5 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťate pri upratovaní
5 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťate pri upratovaní

5 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťate pri upratovaníTakto vyhrajte nad chumáčmi prachu! – Recept na prípravok na ošetrenie nábytku ako darček

Upratovať je jednoduché. Prečo potom píšem o tom, ako to treba robiť bez chýb? Pravdou je, že sa každá jednoduchá vec môže pokaziť, aj upratovanie. Ale nad chumáčmi prachu môžete vyhrať nielen bitku, ale aj celú vojnu, len to treba robiť s rozumom.

Aj vám je známa situácia, kedy cez víkend poupratujete, všetko sa leskne, potom si konečne sadnete po dobre vykonanej práci. Dobrú prácu ste naozaj vykonali, veď je všetko čisté, počnúc podlahou až po plafón. Žiaľ, to všetko trvá iba pár dní, lebo po čase bude nábytok znova taký istý, ako keby ste nič nerobili. Toto celé sa zdá byť smutnou, nevďačnou, nikdy nekončiacou úlohou.

Existuje pár chýb, ktoré keď spáchate, omnoho častejšie budete musieť siahnuť po vysávači alebo utierke na prach.

Pozrime si 5 najčastejších chýb, ktorých sa pri upratovaní môžete dopustiť:

1. Používate prachovku z peria

Tento nástroj skôr brzdí, ako pomáha napredovať. Toto vôbec nie je otázne. Ako ním nábytok utriete, takmer okamžite sa prach z pier vráti späť, alebo ho prenesiete na ďalšie povrchy. Je to začarovaný kruh. Namiesto neho si radšej vyberte elektrostatické utierky z mikrovlákna, ktoré sa dajú vyprať. Na ne sa prach takmer až nalepí, nesadne znova na povrch. Môžete ich vyprať hoci aj po každom upratovaní.

2. Skryté magnety na prach

Často zabúdame na malé otvory na radiátoroch, klimatizácii, ventilátoroch, pritom tieto sú hotovým magnetom na prach. Kvôli prúdeniu teplého vzduchu sa prach veľmi rýchli zasekne v malých mriežkach, otvoroch. V prípade klimatizácie je to nebezpečné aj preto, lebo pri vyfukovaní vzduchu sa zrnká prachu dostanú do ovzdušia. Je dôležité, aby ste si na ich čistenie našli čas pri každom upratovaní. Mnoho vysávačov má špeciálnu hlavicu na tento účel, ale utierka z mikrovlákna dobre poslúži aj v tomto prípade.

3. Suché utieranie prachu

Keď je prach suchý, ľahko lieta, dostáva sa do ovzdušia, odtiaľ je nemožné odstrániť ho, treba počkať, kým si znova sadne na nábytok, alebo iné povrchy. Veľmi jednoduchým a cenovo výhodným trikom je, keď vo fľaške s rozprašovačom zmiešate vodu a ocot v pomere 3:1, ktorý potom pred utieraním prachu nastriekate na utierku.

4. Prípravok na čistenie nábytku nastriekate priamo na nábytok

Toto je najhoršie, čo môžete urobiť, hlavne s dreveným nábytkom alebo lakovanými povrchmi. Drevený nábytok do seba takýto prostriedok vsiakne, a na lakovanom povrchu sa zase môže vytvoriť filmový povlak, ktorý je potom veľmi ťažké odstrániť. Prírodný prípravok na čistenie nábytku nastriekajte najprv na utierku, potom ňou povrch jemne utrite.

5. Zabudnete vyčistiť filter vysávača

Upchaté filtre môžu viesť k vážnym technickým poruchám vysávača, preto je potrebné čistiť ich častejšie. Väčšina týchto filtrov je uzavretá plastovým krytom, aj tento plast je potrebné vyčistiť, lebo na neho sadne jemný prach, ktorý sa tam po čase doslova nalepí, potom je jeho odstránenie už veľmi ťažké. Je dôležité, aby ste vysávač čistili s ohľadom na pokyny jeho výrobcu. Keď filtre nebudete meniť, čistiť, do vzduchu sa vrátia jemné prachové zrnká, ktoré môžu spôsobiť astmu, alebo iné problémy dýchacieho systému.

***Prírodný citrónový prípravok na čistenie nábytku***

Tento prípravok na ošetrenie nábytku urobí povrchy ako nové, navyše má aj fantastickú vôňu.

Budete potrebovať:

  • 10 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
  • 2 polievkové lyžice čerstvej, scedenej citrónovej šťavy (alebo rovnaké množstvo jablčného octu)
  • 1 čajovú lyžičku jojobového oleja alebo mandľového oleja

Nemusíte urobiť nič iné, iba pomiešajte prísady, utierku z mikrovlákna namočte zo zmesi a poutierajte nábytok.

Máte podobné super prírodné recepty? Podeľte sa s nami o ne v blogu!


Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac