Od Vašej kozmetiky po Váš tanier
od vašej kozmetiky po váš tanier

Od Vašej kozmetiky po Váš tanier



Verím, že o tom viete už aj Vy: už len niekoľko mesiacov a z regálov drogérií zmiznú zubné pasty, sprchové gély, pleťové vody a telové peelingy obsahujúce malé plastové mikroguličky. Od januára 2018 sa tým konečne uzavrie jedna etapa a v krajinách Európskej únie bude platiť zákaz predaja kozmetických prípravkov, obsahujúcich tieto mikročastice, ktoré vo veľkej miere zapríčiňujú znečistenie prostredia.

A aký je s nimi problém?

Sú natoľko malé, že ich čističky odpadových vôd nezachytia a tak sa dostávajú späť do vodného obehu, do jazier a oceánov, kde ich prehĺtajú vodné živočíchy.Len v Nemecku sa tak do kanalizácie mohlo dostať ročne 500 ton pomaly rozložiteľných plastov, kým konečne globálne kozmetické koncerny začali vyraďovať zo svojich produktov tony týchto lacných plastových zložiek. Ochrancom životného prostredia sa však mnohoročnou tvrdou prácou podarilo dosiahnuť, aby bolo použitie týchto kozmetických prísad konečne zakázané aj v Európe. V zložení kozmetických prípravkov ich nájdete pod týmito označeniami : polyethylene (PE), polypropylene (PP), polyethylene terephthalate (PET), polymethyl methacrylate (PMMA), polytetrafluoroethylene (PTFE) a nylon.

Žiaľ, toto je len jedna časť problému. Aj keď v každom prípade je potešujúce, že tak do vody prenikne menej znečisťujúcich látok, tieto drobné mikročastice, sotva viditeľné voľným okom sa dostali už takmer všade. Plastový odpad, syntetické textilné vlákna a drobné časti odlupujúce sa z väčších plastových odpadov sú tu okolo nás a zostanú tu aj naďalej ešte niekoľko desaťročí, darmo sa snažíme robiť čoraz viac preto, aby sa z nich do prírody dostalo čo najmenej.

Plasty sú všade, dokonca aj v soli

Situácia je natoľko dramatická , že ani rôzne druhy morských solí používaných na celom svete nie sú bez plastových hmôt a pravdepodobne tak milióny nič netušiacich ľudí konzumujú deň čo deň potraviny kontaminované drobnými plastovými častičkami. V prieskume bolo skúmaných 26 druhov solí z ôsmych krajín. Štúdia preukázala, že v jednom kilograme soli je možné nájsť aj 10 drobných plastových častí. Jedine vzorka soli pochádzajúca z Francúzka sa ukázala ako čistá, bez týchto syntetických plastových častičiek. Každá zo vzoriek solí pochádzajúce z Portgalska, Rakúska, Malajzie, Iránu, Japonska a Južnej Afriky obsahovala viac - či menej syntetických látok znečisťujúcich životné prostredie.

A hoci sa vedci snažia každého uistiť, že prehltnuté plastové čiastočky nie sú z hľadiska ľudského zdravia nebezpečné, zároveň však upozorňujú na to, že tento rozložiteľný odpad nemá čo hľadať na našom tanieri a rovnako ani v organizme vodných živočíchov.


Zdroj:
https://www.nature.com/articles/srep46173

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac