Dôležitá kyselina listová – a ako dôležitá!
dôležitá kyselina listová – a ako dôležitá!

Dôležitá kyselina listová – a ako dôležitá!



Vedeli ste, ako je kyselina listová, jedna z vitamínov skupiny B, nevyhnutná?

Až natoľko, že v dôsledku jej nedostatku sa môže objaviť mnoho vážnych príznakov, alebo ochorení. Kyselina listová je v prvom rade zodpovedná za rast buniek, tiež za správnu deľbu buniek. Závisí od nej nielen naše fyzické, ale aj duševné zdravie: nie je to preukázaný fakt, ale v poslednej dobe sa objavilo mnoho štúdií o tom, že nedostatok kyseliny listovej môže viesť ku vzniku depresie.

Príjmom dostatočného množstva kyseliny listovej v tehotenstve sa dá zmierniť riziko mnohých vážnych vývinových porúch plodu


Pokiaľ sa telo dostane k dostatočnému množstvu kyseliny listovej, potom sú zabezpečené také dôležité funkcie, ako napríklad regenerácia buniek, tvorba červených krviniek, a tým aj zabránenie vzniku chudokrvnosti. Známy je fakt, že príjmom vhodného množstva kyseliny listovej sa dá predísť vzniku vážnych ochorení, ako napríklad Alzheimerova choroba, alebo dokonca aj niektoré druhy rakoviny. Po všetkých hrozivých správach je pozitívnou vecou to, že kyselina listová sa nachádza v mnohých chutných druhoch zeleniny a iných potravín.

Ktoré sú to? Pozrime sa:

  • Tmavozelená listová zelenina, ako napríklad špenát, listový kel, kaleráb. Z nich už jediný tanier zabezpečí potrebnú dennú dávku kyseliny listovej. Tieto listy jedzte v surovom stave, alebo ich poduste na olivovom, alebo kokosovom oleji, osoľte, okoreňte a kompletné jedlo máte hotové.
  • Špargľa: pravdepodobne kráľovná kyseliny listovej, ak sa to dá takto povedať. Všetky jej druhy sú mimoriadne bohaté na tento dôležitý vitamín, okrem toho obsahuje aj vitamíny A, C a K, a tiež dôležitý mangán. Jedzte bielu, žltú aj zelenú špargľu, chutný recept nájdete aj tu.
  • Brokolica: jedna z najlepších zelenín na detoxikáciu, najlepšie je pochutnávať na surovej brokolici. Keď ju budete predsa len variť, alebo dusiť, dajte pozor na to, aby ste ju dlho nenechali vo vode, môže stratiť veľa vzácnych zložiek.
  • Ovocie: pomaranče, grapefruit, hrozno, jahody, banán, papaya.
  • Strukoviny, čiže fazuľa, zelená fazuľka, zelený hrášok, žltý hrach, šošovica. Uvarte z tejto mladej zeleniny chutné polievky!
  • Avokádo – vedeli ste, že jediný kus tohto ovocia pokrýva hoci až 22 % potrebnej dennej dávky kyseliny listovej? Okrem toho je aj výbornou diétnou lahôdkou, ani nehovoriac o obsahu mastných kyselín a vitamínu K.
  • Ružičkový kel: pravdepodobne nepatrí medzi vaše obľúbené, napriek tomu je to veľmi vzácna zelenina, a to nielen vďaka vysokému obsahu vitamínov (vitamíny A,C, K, taktiež draslík, mangán), ale aj kvôli vysokému obsahu kyseliny listovej. Varte ho v horúcej vode, už jedna hrsť pokrýva dennú potrebnú dávku kyseliny listovej– napadlo by vás to?
  • Olejnaté semienka, čiže slnečnicové semienka, tekvicové semienka, sezam, oriešky, ľanové semienka, mandle. Môžete si na nich samotných pochutnávať v surovom stave, ale semienkami môžete posypať aj akýkoľvek šalát.
  • Karfiol: okrem vysokého obsahu kyseliny listovej je mimoriadne bohatý aj na vitamín C. Hrsť vareného karfiolu pokrýva 14% dennej potrebnej dávky kyseliny listovej.
  • Cvikla: detoxikuje, obsahuje veľmi veľa antioxidantov, dokonca čistí aj pečeň. Potrebujete ešte niečo viac? Samozrejme, veď má aj vysoký obsah kyseliny listovej – dajte si za hrsť aj z tejto zeleniny a hneď budete mať 34% dennej potrebnej dávky kyseliny listovej.
  • Kukurica: tu nech vás nenapadne kukurica v konzerve, ale čerstvo uvarená, prípadne mladá, surová verzia.
  • Zeler: je bohatý na kyselinu listovú, ale okrem toho sa odporúča aj proti obličkovým kameňom. Dá sa použiť aj stonka aj časť buľvy, obe sú veľmi zdravé!
  • Mrkva: konzumácia tejto obľúbenej surovej zeleniny (asi 3 stredne veľké mrkvy) pokrýva 5% dennej potrebnej dávky kyseliny listovej.

Po tomto sa určite aj vo vás vynorí otázka, aká je denná potrebná dávka kyseliny listovej, však?

U detí je to priemerne 25.200 mikrogramov, u dospelých je zase odporúčaná dávka 200 mikrogramov. U tehotných žien je dôležité, aby počas tehotenstva túto dávku zvýšili, problémy neurobí denne 400, alebo hoci až 800 mikrogramov, predávkovanie nie je možné.

Keby ste po toľkých pokladoch bohatých na kyselinu listovú predsa len boli nerozhodní, čo jesť, potom skočte na trh a kúpte napríklad mrkvu, špenát, brokolicu, ružičkový kel, karfiol, zeler (a čokoľvek iné, čo ešte nájdete alebo obľubujete). Všetko dôkladne umyte, očistite čo je potrebné, všetko položte na veľký pekáč, bohato pokropte kokosovým, alebo olivovým olejom, okoreňte podľa chuti (soľ, čierne korenie, bazalka, oregano, atď.) a vložte do rúry (mrkvu, alebo väčšie kusy, je potrebné dať piecť skôr ako ostatné). Na 180 stupňoch približne za 35 minút získate superzdravú, výdatnú večeru, alebo prílohu s božskou vôňou.


Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac