5 neoblomných argumentov pre vaňu
Ktoré sú to? Úplne všetky by bolo nemožné vymenovať, preto tu máme pre vás 5 najdôležitejších:
1. Upokojuje
Vodorovná poloha sama osebe pomáha uvoľniť sa, ale ležanie v teplej (nie horúcej!) vode je ešte príjemnejšie, pretože prináša pocit bezpečia, pohody, ba dokonca pocit, akoby ste boli plodom v materskom lone. Pravidelný večerný kúpeľ (týždenne 2-3-krát) spomalí neustály kolobeh vašich myšlienok, znižuje stres, napravuje náladu a tento účinok môžete zviacnásobiť, ak do kúpeľa pridáte pár kvapiek aromaterapeutického vonného oleja, rozpusteného v rastlinnom oleji alebo mede. Príjemná hudba, dobrá kniha alebo svetlo sviečky vám pomôžu „vypnúť“, ale v uzavretom priestore nepoužívajte sviečky z parafínového oleja, keďže jeho výpary môžu škodiť zdraviu.
2. Uvoľňuje
Teplá voda uvoľní svalové napätie, čím uľahčí a urýchli zmiernenie napätia. Veľa svalov je celé hodiny napätých počas stresujúceho dňa a len večer si uvedomíte, akí ste unavení. Zlé držanie hlavy a tela, sedavé zamestnanie, ale aj celodenné státie, to všetko zaťažuje organizmus. Preto je dôležité, aby ste pravidelne naťahovali a uvoľňovali svoje svalstvo. Ak ste to prehnali so športom a trápi vás „svalovica“, môže vám pomôcť studená voda, ktorá znižuje hladinu kyseliny mliečnej v krvi.
3. Večerný kúpeľ prináša lepší spánok
Kým sprcha osvieži, kúpeľ v príjemne teplej vode pomáha, aby ste mali lepší a hlbší spánok. Telesná teplota pred spaním o niečo klesne a tento stav pretrváva do rána. Po teplom kúpeli sa telo zohreje (ale nie prehreje!) a teplota začne postupne klesať, čo v mozgu spôsobí produkciu „spánkového hormónu“ melatonínu, aby sa telo pripravilo na nočný spánok.
4. Pomáha aj para
Ak máte nádchu, alebo veľmi suchú pleť, či pleť s akné, para môže byť vaším najlepším priateľom. Para prúdiaca do dýchacích ciest ich vyčistí, zmierňuje iritáciu, ktorá spôsobuje kašeľ, obzvlášť ak dopomôžete pár kvapkami eukalyptového vonného oleja. Ďalším blahodarným účinkom pary je, že zmäkne pokožka tváre, póry sa rozšíria, vplyvom čoho viete pleť ešte lepšie vyčistiť a hydratovať a vyživujúce oleje sa vedia ľahšie vstrebať.
5. Posilňuje obranyschopnosť organizmu
Vírusy nie sú životaschopné vo vysokých teplotách, preto telo reaguje na infekcie horúčkou. Teplý kúpeľ, síce iba v malej miere, ale zvýši telesnú teplotu, čím podnieti imunitný systém k lepšiemu fungovaniu, čo v konečnom dôsledku spôsobí zníženie počtu vírusov.
DÔLEŽITÉ: Ideálna teplota vody vo vani by mala mať telesnú teplotu, t. j. 36 –38 stupňov. Zostaňte v nej najviac štvrť hodiny až dvadsať minút, obzvlášť ak je vaša pokožka náchylná na vysúšanie. Tehotným ženám a ľuďom s chorobami srdca sa horúci kúpeľ neodporúča. Po kúpeli hydratujte pokožku prírodnými olejmi a ľahnite si. Blahodarné účinky kúpeľa sa takto vedia naplno presadiť.
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť