Je tu obdobie veľkého pôstu pred Veľkou nocou, v tomto období je starodávnym kresťanským zvykom dodržiavanie 40-dňového pôstu. Už dávno vieme, že pôst je výhodný nielen z náboženského, ale aj zo zdravotného hľadiska. Popri množstve pozitívnych fyziologických účinkoch mnohým pomáha pri chudnutí, alebo pri zachovaní ideálnej telesnej hmotnosti.
Poznáme rôzne formy pôstu. Jednou z moderných diét dnešnej doby je prerušovaný pôst, v angličtine intermittent fasting. Je to však skutočne pravé riešenie na dosiahnutie vysnívanej, štíhlej postavy?
Čo prerušovaný pôst znamená?
Pôst znamená vyhýbanie sa jedlám, alebo niektorým skupinám jedál, počas istej doby, či už kratšej alebo dlhšej. Sú takí, ktorí nejedia počas niekoľkých dní, iní zase vynechajú jedlo pravidelne, týždenne jeden – dva dni, ale sú aj takí, pre ktorých pôst znamená vylúčenie mäsa, sladkostí, alebo pôžitkov zo stravy. Pokiaľ nezájdeme do extrémov, náš organizmus z toho bude v každom prípade profitovať. Avšak držať pôst niekoľko dní nie každý dokáže a vydrží – pretože napríklad sa nestravuje doma, vykonáva ťažkú fyzickú prácu, alebo má nejaké chronické ochorenie.
Existuje však jedna zľahčená forma pôstu, a to tzv. prerušovaný pôst, ktorý trvá kratšiu dobu, čiže predstavuje čiastočné zdržanie sa stravy, vďaka čomu sa dá ľahšie vydržať. Má viac foriem, medzi ktorými sú najznámejšie tieto:
- Metóda 16:8:
Znamená to, že denne počas 8 hodín môžeme prijímať stravu, vtedy sa stravujeme normálne, ako inokedy. Potom nasleduje 16 hodinová perióda, kedy nejeme nič, môžeme iba piť čistú vodu, alebo nesladený čaj. - Metóda 5:2:
5 dní v týždni sa stravujeme obvyklým spôsobom, 2 dni však budeme prijímať iba denne 500-600 kalórií, zvyčajne ide o jediný pokrm počas dňa. 2 dni pôstu sa odporúča nezaradiť hneď za sebou. - Alternatívna diéta:
Počas tejto diéty sa jeden deň stravujeme ako obvykle, druhý deň prijmeme iba 25 % obvyklého denného príjmu kalórií, takto striedame pôstne dni s „normálnymi” dňami.
Priaznivé účinky na organizmus
Pôst mimoriadne dobre prospieva organizmu, nakoľko ľudské telo sa v praveku vyvinulo tak, že dni bohaté na stravu striedali obdobia hladovania. Náš organizmus sa tomu prispôsobil a tento program v nás ešte stále beží, aj napriek súčasnému prebytku a nadmernému, neustálemu hodovaniu. Navyše z „naprogramovaného” ideálneho množstva pohybu plníme v dnešnej dobe iba zlomok. Preto niet divu, že v dnešnej dobe sú stavy ako je obezita, poruchy príjmu potravy a rôzne choroby týkajúce sa metabolizmu, pomerne častým javom.
Úžasný účinok prerušovaného pôstu sa ukrýva v tom, že v obdobiach bez príjmu potravy začne organizmus odbúravať svoje tukové zásoby – vďaka čomu môže výrazne prispieť ku chudnutiu, alebo k zachovaniu ideálnej telesnej hmotnosti.
Môže zlepšiť citlivosť buniek na inzulín, napokon hladina inzulínu nie je neustále na vysokej úrovni, ako vtedy, keď niekto prijíma stravu od skorého rána do neskorého večera, pričom medzi hlavnými jedlami prípadne aj maškrtí. Potvrdili sa aj jeho pozitívne účinky na srdce a krvný tlak. Pri pokusoch na zvieratách sa zase podarilo potvrdiť jeho preventívny účinok na cukrovku (diabetes). Čo je však pre ľudí, ktorí túžia schudnúť najlákavejšie: pomocou neho je ľahšie stratiť z hmotnosti, alebo udržať si ideálnu telesnú hmotnosť.
Je to teda zázračný liek?
V žiadnom prípade, pretože ako všetko iné, aj toto sa dá robiť zle, nie u každého funguje rovnako dobre a sú aj takí, pre ktorých sa vôbec neodporúča.
Jedným z jeho rizík môže byť to, že niekto vynechá raňajky preto, aby sa „zmestil“ do 8 hodinovej časovej tabuľky, vtedy sa môže stať, že počas dňa ho prepadne záchvat hladu a počas neskoršieho jedenia zje omnoho viac, ako obyčajne. Mnohí zdôrazňujú, že raňajky bohaté na živiny sú dôležité pre dobrý výkon, ale aj preto, aby sme sa na obed nevrhli na tanier jedla plný sacharidov.
Tento účinok potvrdila aj štúdia Nottingham Trent University: pozorovali, koľko jedla skonzumujú dobrovoľníci pred pôstnym dňom so 700 kalóriami a po ňom. Zistilo sa, že v predošlý deň aj nechtiac zjedli viac a ráno v deň nasledujúci po pôstnom dni ešte viac, než ako kontrolná skupina, ktorá pôst nemala. Navyše počas pôstnych dní bola aj fyzická aktivita nižšia. Môže to byť podvedomá reakcia: keď človek vie, že na druhý deň môže zjesť iba málo, alebo aj po pôste, je náchylný sa trochu „rozmaznávať”, doplniť si chýbajúce kalórie. Toto však výrazne zníži pozitívne účinky pôstneho dňa.
Druhým veľmi dôležitým aspektom je zvážiť zdravotný stav. Každý pôst zaťaží organizmus, preto sa odporúča iba pre zdravé osoby. Kto má akýkoľvek problém, chronické ochorenie, tomu odporúčame vyskúšať ho iba po konzultácii s lekárom a pod jeho dohľadom. Táto metóda sa neodporúča osobám mladším ako 18 rokov, tehotným alebo dojčiacim ženám, pacientom s cukrovkou, alebo iným ochorením metabolizmu, veľmi chudým ľuďom, alebo osobám, ktoré v minulosti trpeli poruchou príjmu potravy.
Tak teda pôst alebo diéta?
Trocha ste sa zmiatli, či je to teda ideálna forma chudnutia alebo nie? Nečudujem sa vám: v dnešnej dobe je prílev informácií v tejto súvislosti taký intenzívny, že je ťažké zorientovať sa. Keď si chcete vychutnať veľké množstvo pozitívnych účinkov pôstu a ste celkom zdraví, môžete ho vyskúšať; keď si nie ste celkom istí, porozprávajte sa o tom so svojím lekárom!
Ale nezabúdajte, že pokiaľ chcete schudnúť, musíte mať na pamäti jednoduchý základný krok, že základom redukčnej diéty je to, že príjem kalórií musí byť nižší ako ich výdaj. Táto forma pôstu berie do úvahy iba to, kedy jete, pričom rovnako dôležité je aj to, že čo a koľko. Základom dlhodobého, bezpečného a zdravého chudnutia je vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovocie, vzácne bielkoviny, vlákninu, dostatočný príjem tekutín a fyzická aktivita. Keď to všetko dodržíte, potom urobíte pre štíhle a zdravé telo veľmi veľa.
Je tu jar, chudnime, skrášľujme sa! ?
Pokiaľ máte chuť, podeľte sa s nami o svoje osvedčené metódy na dosiahnutie/udržanie ideálnej telesnej hmotnosti!
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!