
Deň Zeme: akčný plán proti klimatickým zmenám!
22. apríl je Deň Zeme, spoločný sviatok nás všetkých na celej Zemi! Ukážem Vám, aký darček môžete dať našej planéte, a tým aj svojmu zdraviu deň čo deň!
Toto bude 48. Deň Zeme na svete. Ale pozrime sa, o čom táto výnimočná udalosť je. Jej cieľom je, aby nás upozornila: riešenie nečakajte vždy od niekoho druhého, aj Vy sami môžete svoje užšie, alebo širšie okolie urobiť vhodnejším na život. Toto je ten sviatok, ktorý je o budúcnosti každého jedného z nás. Každý sa ho môže zúčastniť, aj preto mi je taký blízky.
Prvé kroky môžete urobiť tým, že sa informujete. Urobte niečo proti nadmernej spotrebe, proti znečisteniu životného prostredia, proti klimatickým zmenám! Každý deň, každý týždeň! Pozbierala som pre Vás niekoľko tipov, aby mohol byť pre Vás každý deň Dňom Zeme.
Povedzte nie smetiam
Keď časť svojho odpadu pravidelne vhodíte do vhodného selektívneho kontajneru, od ničoho je to určite lepšie, avšak najviac by ste urobili tým, keby ste množstvo odpadu znížili na minimum. Prevencia je lepšia ako recyklácia! Ako to realizovať v praxi? V prvom rade rozpoznajte, keď je produkt, ktorý sa chystáte kúpiť, zbytočným odpadom. Lákavé balenie potravín a predmetov je často zbytočné, nehovoriac o tom, že náklady na jeho reklamu, materiál a výrobu zaťažia nielen Vašu peňaženku, ale aj naše životné prostredie.
Spozornieť by ste mali vtedy, keď sa po vybalení veľkého nákupu a odstránení jeho obalu naplní smetný kôš. Ďalšia vec, ktorou môžete pre životné prostredie urobiť veľmi veľa, je kompostovanie. Nezabudnite, že takmer jedna tretina domáceho komunálneho odpadu, ktorý sa dostane do koša, je kompostovateľná! Kompostom môžete zase ošetrovať svoje rastliny, a o to menej odpadu sa dostane na smetiská.
Vyhýbajte sa hovädziemu mäsu
Vedeli ste, že keby 1 človek počas jedného roka jedol mäso iba jeden deň v týždni, hneď by sa dostalo do ovzdušia o 100 kilogramov menej oxidu uhoľnatého? Je to obrovské množstvo. Stačí ak poviem, že také množstvo dokáže spracovať za jeden rok približne 52 mladých stromov. Nie je ťažké uznať, že konzumácia mäsa patrí medzi najškodlivejšie veci, ktoré môžeme proti svojmu životnému prostrediu urobiť. Podľa vedcov je približne za 18 % skleníkového efektu zodpovedný práve chov zvierat.
Keď chcete chrániť životné prostredie, vyhýbajte sa hlavne konzumácii hovädzieho mäsa. Pri výrobe 1 kg hovädzieho mäsa sa dostane do ovzdušia 27 kg oxidu uhoľnatého, a môže sa spotrebovať hoci až 60 tisíc litrov vody, kým sa mäso dostane na náš stôl. Ani nehovoriac o tom, že pre chov týchto zvierat je potrebné také množstvo pšenice, ktorým by bolo možné živiť celé štáty.
Toto je len niekoľko príkladov. Okrem toho môžete urobiť ešte veľmi veľa iných vecí. „Zazelenajte“ svoje okolie, saďte stromy, pestujte poľnohospodárske plodiny, cestujte hromadnou dopravou, zmeňte čistiace prostriedky na prírodné, priateľské k prírode, namiesto polotovarov jedzte čerstvé, domáce potraviny. Potom už budete môcť povedať, že pre Vás je každý deň Dňom Zeme.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!