Ako matku dvoch malých synov ma vôbec neprekvapuje, že deti by dokázali jesť sladkosti vždy a všade. A to aj vtedy, keď sa predtým poriadne najedli. O to zaujímavejšie je, že aj pre dospelých je ťažké odmietnuť na konci stolovania lahodný sladký dezert, zvlášť vtedy, ak ide o zmrzlinu.
Samozrejme, nemusíte sa jej zakaždým zrieknuť, pretože aj medzi sladkosťou a sladkosťou môže byť obrovský rozdiel. Zo zdravých zložiek potravín je možné pripraviť čerstvé ovocie, ovocnú kašu, krémy a dokonca aj zmrzlinu, a to aj bez cukru a mliečnych výrobkov.
Otázka, prečo túžime po sladkom, aj vtedy, keď sme dosýta nejedení, ma vždy zaujímala. Je to zo zvyku? Máme maškrtné jazýčky? Odkiaľ to pramení? Nedávno som našla odpoveď v časopise Time, v článku, v ktorom sa uvádza, čím tento stav vysvetľujú vedci. Ukázalo sa totiž, že ľudstvo si už niekoľko tisícročí zabezpečovalo najoptimálnejší prísun vitamínov a živín tým, že konzumovalo čo najviac druhov jedál.
Dúhová strava
To je teda vysvetlenie, prečo by sme si vedeli takmer vždy dať na sladké slané, na slané sladké a po niekoľkochodovej výdatnej večeri ešte aj zmrzlinu. Náš organizmus nám tak odkazuje: stravujme sa pestrejšie!
Ak sa chcete zdravšie stravovať, držíte diétu, máte príliš často chuť na sladké, alebo ste si len jednoducho zaumienili, že Vám budú stačiť aj menšie porcie, môžete vyskúšať trik , ktorý odporúčajú odborníci na výživu na to, aby ste tento staroveký inštinkt oklamali.
Pri každom stravovaní si pripravte drobné porcie, podľa možnosti čo najrozmanitejšie: naložte si na tanier teplé a studené jedlá rôznej textúry, farby a chuti. Niekoľkokrát to vyskúšajte a uvidíte, že Vás myšlienka na sladké bude po takejto strave lákať menej.
Ešte jeden tip: ak po náročnom dni túžite vyslovene po čokoláde, je možné, že Vám tým organizmus naznačuje, že má nedostatok magnézia a železa. Doprajte si 1-2 kúsky horkej čokolády, alebo si namiesto nej zvoľte na maškrtenie kôstkové ovocie bez cukru.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!