Koľko sedíte?
koľko sedíte?

Koľko sedíte?



Choroba moderného človeka: sedavý spôsob života

Je celosvetovým fenoménom, že ľudia čoraz viac sedia, že sú fyzicky čoraz menej aktívni. Sedíme v práci, sedíme v dopravných prostriedkoch, sedíme doma, pred televízorom, pred počítačom. Odborníci zase nestíhajú upozorňovať na to, ako veľmi je to pre naše zdravie škodlivé.

Naše telo bolo stvorené na to, aby sme sa celý deň aktívne pohybovali, aby sme veľa chodili pešo, aby sme boli v pohybe kvôli „honbe“ za potravou. Tento vnútorný program v nás ešte stále prebýva, avšak dnešný životný štýl sa od neho veľmi vzdialil. To všetko má na naše zdravie devastačný účinok. Podľa niektorých výskumov je veľa sedenia ešte škodlivejšie na zdravie, ako fajčenie.

 

Aký vplyv má veľa sedenia a čo môžeme urobiť, aby sme tieto vplyvy čo najviac zmiernili?


Volanie chrbtice o pomoc

Sedenie v prvom rade zaťažuje naše pohybové ústrojenstvo. Napríklad v prípade nesprávneho sedenia sa na platničky vyvíja takmer dvakrát taká záťaž ako pri stoji – pre chrbticu je to hotové utrpenie, je to kolíska mnohých ochorení chrbtice.

 

Je veľmi dôležité, aby ste si zachovali normálne zakrivenie chrbtice, t.j. krk nenaťahujte smerom dopredu, lebo to veľmi zle vplýva na krčnú chrbticu. Ak si neželáte bolesť krížov, panvu netlačte dopredu – pokúste sa mať chrbticu v drieku trocha zakrivenú dozadu. Môžete použiť malý vankúš, alebo zrolovaný uterák, ktorým si podopriete kríže.

 

Jednostranné, statické držanie tela zároveň oslabuje svaly, šľachy, aj väzy. Podľa výskumov to zohráva úlohu aj pri vzniku osteoporózy. Preto je potrebné pravidelne prerušiť sedenie. Podľa viacerých odborníkov by sme naraz nemali na jednom mieste sedieť viac ako 30 minút. Samozrejme, v mnohých prípadoch sa tomu nevieme vyhnúť, vtedy však dajme pozor na to, aby sme sedenie prerušili aspoň každú hodinu a na pár minút si rozhýbali telo, hlavne nohy.


Potrápi sa aj srdce a cievny systém

Rozsah nepriaznivých účinkov je však omnoho širší. Je jednoznačne potvrdená spojitosť medzi neaktívnym spôsobom života a srdcovo – cievnymi ochoreniami. Zvyšuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku, cukrovky, obezity, kŕčových žíl, trombózy, zlatej žily, dokonca podľa výskumov aj demencie a nádorov. Nesprávne držanie tela a nedostatok pohybu okrem toho bránia aj správnemu fungovaniu vnútorných orgánov, pretože takto je zásobenie tkanív krvou nižšia a tým sa znižuje ich látková výmena.

 

A to sme ešte nespomenuli vplyv sledovania obrazovky na naše oči a mentálne zdravie – ale toto je už iná téma.


Triky pre naše zdravie v kancelárii

Ako viete pri výkone svojej práce zaradiť do svojho dňa dostatočné množstvo pohybu?

 

Neodkladajte si všetko na dosah ruky, prinúťte sa vstať a ísť pre potrebné predmety, alebo napríklad ku kopírke. Keď si potrebujete niečo prediskutovať s kolegom v inej miestnosti, nerobte to mailom alebo telefonicky, ale zájdite za ním. Toto prospieva aj vzťahom na pracovisku. Z času na čas, ak je to možné, je dobré vyjsť aj na čerstvý vzduch. V tomto prípade, samozrejme, nepoužívajte výťah, ale schody! Chodenie po schodoch výborne rozhýbe vaše nohy, pričom dokonale osvieži vaše telo aj myseľ.

