Sviečka z včelieho vosku v 5 krokoch
Viete o tom, že aj Vy si viete poľahky vyrobiť sviečku z včelieho vosku, dokonca takú, ktorá pomáha prečistiť vzduch v miestnosti?
Teplý, priateľský plamienok sviečky má svoje čaro v každom ročnom období, ale v tomto pokročilom jesennom čase, keď sa čím ďalej tým skôr stmieva, vie spríjemniť izbu – a Váš večer.Avšak nie každá sviečka je nám na úžitok: väčšina zo sviečok predávaných v obchodoch je vyrobená z vosku s petrolejovým základom obsahujúcim jedovaté látky, a s knôtom obsahujúcim olovo, a tak, keď ju zapálime, do vzduchu sa môžu dostať škodlivé látky, napr. toluol, benzol, ktoré sa potom v izbe usádzajú na povrchoch.
Užitočné ióny vo včeľom vosku – čistejší vzduch v byte
Ako alternatívu Vám odporúčam výborný recept, s ktorým si v niekoľkých krokoch aj vy môžete vyrobiť sviečku z včelieho vosku z výlučne prírodných surovín, čím môžete veľa urobiť pre čistotu svojho prostredia. Včelí vosk totiž počas horenia produkuje ióny s negatívnym nábojom. V dôsledku príťažlivosti opačných nábojov sú záporné ióny schopné naviazať také vo vzduchu sa znášajúce kladné čiastočky, ako sú drobné baktérie, peľ, prach alebo alergizujúce látky. Takto naviazané častice sa stávajú ťažšie a vďaka gravitácii klesnú na zem, kde ich už jednoduchšie vieme odstrániť pozametaním alebo povysávaním. Týmto sviečka z včelieho vosku pozítivne účinkuje pri alergických alebo astmatických príznakoch. Vyskúšate aj Vy?Predtým ako začnete
Predtým ako naštartujete domáce odlievanie sviečok, je dôležité dohliadnuť na niekoľko vecí.Najdôležitejší je knôt: nech je z bavlny a jeho hrúbka nech je prispôsobená nádobke, aby sa neporušil. Aj jeho dĺžka je dôležitá, je vhodné nechať ho trochu dlhším a pristrihnúť nakoniec podľa potreby.
Budete mať ľahšiu prácu s voskom, ak si k nemu zaobstaráte aj trochu kokosového oleja.
Tieto suroviny budete potrebovať:
- 36 dkg čistého včelieho vosku,
- 36 dkg kokosového oleja,
- bavlnený knôt,
- kuchynskú váhu,
- teplu odolné sklenené poháre, do ktorých sa umiestni sviečka – z množstva udaného v recepte vznikne asi liter vosku,
- jednu ceruzku alebo špajdľu, ktorou pridržíme knôt na mieste,
- novinový papier na ochranu pracovnej plochy,
- väčšiu odmernú nádobu, ktorá je vhodná aj na zohriatie prísad.
Príprava:
- Na kuchynskej váhe si odmerajte presné množstvo včelieho vosku a zohrejte ho v nádobe. Najlepšie sa pracuje so stredne teplým voskom, ak sa prehreje, môže sa aj zapáliť. Kým sa vosk zohrieva, môžete si nastrihať knôty na rovnomernú dĺžku. Knôt nech je o niekoľko centimetrov dlhší ako nádobka, v ktorej bude sviečka.
- Do zohrievajúceho sa vosku ponorte po jednom nastrihané knôty, tie potom odložte na novinový papier a každý zvlášť narovnajte: jeden koniec knôtu pridržte ceruzkou a druhý ťahajte prstom dohora. Potom nechajte knôty usušiť.
- Keď je vosk takmer celkom zohriaty, pridajte k nemu na váhe odvážený kokosový olej a zmiešajte ich. Ak je zmes už tekutej konzistencie, vylejte z nej na dno sklenených pohárov do niekoľkocentimetrovej výšky a hneď vložte do stredu pohára knôt tak, aby jeho koniec bol na dne pohára.
- Pridržte knôt dovtedy, kým voskovo-olejová zmes nestuhne natoľko, aby v nej knôt pevne postál. Odložte ho nachvíľu bokom, aby vosk mohol dobre stuhnúť.
- Ak ste vložili knôty do každého pohára, opatrne priviažte koniec knôtu na ceruzku (alebo drievko, špajdľu), položte ju na okraj pohára a dolejte do pohára – na niekoľko centimetrov pod okrajom – zo zvyšnej voskovo-olejovej zmesi. Nechajte odpočívať až do úplného stuhnutia – môže to byť až 12 – 14 hodín!
