Mnohí považujú túto diétu za módny výstrelok, v skutočnosti však každý 100. človek trpí precitlivenosťou na lepok, ale viem aj o takých, ktorí vylúčili zo svojho jedálneho lístka obilniny preto, aby odstránili niektoré nepríjemné príznaky, a aby boli sviežejší, energickejší!
Ešte pred desiatimi rokmi to bol neznámy pojem, dnes už aj tí vedia, čo je precitlivenosť na lepok, ktorí netrpia týmto ochorením. Pozrime sa, čo tento pojem znamená?
Glutén – lepok – je jednou zo zložiek obilnín, ktorá sa v pomere päťdesiat na päťdesiat delí na dve časti: glutenín a gliadín. Precitlivenosť na lepok alebo glutén – lekársky celiakia – je precitlivenosť na bielkovinu gliadín, jednu zo zložiek pšenice, raži, ovsa a jačmeňa.
Celiakiu opodstatnene nazývajú „tichým zabijakom“, nakoľko glutén bezbolestne, takmer nebadane, ničí náš organizmus. Môže spôsobiť vážne poškodenie sliznice tenkého čreva, a nakoľko sa črevné klky, ktoré zabezpečujú vstrebávanie živín, nachádzajú v tejto časti črevného systému, potravou prijaté živiny sa nevedia dostatočne uplatniť.
Zisťovala som aj príznaky, ktorých je neskutočne veľa, a veru, niekedy je veľmi ťažké všimnúť si ich. Keď máte opakované infekcie a jedna choroba nasleduje druhú, potom by ste mali začať niečo tušiť. Rovnako aj vtedy, keď sa u Vás často objavuje nadúvanie, alebo Vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, či poruchy koncentrácie. Je jedna dôležitá vec, o ktorej by ste mali vedieť: skôr, ako sa dáte na bezgluténové stravovanie, určite sa nechajte dať vyšetriť, lebo ak to urobíte iba počas diéty, výsledky nebudú reálne a nikdy sa nedozviete, či celiakiu máte alebo nie.
Toľko zlých správ by aj mohlo stačiť, lebo bezgluténová diéta má nepochybne aj veľa výhod! Dodržiavaním diéty je možné žiť zdravý, plnohodnotný život bez príznakov, dokonca zdravší, aký žije väčšina ľudí, veď vylúčením gluténu získame základy takej životosprávy, pomocou ktorej sa môžeme vydať na cestu za dokonalou látkovou výmenou a chudnutím! Neprekvapte sa, keď vynechaním obilnín budete mať omnoho viac energie, budete sviežejší a budete mať lepšiu náladu!
Ste zvedaví, z čoho táto diéta pozostáva? Treba sa zďaleka vyhýbať bielemu chlebu, múčnikom, müsli, vyprážaným jedlám, prívarkom a polievkam so zápražkou, ale aj všetkým takým alkoholickým nápojom, ktoré sú vyrobené z kvasených zŕn. Čo môžete jesť, keď toto nie? Veľa – veľa zeleniny, ovocia, kukuricu, ryžu, a také bezgluténové obilniny, akými sú pohánka a proso. Ich výhodou je, že majú nízku kalorickú hodnotu, a naopak vysoký obsah živín.
Nemusíte sa vzdávať ani pochúťok. Vyskúšajte tento lahodný recept!
Kakaové slimáky bez gluténu
Prísady:
1 balík 250 g bezgluténového lístkového cesta
podľa chuti sladidlo (1 polievková lyžica brezového cukru alebo 1 kvapka Stévie)
6 polievkových lyžíc holandského kakaa
olej na potretie
Príprava:
Kakao zmiešajme so sladidlom.
Lístkové cesto rozvinieme a tenko potrieme olejom.
Rovnomerne posypeme kakaovou zmesou.
Cesto stočíme, nakrájame, položíme na plech vystlaný papierom na pečenie a tenko potrieme olejom.
Pečieme na 180 °C približne 15-25 minút.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!