
Aj chemikálie ohrozujú včely
Bez včiel by sme nemali čo jesť, preto je životne dôležité, aby sme ich chránili.
Pamätáte sa? Minulý rok som Vám písala o tom, aká je práca včiel dôležitá na zabezpečenie ekologickej rovnováhy Zeme a k tomu, aby si mohli ľudia pre seba vypestovať dostatok potravy. Určite ste si už aj Vy všimli, že kvôli dlhej a nezvyčajne studenej zime, je v posledných mesiacoch zelenina omnoho drahšia.
Len si predstavte čo by bolo vtedy, ak by včielky neopelili hospodárske rastliny!
Až 70 zo 100 najdôležitejších hospodárskych rastlín potrebuje prácu včiel, čo znamená jednu tretinu produkcie potravín pre obyvateľstvo Zeme.
Aj preto je dôležité, aby sme zabránili hromadnému úhynu včiel, a aby vedci čím skôr zistili, čo môže byť na príčine hromadného javu, ktorý sa v posledných rokoch udial po celom svete. Našli už viac príčin: nové, doposiaľ nepoznané ochorenia, mnohé včelstvá zničili škodcovia a hmyz, ktorý sa na postihnuté územie dostal z neznámych končín sveta, ale i klimatické zmeny, stále extrémnejšie výkyvy počasia a čoraz kratšia jar sú pre včely tiež likvidačné.
Sme zodpovední za včely
Časť chemikálií, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve, sa práve preto stali stredobodom pozornosti, lebo ich používanie je možné dať do súvisu s hromadným úhynom včiel. Dobrou správou však je, že v Európskej únii bude možné používať tieto rizikové, podozrivé chemikálie, čoraz menej. Podľa správ odporúča Európska komisia, aby sa používanie neonikotinoidov na ničenie škodlivého hmyzu obmedzilo iba na skleníky.
Otázkou je samozrejme to, ako budú tento návrh hodnotiť jednotlivé členské štáty. Organizácie pre ochranu životného prostredia však už svoje kampane na zakázanie chemikálií začali. Podľa nich sú tieto chemikálie nebezpečné nielen na včely, ale na všetky zvieratá a rastliny, dokonca znečisťujú aj živú vodu.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!