Odhalíme najstráženejšie tajomstvá kozmetického priemyslu X. časť

Fluór


Je Vaša fluoridová zubná pasta prospešná, alebo skôr škodlivá?


Od detstva nás učia, aby sme si umývali zuby aspoň dvakrát denne, prípadne ak je to možné, najlepšie po každom jedle, podľa možnosti zubnou pastou s obsahom fluóru, pretože má pozitívne účinky na naše zuby a pomáha predchádzať tvorbe zubného kazu.

Pravdou však je, že prevažná časť účinných látok obsiahnutých v zubných pastách ako napr. fluorid, triclosan, peroxid vodíka môže mať rakovinotvorné účinky, môžu spôsobovať otravu a poškodzovať zuby.

V dospelosti sme už vyrástli z veku, kedy zubnú pastu prehĺtame...

...naďalej sme však vystavení možnej toxikácii, nakoľko látky sa cez sliznicu ústnej dutiny vstrebávajú rýchlo a účinne, pretože takto sa dostanú do krvi, mozgu a ďalších orgánov najrýchlejšie. Spomeňme aspoň jeden dobrý príklad: kvetinové esencie Bach je tiež potrebné aplikovať tak, že ich nakvapkáme do úst, podobne je to aj pri homeopatikách, ktoré sa umiestňujú tiež pod jazyk.

Bohužiaľ aj v tomto prípade sú však najohrozenejšie deti, pretože oni si často nielen umývajú zuby, ale zubnú pastu aj prehltnú.

Básnickou otázkou teda naďalej ostáva, prečo sa snažia urobiť zubné pasty s príchuťou jahody, s trblietkami, v ružovej podobne s príchuťou cukrovej vaty také príťažlivé, keďže sú v podstate jedovaté!

Tuba zubnej pasty s objemom 100 ml môže obsahovať takú dávku fluoridu, ktorá môže byť pre menšie deti smrteľnou!

Sú krajiny (napr. USA) v ktorých etikety na obale zubnej pasty upozorňujú na možné toxické pôsobenie týchto prípravkov – u nás sa s podobnými upozorneniami nestretávame, ani napriek tomu, že sa jedná o rovnakú značku pasty a nachádza sa v nej rovnaké množstvo fluoridu.  

Úlohou látok obsiahnutých v zubných pastách je, aby zuby čistili, zničili baktérie nachádzajúce sa v ústnej dutine, osviežili dych a vybielili zuby.

Ako je v súčasnosti zvykom, aj v tomto prípade je dôraz „na obale”: čo najnápadnejšie farebné lákavé obaly, podľa možnosti krikľavo fialovej farby s belasými vlnami ukrývajú „zázračné zubné pasty”, ktoré výborne penia a evidentne vybielia Vaše zuby (aspoň to tak sľubujú), pričom zabezpečujú Vašim zubom 12 hodinovú ochranu.

Možno si ani nekupujeme zubnú pastu, skôr pocit bezpečia: myslíme si, že ak si umyjeme zuby konkrétnou zubnou pastou, budú naše zuby v bezpečí.

Radšej sa však pozrite na to, aké aktívne a neaktívne účinné látky sa skrývajú v tube Vašej zubnej pasty!  

Fluorid

Fluorid sa odporúča na posilnenie zubov a proti tvorbe zubného kazu. Pravda však je, že zuby nie je možné posilniť takýmto spôsobom, posilniť ich môžeme výlučne žutím tvrdších jedál či potravín (napr. žutím mrkvy).  

Zuby predsa nerobíme trvácnymi pomocou zubných pást s obsahom fluoridu, veď zubná pasta je iba pomôckou na čistenie zubov.

Fluorid sodný, ktorý sa nachádza v zubných pastách je zložkou, ktorá sa nachádza tiež v jedoch na potkany a šváby...

Aká súvislosť môže byť medzi zubnou pastou a jedom na potkany?! Nadmerné užívanie fluoridu môže navyše viesť aj k fluorizácii zubou. V takomto prípade sa zuby sfarbujú, vytvoria sa na nich v menej závažných prípadoch biele, vo vážnejších prípadoch hnedé škvrny (a to aj na mliečnych zuboch!).

Triclosan

Jedná sa o antibakteriálnu syntetickú konzervačnú látku, používa sa kvôli jej antibakteriálnym a fungicídnym účinkom. Zničí však okrem škodlivých aj užitočné baktérie; môže vyvolať alergické reakcie a znižuje obranyschopnosť organizmu voči infekciám. Ďalšími nebezpečnými konzervačnými látkami, ktoré už boli spomenuté sú parabény.

Peroxid vodíka

Je látkou zodpovednou za bieliace účinky zubných pást. Je veľmi účinný, preto ho používajú aj pri výrobe papiera, farieb na vlasy, nachádza sa aj v práškoch na pranie a v rôznych čistiacich prostriedkoch. Jeho pravidelné používanie silno poškodzuje zubnú sklovinu.

SodiumLaurylSulfate

O jeho škodlivých účinkoch sme už hovorili. Je zodpovedný za penivosť. Pôsobí iritujúco a môže zapríčiniť tvorbu drobných rán v ústnej dutine.  

Sacharín Sodný

Je umelým sladidlom, ktoré môže spôsobovať rakovinu.  Môže tiež vyvolať alergické reakcie.

PVM/MA Kopolymér

Je fixačnou látkou vyrobenou na báze umelej hmoty, okrem zubných pást sa nachádza aj v lakoch a géloch na vlasy. V prípade zubných pást je zodpovedný za fixáciou triclosanu na zuby, čím sa zabezpečí celodenná ochrana poskytovaná zubnou pastou.  

Propylénglykol

Je hydratačnou látkou. Môže spôsobiť iritáciu očí a pokožky.

Umelé farbivá

Spôsobujú poruchy správania, vyvolávajú alergické reakcie, bolesti hlavy, astmu.

Prajem Vám krásny zvyšok dňa bez chemikálií,

Andrea Vargová

Mydlová víla

Ďalšie užitočné linky, informácie:

http://www.fluoridealert.org/dental-fluorosis.htm

http://www.cosmeticsdatabase.com/ingredient/706065/SODIUM_FLUORIDE/

www.ewg.org