 

Veľmi dôležité je aj správne nastavenie monitoru, stoličky a stola. Môžete však použiť aj rôzne triky. Medzi takéto patrí gymnastická lopta, ktorá núti k správnemu držaniu tela a aktívnemu pohybu svalov aj počas sedenia, alebo klinový vankúš, ktorý zabezpečí, aby ste mali driek vyššie ako kolená, čím prospieva krížom. Existujú aj vankúše na sedenie plnené vzduchom, ktoré tiež podporujú dynamickú zmenu držania tela.

 

Na čoraz viacerých miestach sa na odbremenenie aplikuje stoj. Porady môžeme absolvovať aj postojačky, existujú však aj také stoly, ktoré sa dajú nastaviť tak, aby sa pri nich mohla práca vykonávať aj v stoji. Ten neprospieva iba chrbtici, ale takto zároveň spaľujeme viac kalórií a v aktívnej polohe je aj náš mozog sviežejší.

 

Čo je ešte veľmi dôležité: využitie obednej prestávky! Neobedujte pred monitorom! Veď aj táto krátka prestávka vám ponúka príležitosť na pohyb a psychický oddych. Na druhej strane pred obrazovkou sa nesústredíte na jedenie, preto automaticky zjete viac. Nie je dobrým nápadom ani schovávanie maškŕt v šuplíku. Keď chcete čokoľvek zjesť, vyjdite do kuchyne, aby ste sa kvôli tomu museli pohnúť. Keď máte možnosť, doprajte si cez obednú prestávku štvrť hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu, nádherne to osvieži vaše telo aj myseľ.

 

A ako je to s voľným časom?


Oddych – iba aktívne!

Priznajme si, že sme po stresujúcom dni náchylní dobre sa navečerať, potom sa usalašíme pred televízorom, pred počítačom, alebo s mobilom v ruke, aby sme zo seba striasli celodenný stres. Nič horšie však nemôžeme urobiť!

 

Po kancelárskej práci, alebo inej sedavej robote, je ozajstným oddychom pohyb. Negatívnym účinkom sedavého spôsobu života môžu najlepšie zabrániť častá zmena polohy počas dňa, státie, ale hlavne denný, pravidelný šport.

 

Podľa výskumov môže pomôcť už denne 30 minút hodiny prechádzky. Veľmi dôležitá je však pravidelnosť a intenzita, čiže najlepšia je rýchla chôdza. Vhodná je každá iná forma pohybu, ktorej následkom je zrýchlenie dýchania a tepu.

 

Na udržanie svalovej sily a hustoty kostí, ku správnemu držaniu tela, sú však potrebné aj posilňovacie cvičenia. Nemáte radi fitness centrá, alebo na to naozaj nemáte čas? Žiadny problém! Posilňovať môžete aj doma! Nemáte činky? Ani to nie je výhovorka! Cvičenie vlastným telom je rovnako účinné – nájdite si to na internete, môžete objaviť veľa super cvikov!

 

Okrem športovania sú drobné triky, pomocou ktorých môžete zvýšiť množstvo svojho každodenného pohybu. Keď je vaše zamestnanie blízko, môžete tam chodiť pešo alebo na bicykli. Takto sa môžete už hneď ráno výborne mentálne pripraviť na denné úlohy, po ceste domov vám to zase pomôže odbúrať stres a zabudnúť a problémy v práci. Keď je vaše zamestnanie ďalej, z prostriedkov hromadnej dopravy môžete vystúpiť o 1 – 2 zastávky skôr, alebo ak je to možné, auto odstavte o čosi ďalej. Namiesto výťahu môžete použiť schody. Alebo si zaobstarajte krokomer, na ktorom si môžete nastaviť denný limit, ktorý je potrebné dosiahnuť, bude vás to motivovať. Odborníci odporúčajú urobiť denne aspoň 10 000 krokov.

 

Čo je najdôležitejšie: vstaňte a hýbte sa! Vaše telo aj duša vám za to budú vďačné!



Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac