Ako môžeme pomôcť včelám?
ako môžeme pomôcť včelám?

Ako môžeme pomôcť včelám?Určite ste už počuli o tom, že čoraz častejšie sa ozýva povestný alarm v súvislosti s mimoriadne rozsiahlym úhynom včiel a iného hmyzu, ktorý sa zapája do opeľovania. Verím, že každý jeden človek dokáže urobiť niečo pre ochranu našej fauny, preto by som chcela teraz napísať niekoľko slov o tom, ako môžeme pomôcť tomuto užitočnému druhu.

 

Už roky sa hovorí o mimoriadne desivom poklese počtu včiel, takže problém je pravdepodobne veľmi známy každému priemernému človeku. Okrem toho, že každá zmena v prírode ovplyvňuje množstvo ďalších iných živočíšnych druhov, ovplyvňuje zároveň celý systém, pretože všetko so všetkým súvisí. Úhyn včiel môže mať nepredvídateľné následky pre celé ľudstvo.

 

Podľa niektorých odhadov práve včely sa podieľajú na opelení takmer 80% všetkých druhov rastlín na Zemi. Ich vyhynutie by mohlo mať za následok vyhynutie mnohých druhov rastlín, čo by viedlo k nesúmernému narušeniu ekosystému, drastickému poklesu poľnohospodárskej výroby, v neposlednom rade aj k hladomoru.

 

Prečo včely hynú?

Medzi dôvody, ktoré sú na popredných miestach zoznamu, patrí aj používanie rôznych pesticídov na ochranu rastlín. Tieto môžu spôsobiť aj to, že hmyz stráca schopnosť orientácie a nedokáže sa vrátiť domov do úľa -jednoducho povedané - netrafí.

 

Na druhej strane znamená hrozbu poľnohospodárska veľkovýroba a veľké monokultúry. Polia a lúky pokryté kvetmi a bylinkami, ktoré sú domovom veľkého množstva hmyzu rôzneho druhu a kde usilovné včely stále nachádzajú kvitnúce rastliny, sú čoraz zriedkavejšie. Vo veľkých monokultúrach rastliny odkvitnú v priebehu niekoľkých týždňov a následne už včelám neposkytujú potravu. Včely teda musia prekonať čoraz väčšie vzdialenosti, aby dokázali zhromaždiť dostatok peľu.

 

V neposlednom rade sa medzi včelami čoraz častejšie vyskytujú aj určité ochorenia a parazity, proti ktorým sa už i tak oslabené zvieratá už nedokážu dostatočne a efektívne brániť.

 

Ako im môžeme pomôcť?

Nemyslite si, že všetko závisí iba od poľnohospodárskej veľkovýroby a od včelárov a vy nemôžete s tým nič urobiť. Počíta sa každý jeden krok človeka, každé jeho rozhodnuti!

 

Začnime tým, čo môže urobiť v podstate každý. Ako spotrebiteľ ovplyvňujete ponuku každým jedným nákupom! Kupujte sezónne, lokálne dopestované plodiny, a nie zahraničný, chemicky upravený tovar dovážaný zo stoviek alebo tisícov kilometrov. Pokiaľ je to len možné, nakupujte od drobných pestovateľov, najlepšie bio zeleninu a ovocie. Takto podporíte aj ich, aj nimi zaužívané šetrné hospodárenie bez chemikálií, čím zároveň chránite množstvo rastlinných a živočíšnych druhov.

My v Manne sme zahlasovali za vegánsky životný štýl: žiadna Manna neobsahuje produkty živočíšneho pôvodu, takže ani med.

 

Za druhé: vysaďte kvety všade, kde len môžete! Nielenže pútajú pozornosť svojou krásou, ale váš balkón či záhrada sa môžu stať skutočným rajom pre včely. Na tento účel je dnes už dostupná v obchodoch aj špeciálna zmes kvetinových semien. Pravidelne kosený a udržiavaný trávnik je síce krásny, ale lúka posiata kvietkami je ešte krajšia. Aspoň v niektorých častiach svojej záhrady nechajte divé kvety, miesta vhodné ako potrava a úkryt pre užitočný drobný hmyz! Pokiaľ je to možné, vysaďte domáce, pôvodné druhy kvetov!

 

Zabudnite na herbicídy! Je samozrejmosťou, že užitočné rastliny chránime pred burinou, ale burinu nie je potrebné odstraňovať všade, pretože poskytujú dôležitú potravu a úkryt pre mnohé divoko rastúce rastliny a živočíchy. Herbicíd je toxická látka, ktorá sa dostáva do pôdy, do podzemných vôd, iných rastlín, a tým aj do ľudského tela, ale tiež škodí užitočným zvieratám žijúcim v pôde.

 

Môžete napríklad vyrobiť včelí hotel pre osamelo žijúce divoké včely a iný opeľujúci hmyz: do guľatiny z dreva vyvŕtajte otvory s priemerom približne 1 cm, ktoré môžu poskytnúť domov pre tento hmyz. Nezabudnite ani na tekutinu proti smädu pre tieto tvory, ale zásadne iba čistú vodu!

 

Aj vy milujete kvety?

Pokiaľ milujete vôňu kvetín nielen vo svojej záhrade, ale aj na svojej pokožke, vyberte si Manny s kvetinovou vôňou!

 

Aj vo vašej kúpeľni musia mať svoj priestor kvetinové vône a žiarivé farby: Mydlo Ružová záhrada je sviežou farebnou možnosťou, ktoré tiež vyžaruje sladkú vôňu geránia. Mydlo Ružová rozprávka zase zvádza svojím krásnym ružovým vzorom a kvetinovo-korenistou vôňou.

 

Manna Kvetinové vody poskytujú úžasné osvieženie v horúcich letných dňoch: sú výsledkom spojenia kvetinovej esencie a čistej vody. Môžete ich použiť na osvieženie tváre, tela, ba dokonca aj vlasov. Oplatí sa ich pred použitím vložiť do chladničky, uvidíte, že voňavý, chladivý sprej bude skutočným osviežením!

 

Dúfam, že moje tipy boli užitočné a odteraz budete na tento pracovitý a mimoriadne užitočný drobný hmyz myslieť inak ako doteraz!Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac