Vedeli ste, že existuje aspoň päť druhov vitamínu D?
Z nich však iba dva druhy, vitamíny typu D2 a D3, dokáže náš organizmus zužitkovať. Samé o sebe sú obe neúčinné. K tomu, aby sa stali aktívnymi, najprv sa musia v pečeni, potom v obličkách pomocou enzýmov pretransformovať. Takto vznikne skutočne účinný vitamín D. Vedeli ste, že vitamín typu D3 je zároveň aj hormónom?
Ne nevyhnutné, aby sme do organizmu dodali potrebné množstvo vitamínu D3!
Prečo? Pretože vitamín typu D3:
- je hormónom, ktorý v tele zastáva veľa funkcií
- jeho nedostatok spôsobuje nedostatočnú činnosť imunity
- jeho nedostatok spôsobuje náchylnosť na vznik infekcií, zvyšuje riziko vzniku autoimunitných ochorení
- zohráva dôležitú úlohu pri delení buniek, tiež pri ochrane pred vznikom srdcovo – cievnych ochorení
- novorodencov chráni pred cukrovkou, neskôr pred sklerózou multiplex a astmou
- jeho nedostatok vedie ku vzniku vážnych vývinových porúch plodu.
- vo veľkej miere ovplyvňuje tvorbu kostného tkaniva.
Ako môžete zabezpečiť vhodné množstvo vitamínu typu D3?
Môžete sa spoľahnúť na dva zdroje: jednak z prijatej stravy živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, na druhej strane zo slnečných lúčov. V prvom prípade ho môžete získať hlavne z rýb (predovšetkým morských rýb), rybieho oleja, vajec, pečienky – konzumujete dosť týchto jedál, však?
Druhá verzia, keď sa vitamín typu D3 vytvára vplyvom slnečných lúčov v pokožke z látky menom 7-dehydrocholesterol. Toto je jediný vitamín, ktorý vie produkovať aj náš organizmus. Slňte sa – samozrejme iba opatrne a dodržujte pravidlá - denne 10-15 minút tak, aby slnečné lúče zasahovali 20% Vášho tela.
Určenie odporúčaného množstva je ťažšia úloha. Existuje viac smerov, pravda je niekde v strede. Odporúčania merajú potrebné množstvo vitamínu D3 v medzinárodných jednotkách, stačí nám vedieť toľko, že sa Vám nič nestane, ak do buniek dodáte o niečo väčšie množstvo tohto vitamínu, ako je to v oficiálnych odporúčaniach.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!