Odhalíme najstráženejšie tajomstvá kozmetického priemyslu XI. časť

Prirodzená ochrana proti poteniu


Zabráňte poteniu namiesto alumíniových solí prirodzene – prirodzenou cestou!


V našej kultúre, v ktorej je upravený zovňajšok základným predpokladom je samozrejmosťou, že vôňu potu netolerujeme na sebe ani na nikom inom.

Preto na seba každé ráno nanášame deodoranty a prípravky proti poteniu. Rozdiel medzi nimi je, že deodoranty zneškodňujú baktérie zapríčiňujúce nepríjemné vône, kým prípravky proti poteniu zastavujú potenie ako také, resp. znižujú jeho intenzívnosť.  

Sú dostupné už aj produkty, ktoré Vám zabezpečujú 24-48-72 hodinovú „ochranu“. Zamyslite sa teda nad tým, aké množstvo „chémie“ je potrebné k tomu, aby ste tento inak prirodzený proces zablokovali až na takýto dlhý čas.

Deodoranty a prípravky proti poteniu obsahujú aj niekoľko nebezpečných látok.

...parabény, propylénglykol, triclosan, sodium laurel sulfate, syntetické vonné látky a nie v poslednom rade aktívne zložky: deriváty hliníka, ako napr.:

Prevažná väčšina ľudí používa prípravky proti poteniu, aby prekrývali nepríjemné vône a/alebo znížili mieru potenia.

Náš organizmus produkuje pot nepretržite, v určitých obdobiach sa však jeho produkcia zintenzívni. Funkciou potu je, aby chladil telo v prípade, že nám je teplo; v strese („ v horúcich situáciách”) sa potu produkuje viac, resp. aj detoxikuje (detoxikoval by).

Toxické látky, ktoré sa zadržiavajú v tele pôsobením prípravkov proti poteniu nemajú možnosť dostať sa z tela von, preto v ňom naďalej cirkulujú a hromadia sa. V prípade, že tento kolobeh pretrváva dlhodobo, môže dôjsť napr. k vzniku Alzheimerovej choroby alebo rakoviny.

Na podpazušie si každý deň nanášame prípravky proti poteniu s obsahom hliníka – toto môže viesť aj k vzniku rakoviny prsníkov (aj u mužov!)

Výskumy dokázali, že tkanivo prsného svalstva s obsahom hliníka (v oblastiach blízko podpazušia) je evidentne väčšie, ako v ostatných vnútorných partiách. (Viac informácií nájdete tu).

K zväčšeniu dochádza „vďaka“ genotoxickým vlastnostiam hliníka: poškodzuje totiž DNA a spôsobuje mutácie, napr. môže viesť aj k vzniku rakoviny.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už v roku 1993 uznala, že existuje prepojenie medzi nahromadením hliníka v tele a vznikom Alzheimerovej choroby, ďalšia organizácia (The Agency for Toxic Substances and Disease Registry) zistila, že hliník môže pri jeho veľkej koncentrácii viesť k vzniku problémov dýchacieho ústrojenstva a nervového systému.

Okrem toho hliník zabraňuje vstrebávaniu vápnika, čoho následkom môže dôjsť k úbytku kostnej hmoty.

Pôsobí nasledovne: ióny hliníka sa dostávajú do buniek, kde “napučia” a upchajú ich, čím zabraňujú priechodu potu v prípade, že sa chce dostať na povrch pokožky. Toto však netrvá dlhodobo (v závislosti od toho, kto sa ako potí), pretože účinky iónov hliníka sa časom znižujú.

Preto je niekedy potrebné natierať sa aj niekoľkokrát denne, a práve z tohto dôvodu sa výrobcovia snažia vyvíjať prípravky proti poteniu zabezpečujúce čo najdlhšiu ochranu proti poteniu.

Prípravky proti poteniu dostupné v obchodoch obsahujú 10-25% aktívnych látok...

V prípade, že sa rozhodnete skončiť s používaním deodorantov s obsahom hliníka resp. takýchto prípravkov proti poteniu musíte byť pripravení na to, že Váš organizmus sa ihneď chopí príležitostí  - už nebude mať upchaté póry - a začne s detoxikáciou plnou parou.

Jednoducho povedané: môže sa napr. stať, že sa budete musieť kúpať či sprchovať aj niekoľkokrát za deň, dobrou správou však je, že táto reakcia tela nie je dlhodobá – takže sa v žiadnom prípade nevzdávajte!

TIP: Alternatívy a recepty na prirodzenú ochranu proti poteniu:

1. Veľmi jednoduchý a neskutočne účinný práškový deodorant

V uzatvoriteľnej nádobke zamiešame 1 diel sódy bikarbóny so šiestimi dielmi kukuričného škrobu. Po uzatvorení ich dôkladne zamiešame tak, aby sa ingrediencie úplne zmiešali. Hotovo!

Používajte deodorant tak, ako keby to bol púder: každé ráno (alebo kedykoľvek počas dňa ) si ním natrite podpazušie.

Deodorant môžete prevoňať  čistými 100 % -nými esenciálnymi olejmi, avšak len s mierou – pár kvapiek je viac než dosť; pokožka podpazušia je veľmi jemná, preto radšej s takými esenciálnymi olejmi ako je napr. škorica, neexperimentujte! Existujú aj iné antibakteriálne pôsobiace esenciálne oleje (rozmarín, šalvia, medovka lekárska, čajovník), aj tieto účinne napomáhajú pri eliminácii „zápachov“, môžete však použiť akýkoľvek esenciálny olej. U ľudí s citlivou pokožkou môže sóda bikarbóna vyvolať iritáciu, preto pred jej aplikáciou na pokožku vykonajte kožný test.  

2. Práškový deodorant

100 g sóda bikarbóny

100 g kukuričného škrobu

Niekoľko kvapiek čajovníkového oleja (100%-ného!)

2 bobkové listy zamiešame a vložíme do téglika.

Túto zmes natierajte na vlhké podpazušie.

3. Krémový ošetrujúci deodorant

Ingrediencie:

50 g kokosového oleja (kokosové maslo)alebo bambucké maslo

50 g kukuričný škrob

50 g sóda bikarbóna

Všetky tri ingrediencie vložte do menšieho hrnca a zohrievajte ich dovtedy, kým sa úplne nezmiešajú. Toto je nutné najmä z dôvodu tuhej konzistencie kokosového oleja (roztápa sa cca nad 25 stupňov). Nakoniec nalejte zmes do takej nádoby (hoci aj do prázdneho téglika od krému), z ktorého môžete deodorant ľahko používať a nanášať. Počkajte, kým zmes vychladne, môžete ju vložiť hoci aj do chladničky, skrátite si tým čas prípravy. Hotovú krémovú masu aplikujte namiesto antiperspirantu. V lete ju skladujte v chladničke, inak sa roztopí!

4. Koloidné striebro

Dostupné aj v lekárňach – jedná sa o prírodné antibiotikum,  antibakteriálny roztok, preto je vhodné aj na zamedzenie potenia. Nalejte ho na vatový tampónik a natrite s ním podpazušie.

+ V čom sa môže ešte hliník nachádzať? (Sledujte pozorne etikety, na ktorých sú uvedené prísady!)


Prajem Vám krásny zvyšok dňa bez chemikálií,

Andrea Vargová

Mydlová Víla

P.S.: Užitočné odkazy:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Alumínium

http://www.hbci.com/~wenonah/hydro/al.htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17629949 - článok o možnom súvise hliníka a rakoviny prsníka http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/700324/ALUMINUM_POWDER/

http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/700313/ALUMINUM_CHLOROHYDRATE/