako medveď, ktorý sa dal na zimný spánok? Ak ste sa kvôli pochmúrnej, uspávajúcej atmosfére studených mesiacov na začiatku roka spomalili, potom je najvyšší čas, aby ste sa „prebrali“. Pozbierala som pre Vás najlepšie riešenia, aby ste mohli začiatok jari prežívať oddýchnuto a nabití energiou!

Ste plní plánov, nápadov, ale každý deň Vás premôže únava? Je to známy pocit, ale všimla som si aj to, že často aj trocha pozornosti a vedomia dokážu urobiť zázraky. Majte k sebe viac trpezlivosti!

Ráno cvičte!

Keď po zazvonení budíka ešte stále vidno hviezdy na oblohe, potom je ranná rozcvička asi to posledné, po čom túžite. Napriek tomu Vám odporúčam, aby ste to vyskúšali, lebo vďaka rannej rozcvičke budete energickejší. Rozprúdi krvný obeh, účinnejšie budú pracovať aj pľúca, srdce a svaly, od čoho sa citeľne preberiete! Keď začnete deň rozcvičkou, aj Vaša nálada bude lepšia a svojich úloh sa ujmete s väčšou chuťou, sebavedomím! Nie je nevyhnutné aby ste chodili na ranné skupinové cvičenia, stačí, ak si ráno zacvičíte na svoje obľúbené video, alebo pomocou aplikácie, ktorú si stiahnete do mobilného telefónu. Môžete však urobiť aj to, že cestou do práce zosadnete z autobusu o niekoľko zastávok skôr a urobíte si polhodinovú rýchlu prechádzku na čerstvom, rannom vzduchu. Uvidíte, že deň začnete s výbušnou energiou!

Urobte si prestávku!

Nie je prekvapujúce, že proti únave odporúčam relaxáciu, ale túto samozrejmú vec je často veľmi ťažké realizovať. Keď Vás prepadne ospalosť a máte možnosť, namiesto kávy si radšej doprajte trocha času na oddych. Stanovte si, že nasledovný víkend budete venovať oddychu. Môže to byť čokoľvek, čo Vás upokojí: čítanie, pozeranie filmu, prechádzka, počúvanie hudby, pohyb… čokoľvek. Keď Vás ospalosť prepadne po obede, pokojne si pospite, a aj večer si choďte ľahnúť včas.

Pite dostatočné množstvo tekutín!

Možno ste si ani nevšimli, ale už hodiny ste sa nenapili čistej vody. Váš organizmus však tento nedostatok registruje a prejde do úsporného režimu. Vplyvom toho bude Váš duševný aj fyzický výkon nižší, pretože telo je zaneprázdnené tým, aby si robilo zásoby, a aby vedelo zabezpečiť svoje základné funkcie. Odporúčam, aby ste nepočkali, kým pocítite smäd, denne vypite minimálne 2 litre tekutín, podľa možnosti vo forme čistej vody! Nie je jedno ani to, kedy pijete. Väčšinu tekutín si doplňte doobeda, tesne pred spaním už nepite viac ako pár decilitrov.

Užívajte vitamíny!

Príčinou chronickej únavy môže byť aj nedostatok vitamínov. V týchto prípadoch je potrebné postarať sa hlavne o doplnenie vitamínu C, lebo tento vo vode rozpustný vitamín sa z organizmu vylučuje s dennou pravidelnosťou. Na doplnenie vitamínu C sú vynikajúce granátové jablká a pomaranče, rovnako ako citrón. Pri citróne si však dajte pozor na to, aby ste ho nedávali do horúceho, ale iba vlažného čaju, nakoľko sa vplyvom tepla účinok vitamínu C zníži. V zime sa vyprázdnia aj zásoby vitamínu D. Na jeho doplnenie odporúčam pšeničné klíčky, na doplnenie vitamínu A zase mrkvu, tekvicu na pečenie, šípky alebo sušené paradajky.

Trávte čas na čerstvom vzduchu!

Ak máte pocit, že nevládzete ani oči otvoriť, vstaňte z vykúrenej izby so suchým vzduchom a choďte von, do prírody! Všetko odložte bokom, prerušte všetky svoje činnosti a strávte na čerstvom vzduchu 10-15 minút tak, že pri tom budete hlboko dýchať! Osvieži to viac ako spánok alebo šálka kávy!

Jedzte menšie porcie, častejšie!

Slovné spojenie „kóma po jedle” nie je náhodné, nakoľko po väčšej porcii jedla použije organizmus väčšinu energie na strávenie prijatej potravy, preto sa Vám môže zdať, že ste malátni, ospalí a unavení. Odporúčam, aby ste nekonzumovali veľmi mastné, ťažké jedlá, radšej jedzte denne päťkrát, vždy nemej. Tým si jednak šetríte žalúdok, vyváženou stravou sa zvýši aj hladina Vašej energie!

Doprajte si dostatok spánku!

Tieto praktiky však nie sú nič platné, ak v noci nespíte dosť. Ideálna dĺžka spánku je pre každého iná: pohybuje sa v rozmedzí od 6-7 hodín po 8-9 hodín. Sami musíte prísť na to, koľko spánku potrebujete, aby ste boli v najlepšej forme. Odporúčam Vám, aby ste podľa možností každý deň chodili spať a vstávali v rovnakú hodinu, lebo takto budete omnoho menej unavení. Výkon organizmu sa po16 hodinách bdenia značne zníži, preto je dobré všímať si signály a dopriať organizmu potrebné množstvo spánku.

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac