Maslo verzus margarín
Určite aj vy ste už počuli o tom, že v reklamách často ospevované a údajne zdravé margaríny, priateľské k srdcu, predsa len nie sú natoľko dobré a nie veľmi prospievajú, pokiaľ ich pravidelne konzumujeme.Čo o tom viete? Je čas na obavy, pokiaľ konzumujete maslo, alebo margarín?
Čo treba vedieť o masle?
Skutočné, pravé maslo sa vyrábalo z čerstvého kravského mlieka veľmi pracne, mútením. Čím vyšší obsah smotany má, o to viac sa považuje za kvalitné (značkové maslo). Naopak, čím väčším množstvom vody je riedené, o to ťažšie sa dá rozotierať na chlieb. Vegetariáni odmietajú maslo, pretože je živočíšneho pôvodu. Skutočné, ručne vyrábané maslo má omnoho vyšší obsah vitamínov (A,D,E) a aj antioxidantov.Čo treba vedieť o margaríne?
Margarín sa vyrába umelo. Podľa niektorých zdrojov ho ako prvý vyrobil v 19. storočí jeden francúzsky vedec, ktorý sa do pokusov pustil na príkaz cisára Napoleona III. Cieľom bol produkt, ktorý je lacnejší ako maslo a jeho výroba si nevyžaduje toľko času. Produkt chceli predávať pre chudobnejšie spoločenské vrstvy a pre armádu. Obľúbeným sa stal preto, že v pekárenskom priemysle sa dal vynikajúco použiť, okrem toho vďaka obsahu tukov mal margarín dlhšiu trvanlivosť (aj svoju konzistenciu a chuť si udrží vďaka tomu).Hoci obsah kalórií masla a margarínu je približne rovnaký, pokiaľ konzumujete margarín, s väčšou pravdepodobnosťou vzniká riziko vzniku cukrovky. Navyše, nadmerná konzumácia margarínu neprospieva ani kardiovaskulárnemu systému.
V čom spočíva nebezpečenstvo margarínu?
Najčastejšie súvisia s jeho výrobou. Najčastejšie sa používajú hydrogenizované rastlinné oleje namiesto tuhých rastlinných tukov. Počas procesu hydrogenizácie sa časť nenasýtených mastných kyselín mení na nasýtené, ich konzistencia sa stáva tuhšou a počas toho sa tvoria aj zdraviu škodlivé transmastné kyseliny. Vzhľadom na to, že ide o dôvod pre obavy, výrobcovia zaviedli aj margaríny vyrobené inou technológiou: tieto sa vyrábajú tzv. emulgovaním rastlinných olejov, tukov a vody.Čo môže byť tak vhodným riešením?
Našťastie sú v obchodoch dostupné už aj margaríny, vyrobené z čistého masla a nie hydrogenizovaných rastlinných olejov, výber je iba na vás.Namiesto masla, alebo margarínu, môžete použiť aj panenský kokosový olej, okrem toho jedno z riešení poskytuje aj ghí, čo nie je nič iné, ako očistené maslo, ktoré sa viaže k indickej kuchyni a o ktorom sa tvrdí, že je to jeden z najzdravších tukov.
Čomu dáte svoj hlas? Napíšte svoj názor tu v blogu!
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!