
Prečo vyskúšať studenú sprchu?
V tomto mrazivom počasí iste nie je príjemná.
Zozbierala som pre Vás 5 dôvodov, prečo je dobré občas, či dokonca pravidelne sprchovať sa studenou vodou a aj to, v ktorých prípadoch sa studený kúpeľ neosvedčil.
Dôvody, prečo by ste ju mali vyskúšať:
- potláča depresiu a zlepšuje náladu – nie náhodou obľubujú ľadové kúpele práve obyvatelia severských krajín
- osvieži a dodá Vám energiu – ak si na ňu zvyknete, pocit príjemného zohriatia si po nej budete doslova užívať
- zužuje cievy - po umytí tváre vlažnou vodou si niekoľkokrát opláchnite tvár studenou vodou, stiahnete tak jemne póry
Pár vecí, pre ktoré sa Vám neoplatí drkotať zubami:
- neschudnete – aj keď na túto tému bolo vykonaných mnoho pokusov, žiaľ nepodarilo sa dokázať, že by samotný studený kúpeľ napomáhal chudnutiu. Šport a výlety v zime sú však ideálne, ak chcete zhodiť zopár kíl!
- Vaše vlasy nebudú lesklejšie - ani kaderníčka Vám neopláchne vlasy studenou vodou, pretože to môže škodiť pokožke vlasov najmä vtedy, ak ste náchylný na vznik lupín
- celulitída ani rozšírené cievky Vám nezmiznú - striedanie studenej a teplej sprchy Vám však pomôže k zlepšeniu mikrocirkulácii krvi.
Nezabudnite na najdôležitejšie: príliš teplý a dlhý kúpeľ, alebo sprchovanie nie je pre organizmus prospešný. Akokoľvek dobre Vám padne po náročnom dni, alebo po príchode domov z mrazivej zimy. Horúci kúpeľ dlhší ako 10 -20 minút je pre organizmus zaťažujúci, vysušuje pokožku a namiesto toho aby Vás osviežil, unaví Vás. Ak Vás v zimnom období trápi suchá, svrbiaca pokožka, alebo pokožka s ekzémom, vedzte, že teplá voda tento stav len zhoršuje. Horúci kúpeľ totiž odstraňuje prirodzenú ochrannú vrstvu lipidov z kože, čo vedie k jej nadmernému vysúšaniu.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!