Staroveké indiánske liečivé postupy
Domorodí Američania – podobne ako iné prírodné národy – odkukali používanie liečivých rastlín od ranených alebo chorých zvierat a tradiční liečitelia využívali viac než sto druhov liečivých bylín.
Podobne ako liečiteľstvo Ďalekého východu, chorobu nepovažujú len za chybné fungovanie tela, alebo poranenie, ale je znakom toho, že u chorého došlo k narušeniu jeho vonkajšej a vnútornej rovnováhy. Podľa ich viery liečivé rastliny a obrady popri liečbe tela očisťujú aj dušu a na prinavrátenie zdravia považujú za nevyhnutné, aby sa chorý dostal opäť do harmónie so svojimi obklopujúcimi energiami.
Zostavila som Vám zoznam najdôležitejších, u nich tradične používaných liečivých rastlín:
Šalvia
Používali ju rozličnými spôsobmi vnútorne aj navonok (napr. na ošetrenie rán), ale verili aj v to, že od ľudí zaženie a udrží stranou škodiacich duchov.
Echinacea
Pochádza z trávnatých nížin strednej a východnej časti Severnej Ameriky, v Európe sa rozšírila ako dekoračná rastlina, jej liečivé účinky si všimli až neskôr. Používali ju na zosilnenie imunity, na liečbu infekcií, horúčky a nachladnutia. Navonok ju dodnes aplikujú na kožné rany a pokožku s akné.
Americký ženšen
Rôzne indiánske kmene ho používali na liečbu nachladnutia, horúčok a pri rozličných obradoch. Jeho kladné účinky si užívali vo forme čaju, pridávaním do kúpeľa, alebo ho fajčili miesto tabaku. Výhody rastliny objavili ako prví francúzski prisťahovalci, ktorí potom ďalej rozšírili jej používanie na európskom kontinente.
Zlatobyľ
Aj u nás rozšírenú príbuznú rastlinu je zvykom používať na črevné problémy, uvoľnenie napätia, ošetrenie rán a uznávajú ho ako mierne diuretikum. Indiáni ho používali na uhryznutie štrkáčom ako protijed.
Mäta anízová
Možno aj vo Vašej záhrade práve kvitne táto severoamerická rastlina, ktorú Indiáni používali predovšetkým na choroby z nachladnutia. V Európe sa však rozšírila predovšetkým ako dekoračná rastlina.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť