Existuje život po rafinovanom cukre z cukrovej repy, dokonca je sladší, ako by ste si to mohli myslieť!
Začnem tým, prečo je dobré vyhýbať sa cukru z cukrovej repy! Jeho konzumáciu by som mohla prirovnať k nikdy nekončiacemu začarovanému kruhu: zvýši hladinu inzulínu, telo si ho bude žiadať stále viac, potom náhlym znížením hladiny inzulínu nastane pocit hladu a neodolateľná túžba, aby ste sa znova dostali ku kryštálovému cukru! Rafinovaný biely cukor neobsahuje takmer žiadne živiny, avšak o to viac kalórií, pričom jeho nepriaznivé účinky na telo by som mohla menovať aj niekoľko dní.
„Problém s cukrom” sa však nespomínal vždy na dennom poriadku. Konzumácia kryštálového cukru bola stovky rokov výsosťou bohatých. V súvislosti s touto témou som natrafila na prekvapivý údaj: v dnešnej dobe skonzumuje jeden človek za dva týždne toľko cukru, koľko naši predkovia skonzumovali pred dvesto rokmi za jeden rok!
Samozrejme, nie je na tom nič zlé, ak si chcete svoj život osladiť a okrem toho sa v jesennom – zimnom období, keď sa blížime ku sviatkom, aj tak dostane na stôl viac sladkých lahôdok! Ukážem Vám tri náhrady cukru, ktoré si hneď obľúbite! Od klasickej, rafinovanej verzie cukru, sú všetky lepšou voľbou!
Stévia
Stévia, alebo stívia, je jedna z úplne prírodných sladidiel s nulovou kalóriou. Znie to dobre, však? Táto látka je obzvlášť obľúbená ako sladidlo do kávy a čaju, ale môžete ju používať aj na varenie a pečenie.
Brezový cukor
Brezový cukor, ktorému sa hovorí aj xilitol, obsahuje o 40 percent menej cukru ako cukor z cukrovej repy a jeho chuť sa podobá na chuť kryštálového cukru. Pri varení a pečení obvykle funguje dobre. Iba pri dvoch druhoch cesta ho neviete použiť, a nie je možné ho karamelizovať.
Kokosový cukor
Táto náhrada kryštálového cukru sa vyrába z nektáru kokosových kvetov, ale v žiadnom prípade nemá kokosovú chuť. Ukrýva však v sebe veľmi veľa vitamínov a minerálnych látok. Na záver mi dovoľte, aby som sa s Vami podelila o svoj obľúbený, zdravo - sladký recept na zákusok! Je dokonalou desiatou, olovrantom, alebo pohostením pre priateľov na jesenných stretnutiach
Banánovo - čokoládové muffiny
Prísady (na 15 ks)
1 polievková lyžica mletých ľanových semienok, 3 polievkové lyžice vody, 3 zrelé banány, 1/3 šálky sójového mlieka, 3 polievkové lyžice repkového oleja, jeden aj pól čajovej lyžičky výťažku z vanilky, 2/3 šálky kokosového cukru, 3/4 šálky celozrnnej pšeničnej múky, 1/4 šálky nesladeného kakaového prášku, 2 odmerky proteínového prášku, 1 čajová lyžička sóda bikarbóny, 1/2 čajovej lyžičky soli, 3/4 šálky nadrobno nakrájanej čokolády bez mlieka
Postupujte takto:
- Predhrejte rúru na 175 stupňov. Vysteľte formu na muffiny papierovými košíčkami na pečenie.
- V malej miske zmiešajte ľanové
semienka s vodou, potom masu odložte na bok. - Vo veľkej mise vidličkou roztlačte
banány, primiešajte k nim sójové mlieko, olej, výťažok z vanilky a kokosový cukor. - V ďalšej, stredne veľkej mise rozmiešajte bielkovinový prášok, múku, kakao, sódu bikarbónu a soľ.
- Masu s ľanovými semienkami
pridajte k banánovej hmote. - Vo veľkej mise pomiešajte suché a tekuté prísady, kým nevznikne hladké cesto, potom primiešajte aj polovicu šálky čokolády.
- Cesto rovnomerne rozdeľte do
muffinových foriem a posypte zvyškom čokolády. - Pečte 25 minút.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!