7 prírodných posilňovačov imunity
Moje obľúbené posilňovače imunity
Čoraz viac ľudí v mojom okolí má chrípku, a preto s približujúcou sa zimou nezaškodí čo najlepšie sa pripraviť na chrípkové obdobie. Preto som pre Vás pripravila prehľad mojich obľúbených prírodných posilňovačov imunity v 7 bodoch.
1. Vynechanie rafinovaného cukru
Neverili by ste, v čom všetkom sa nachádza rafinovaný cukor, pričom už i len niekoľko gramov oslabuje obranyschopnosť bielych krviniek. Rafinovanému cukru by ste sa mali vyhýbať samozrejme aj kvôli iným nežiaducim fyziologickým účinkom; vo zvýšenej miere odporúčam vyhýbať sa mu v období zvýšeného výskytu vírusov a bacilov. Nahraďme ho medom!
2. Ženšen
Je to mnohostranne liečivá bylina, užívam ho nielen na jeseň či v zimnom období. V náročnejšom období, keď mám veľa práce alebo som v strese, ho užívam častejšie, pretože má schopnosť zvýšiť nielen mentálny, ale aj fyzický výkon; pomôže preniesť sa cez mŕtve body. Vo všeobecnosti dobre posilňuje obranyschopnosť organizmu alebo ho postaví na nohy po chorobách. Môžete ho požívať viacerými spôsobmi, ako čaj alebo korenie.
3. Echinacea
Echinaceu v krajine jej pôvodu - v Severnej Amerike, domorodí Indiáni po stáročia používali na liečenie vonkajších i vnútorných poranení, na liečenie rán; a aj dnes je jedným zo základných prvkov ľudového liečiteľstva. Táto bylina posilňuje predovšetkým imunitný systém, a za popularitu vďačí svojim antivírusovým a protizápalovým účinkom. Z výhonkov sa často pripravujú čaje alebo liečivé kvapky; kvapky sa odporúčajú na liečenie prechladnutia a pri problémoch horných dýchacích ciest. Ja nečakám na vypuknutie pandémie chrípky, aby som ochorela, Echinaceu používam preventívne.
4. Rakytník
Aj keď má mierne horkú chuť, je plný vitamínov: obsahuje C, A, E, B, a obsahuje aj vitamín K; je skutočne zázračnou zbraňou pri posilňovaní imunity; obsahuje aj antioxidanty. Účinné látky sa nachádzajú v bobuliach rastliny, ktoré sa pripravujú vo forme domáceho sirupu, džúsu, štiav a tiež ako sušené ovocie. Bobule sú vynikajúcou prírodnou surovinou pri výrobe prírodných prípravkov na ošetrenie pokožky zvonka. Možno použiť aj proti depresii.
5. Cesnak
Určite Vám nemusím predstavovať antibakteriálne účinky tohto už v staroveku používaného posilňovača imunity. Nezabudnite že prospešné antivírusové vlastnosti a vysoký obsah vitamínov sa zachovajú, len ak cesnak konzumujete surový. Namočte ho do medu, alebo z neho pripravte olej - na drvený cesnak alebo na celé strúčiky cesnaku nalejte slnečnicový olej, a s chilli alebo sušenými zelenými bylinami ho uchovávajte na chladnom mieste.
6. Zázvor
Liečivé schopnosti tohto koreňa s unikátnou chuťou a tvarom poznali už v stredoveku. Skvele posilňuje imunitu, má protizápalové, detoxikačné účinky a zlepšuje náladu. Neváhajte ho konzumovať, aj keď ste už prechladnutí, ale nezaškodí ho užívať aj preventívne. Často ho lúhujem v horúcej vode a primiešaním citrónovej šťavy ho užívam ako horúci nápoj. Je dostupný aj vo forme kapsúl či drviny, no najlepšie je rozhodnúť sa pre surovú formu. Samozrejme, aj zo zázvoru sa dajú vytvoriť vlastné super kozmetické mastičky.
7. Bylinné čaje
Zelený, biely, harmančekový, lipový, mätový, šípkový, z citrónovej trávy - to sú moje obľúbené čaje, ale prakticky môže ísť o akýkoľvek bylinný čaj, a navyše čaje prispievajú k správnej hydratácii organizmu. Ja čaje neochucujem ničím, snažím sa ich pripravovať vždy zo sušených bylín namiesto čajových vrecúšok. Čajové zmesi si pripravujem sama, takto si viem pripraviť hoci aj čaj na pečeň, či čaj na vykašliavanie - v závislosti od toho, čo práve v rodine potrebujeme. Aké bylinkové čaje zvyknete piť Vy a v akom množstve?
Ak máte skúsenosti s niečím iným, prosím, napíšte to v komentári!
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť
Super tipy v tomto chripkovom obdobi ...pripajam aj moj tip na bolave hrdlo a uvolnenie nosa- nastruhany chren s medom...a zaklad je vela vitaminov ;-)
Milá pani Martina, ďakujem za dobre rady. :-)