Potom už nemáte žiadnu inú robotu, ako pristrihnúť knôty na želanú dĺžku, zapáliť ich a vychutnať si svoju úžasnú, 100 % prírodnú, vzduch čistiacu sviečku.
Ak sa sviečka nezapáli hneď, neobávajte sa, je to prirodzený jav.Tip 1: Pamätajte, že včelí vosk je po opätovnom stuhnutí veľmi ťažké odstrániť. Preto odporúčam použiť takú ceruzku či čínske paličky, ktoré môžete po použití vyhodiť. Ak sa vosk dostane na boky pohára, utrite ho ešte v tekutom stave, tak je oveľa ľahšie ho odstrániť.
Tip 2: Včelí vosk treba chladiť postupne, inak popraská.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť
Dobrý deň, prosím Vás, vedeli by ste mi povedať, prečo sa mi pri roztopenéí vosku robí navrchu pena? Neviem, ako topiť vosk tak, aby bol pekný. Ďakujem vopred
Milá Mária, ohriaty vosk, ktorý má teplotu približne 70 až 80 °C, opatrne vlejeme do formy. Pena alebo vzduchové bubliny, ktoré sa pritom tvoria, môžu znehodnotiť celé dielo. Ak sa bubliny prichytia na vnútornom povrchu formy, svieca bude hrboľatá s jamkami a dierkami. Aby sme zabránili tomuto javu, formu – predtým ako vlejeme vosk – zohrejeme horúcim vzduchom pomocou fénu na vlasy. Takto vosk dobre vyplní aj členité prvky zložitejšieho vzoru. Vosk je materiál, ktorý pri chladnutí zmenšuje svoj objem o 4 až 6 %. Ako sa teplota znižuje, tuhne od okraja k stredu. Knôt v strede sa však ohreje, zmäkne a môže sa uvoľniť a zvlniť. Preto ho počas chladnutia, kým je vosk ešte v tekutom stave, občas napneme a udržiavame ho v strede sviece. Vosk počas chladnutia môžeme niekoľkokrát doliať. Po vychladnutí sviečku opatrne vyberieme z formy. Spodok sviece zvyčajne nie je rovný, preto ho vyhladíme napríklad zohriatou žehličkou. Pridlhý knôt upravíme nožnicami. Pri dlhšom skladovaní sviec z včelieho vosku (1 až 3 mesiace) sa na povrchu sviec vytvorí sivý povlak, nemusíme sa však obávať, lebo pri sviecach z vosku je to bežné. Voskový kvet tvoria tekuté (nekryštalizujúce) zložky, ktoré pri pomalej kryštalizácii vytekajú spomedzi kryštálov. Ak sviecu mierne zohrejeme fénom, povlak sa stratí.
Dobrý deň,
práve dnes som sa pozerala ako krásne mi horí sviečka z včelieho vosku, ktorú som si kúpila včera. Rozmýšľala som nad tým, či by bolo možné pridať do takejto sviečky niektorý z esenciálnych olejov. Veľmi ste ma potešili týmto vaším článkom, už som si aj zistila kde a za koľko vosk zoženiem. Chcela by som sa teda opýtať, či je možné a ak áno, tak v ktorej časti postupu pridať do vosku esenciálny olej. Taktiež by som sa chcela opýtať, či je veľký problém očistiť nádobu a poháre a ak áno, poprosila by som Vás tiež o tipy. Ďakujem Vám za zaujímavý článok.
Milá pani Valéria, ak chcete, aby sviečka voňala, stačí ak do rozpusteného vosku prikvapneme 2-3 kvapky vonného éterického oleja. Ako formy môžete použiť poháre (samozrejme s hrubšími stenami), šálky, zaujímavé plastové fľaše, ktoré zrežete na požadovanú výšku, ale napr. aj formičky na vykrajovanie cesta. Tie však musíme najskôr obaliť do alobalu, aby získali dno. Ak chcete aby vaša podomácky vyrobená sviečka bola skutočne originálna, skôr ako začnete vosk liať do formičky, plastu, či priehľadného pohára, môže sa rozhodnúť pre vhodnú dekoráciu. Na okraje formy môžete pritlačiť napr. sušené plátky citróna, jabĺk alebo pomaranča, hlavičky sušienok, kávové zrná, mušle, či drobné dekoratívne predmety. :)
Vedeli by ste mi poradiť, kde sa dá zohnať včelí vosk? Veľmi rada by som si takéto sviečky urobila :)
Milá pani Soňa, včelí vosk kúpite v slovenských a českých e-shopoch. :)