Odhalíme najstráženejšie tajomstvá kozmetického priemyslu III. časť
Metyl-, etyl -, propyl-, butyl-, izopropyl-, izobutyl-, pentyl-, fenyl- a benzylparabény.
Naše každodenné kozmetické prípravky- metyl, etyl, propyl, butyl, izopropyl, izobutyl, pentyl, fenyl a benzyl.
Parabény sa vyskytujú vo viacerých verziách (metyl-, etyl -, propyl-, butyl-, izopropyl-, izobutyl-, pentyl-, fenyl- a benzyl-), nakoľko sú lacné a účinné, využívajú sa s obľubou ako konzervačné látky v kozmetických prípravkoch, ako napríklad:
- šampóny
- kondicionéry
- deodoranty
- prostriedky na opaľovanie
dokonca sa nachádzajú aj v zložkách tzv. prírodnej kozmetiky. Ak si pozriete obal bežných kozmetických prípravkov, až 90% z nich obsahuje niektorú formu týchto látok, výrobcovia chemikáliami nimi pri výrobe vôbec nešetria: existujú produkty, v ktorých sa naraz nachádzajú aj 3-4 druhy parabénov súčasne.
Zabraňujú množeniu rôznych mikroorganizmov a významne predlžujú trvanlivosť produktu. Vďaka týmto konzervačným látkam sa kozmetické produkty môžu skladovať na regáloch predajní celé mesiace, ale môže sa tiež stať, že krém, ktorý sa Vám zakotúľal pod skriňu pred troma rokmi môžete ešte stále použiť.
Výskumy preukázali, že po natretí pokožky krémom obsahujúcim tieto konzervačné látky...
…sú parabény preukázateľné v krvi už po niekoľkých hodinách, čo znamená, že sa natretím na pokožku skutočne vstrebávajú do tela. Na ich účet je možné pripísať vznik vážnych alergických reakcií, rôzne podráždenia pokožky, hlavne pri produktoch s predĺženým účinkom, ktoré používate avidelne, ako napr. telové mlieko (24 hodinová hydratácia- je vám to známe? ), či krémy na tvár.
Podľa tvrdení konzervačné a ostatné chemické látky obsiahnuté v produktoch garantovane rozmaznávajú Vašu pokožku počas 24 hodín, pravdou však je, že sa do krvi vstrebajú rýchlejšie, ako keby ste ich zjedli.
Parabény ovplyvňujú činnosť hormonálneho systému a súvisia aj so vznikom rakoviny - predovšetkým s rakovinou prsníka.
Po vstrebaní sa do tela si osvoja mechanizmus fungovania estrogénov, čím narušia hormonálny systém, a takto často spôsobujú rakovinu prsníka, a to nielen u žien! Muži môžu počítať s nižším počtom spermií ako aj s poklesom testosterónu. Napriek tomu sa používajú už desaťročia.
Dôležité: Nariadenie EÚ s č. 358/2014/EU zo dňa 9. apríla 2014 zakazuje použitie izopropyl-, izobutyl-, fenyl-, benzyl- a pentylparabénov pri výrobe kozmetických výrobkov vyrábaných od 30. októbra 2014, resp. distribúciu výrobkov obsahujúcich tieto zlúčeniny od 30. júna 2015.
Nariadenie EK č. 1004/2014/EU zo dňa 18. septembra 2014 obmedzuje použitie butyl- a propylparabénov. Znižuje ich maximálnu povolenú koncentráciu v kozmetických prípravkoch, resp. zakazuje ich použitie v prípravkoch určených na ošetrenie pleti, ktorá je zakrytá plienkou u osôb mladších ako 3 roky. Obsahu tohto nariadenia je potrebné prispôsobiť výrobu výrobkov od 16.apríla 2015, na distribúciu výrobkov sa vzťahuje až od 16. októbra 2015.
Otázkou však je, prečo došlo k tomuto rozhodnutiu až teraz. Podľa tohto nariadenia sa parabény nemôžu považovať za bezpečné, pretože ovplyvňujú činnosť endokrinného systému. Magazín CosmeticIngredietsReview sa už vo svojom sumárnom hodnotení, ktorý sa týka parabénov z roku 2008 odvoláva na výsledky z rokov 2002-2003, ktoré dokázali vlastnosti parabénov ovplyvniť činnosť hormonálneho systému, tento sumár však aj napriek tomu považoval tieto zlúčeniny za bezpečné.
A prečo nadobúdajú účinnosť tieto nariadenia len neskôr? Nie preto, že by boli tieto produkty do dňa nadobudnutia ich účinnosti bezpečnejšie, ako sú teraz.... Ale preto, že kozmetické spoločnosti používajúce parabény potrebujú čas na to, aby popri uvedení nových výrobkov na trh mali čas aj na predaj svojich „starších“ výrobkov....Dúfame, že si ich nekúpite práve Vy!
V prípade, že máte takéto výrobky doma, nepoužívajte ich.
Nezabúdajte: dôležité je aj množstvo - trošku z tohto, trošku z toho, každý deň, týždeň, mesiac v roku, toto je ten ozajstný problém!
Najúčinnejšou ochranou je, ak do svojho tela dostanete čo najmenej chemikálií či už zvonku alebo zvnútra.
Vezmite riadenie do vlastných rúk a neverte reklamám!
Ak sa aj vy odhodláte skoncovať so životom plným chemikálií, nejaký čas potrvá, kým si Vaša pokožka vydýchne a opäť začne správne fungovať. Doslova zo seba vyvrhne všetky jedy, ktoré môžu navodiť aj extrémne situácie, napr. akné, rýchle mastenie vlasov, svrbenie, žihľavku, ale aj mimoriadne citlivú pokožku…
Dajte svojej pokožke čas vydýchnuť si, buďte trpezliví: nevzdávajte sa, uvidíte, že sa to oplatí!
Metylparabén je zodpovedný za predčasné starnutie pokožky, obzvlášť ak je vystavené UV žiareniu. Boli by ste si mysleli, že aj krémy proti predčasnému starnutiu pokožky ho obsahujú? Prečo, mňa sa radšej nepýtajte….
Je ťažké vyhýbať sa parabénom - ale nie je to nemožné. Čokoľvek si kupujete, vždy si prečítajte zloženie produktu a selektujte. Ak v zložení nájdete parabén, nekupujte ho!
Najlepšie urobíte, ak ešte dnes vyhodíte všetky sprchové gély obsahujúce umelé farbivá a syntetické esenciálne látky a začnete sa starať o zdravie vašej pokožky!
Ďakujem za Vašu ctenú pozornosť!
Prajem Vám pekný deň bez chemikálií,
Andrea Vargová
Mydlová víla