Odhalíme najstráženejšie tajomstvá kozmetického priemyslu XIII. časť

Antibakteriálne mydlá – ako účinkujú a na čo sú dobré?


Antibakteriálne mydlá patria do skupiny prostriedkov s čistiacim účinkom, ktoré obsahujú nejakú látku účinnú antibakteriálnu (ničiacu baktérie), najčastejšie triclosan.


Keď si kupujeme antibakteriálne mydlo, tak   väčšinou s presvedčením,  že po jeho použití budeme lepšie chránení pred infekciami, účinnejšie sa ochránime v období prechladnutí v chrípkovom období, však?


Bohužiaľ pravda je úplne opačná.


Použitím antibakteriálnych prípravkov neochránite lepšie svoje zdravie!


Faktom je, že antibakteriálne zložky účinnejšie ničia baktérie, ale problém je v tom, že si medzi nimi nevyberajú – a zjednodušene – nebude nás mať čo ochrániť pred prežívajúcimi škodlivými baktériami.


Takéto mydlá a sprchové gély narúšajú prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky, poskytujúc tak výživnú pôdu pre baktérie, ktoré sú odolné voči látkam ničiacim baktérie. Okrem toho nebola zverejnená žiadna vedecká štúdia, ktorá by  potvrdila, že čistiace a umývacie prostriedky používané v domácnostiach by predišli infekčným ochoreniam.


Ďaľšie výskumy však dokazujú, že triclosan pri zlúčení s inými chemickými látkami (napr. s chlórom nachádzajúcim sa vo vode) môže vytvoriť zlúčeniny dioxinového typu a chloroform,  ktoré tiež patria medzi nebezpečné látky. Môžu spôsobiť alergie a v horšom prípade aj rakovinu (American Chemical Society Journal Environmental Science & Technology). Podrobnejšie informácie nájdete nižšie.

Triclosan vyvinula švajčiarska chemická firma Ciba v 60 –tych rokoch 20. st.  Triclosan sa pomaly dostal aj k výrobcom  čistiacich prostriedkov pre domácnosť, ktorí začali predávať výrobky s touto antibakteriálnou zložkou. Odvtedy počujeme, že ak sa budeme umývať týmito výrobkami, budeme lepšie chránení pred  rôznymi infekciami.

Triclosan je syntetická konzervačná látka, ktorá sa vďaka svojej schopnosti ničiť baktérie a huby nachádza v rôznych výrobkoch kozmetického priemyslu  ako  sú  mydlá, sprchové gély, dezodoranty, telové mlieka a zubné pasty.

Narušením prirodzenej ochrannej vrstvy pokožky môžu spôsobovať alergie, triclosan nachádzajúci sa v zubnej paste môže narušiť aj zdravú ústnu mikroflóru: po prehltnutí môže zničiť prospešné baktérie  v črevách, a môže poškodiť pečeň. Dokáže vyvolať hormonálne zmeny  a prispieť k vzniku rakoviny prsníka.  Európska Únia zaradila triclosan do kategórie látok, ktoré znečisťujú životné prostredie. Biologicky je ťažko rozložiteľný, je jedovatý pre živé vody a pre ryby. Ak sa triclosan dostane do vôd, riek, pôsobením UV-žiarenia môžu z neho vzniknúť ľahko jedovaté dioxíny. Spolu s vodou ošetrenou chlórom vo vodách riek sa už premieňa na oveľa nebezpečnejšiu látku ako  ľahko jedovatý dioxín a na konci tohto procesu antibakteriálne mydlo a zubná pasta znečistia životné prostredie veľmi nebezpečným typom dioxínov, ktoré sú mimoriadne škodlivé pre organizmy žijúce vo vode a môžu spôsobiť trvalé škody v tečúcich vodách.

Triclosan je natoľko rozšírený, že jeho prítomnosť je preukázateľná v krvi, moči a dokonca aj v materskom mlieku.  Tým, ktorí používajú takéto produkty, sa triclosan postupne čoraz viac ukladá v organizme; no dotýka sa aj tých ľudí, ktorí tieto produkty nepoužívajú.


Ako „zaujímavosť“ treba spomenúť, že Európska Komisia zakázala používanie triclosanu ničiaceho baktérie pri výrobe  umelohmotných predmetov, ktoré sú v kontakte s potravinami.

Zákaz je platný od jesene a predmety obsahujúce triclosan je možné zužitkovať do novembra 2011. V kozmetických výrobkoch je jeho využitie stále povolené…


Triklokarbán je tiež antibakteriálna látka, štruktúrou a funkciou podobná triclosanu. Kým triclosan má široké uplatnenie, triklokarbán nájdete hlavne v mydlách.


Podľa mikrobiológa Dr. Stuarta Levyho sú antibakteriálne čistiace prostriedky vhodné iba do tých domácností, kde sa nachádzajú vážne chorí ľudia a preto majú slabú imunitu (Conference on Emerging Infectious Diseases in Atlanta, Georgia, 2000).


V zátvorke: triclosan a iné antibakteriálne látky potrebujú určitý čas na to, aby vyvinuli svoj účinok. Napríklad ak si umývame ruky, museli by sme ho nechať pôsobiť aspoň dve minúty, aby sme dosiahli dezinfekčný účinok.

Ak si to zhrnieme, môžeme dospieť k záveru, že použitie antibakteriálnych čistiacich prostriedkov v domácnosti je úplne zbytočné,  ba dokonca spôsobuje viac škody ako úžitku, či už vzhľadom na naše zdravie alebo na životné prostredie. Vyslovene sa neodporúča kúpať bábätká v takýchto prostriedkoch, pretože oslabujú ich imunitný systém a jeho vznik je rozhodujúci v prvých rokoch života.

Najjednoduchším spôsobom prevencie proti chorobám a infekciám je dôkladné umývanie rúk, ku ktorému postačí mydlo a tečúca teplá voda.


Prajeme Vám pekný deň bez chemikálií!


Andrea Vargová

Mydlová víla