Trocha retro telesnej výchovy: pamätáte sa ešte na stoj v sviečke?
trocha retro telesnej výchovy: pamätáte sa ešte na stoj v sviečke?

Trocha retro telesnej výchovy: pamätáte sa ešte na stoj v sviečke?Dávno bol jedným zo základných prvkov každej hodiny telesnej výchovy stoj v sviečke, pamätáte si ho?


Robili sme ho, robili, ale ani sme nevedeli – podľa mňa ani učiteľ telesnej výchovy –, ako veľmi si tým prospievame, pretože stoj v sviečke (sarvángásana) patrí medzi najdôležitejšie esá jogy. Jeho účinok vplýva na celé telo a na organizmus pôsobí tak priaznivo, že by ho mal každý človek robiť denne viackrát; jeho dvojmesačné precvičovanie prinesie do života zásadné zmeny.

Tajomstvo jeho výnimočného účinku je, že v tejto póze dostaneme obrátené žiarenie, ktorého liečivý účinok spočíva v tom, že preladí celý organizmus


Opačne na nás pôsobí aj gravitačné pole: za normálnych okolností sa dostanú vyššie umiestnené orgány k menšiemu množstvu krvi, lebo srdce musí pumpovať krv ho hlavy a orgánov okolo krku tak, že pri tom musí prekonať tiažovú silu Zeme. Počas stoji v sviečke do nich krv natečie sama, srdce sa musí zaťažiť menej.

Srdce si oddýchne, pľúca a všetky orgány okolo krku sa dostanú k bohatej, čerstvej krvi, čím sa “premyjú”.

Krčné žily sa naplnia krvou a zásobia čerstvým kyslíkom štítnu žľazu, mandle, príušné žľazy, detskú žľazu a pľúca. Stoj v sviečke je najúčinnejším liekom a omladzovačom týchto orgánov.

Stoj v sviečke nemá vedľajší účinok, 

ale pri vysokom krvnom tlaku, ochoreniach krčnej chrbtice a počas menštruácie ho nerobte – alebo sa poraďte so svojím učiteľom jogy! :)

Stratená mladosť, chuť do života a premárnená energia sa tak hojne nahrnú aj do tiel starších ľudí, že budú mať pocit, že sa znovuzrodili. Opäť znormalizuje činnosť ostatných, v dôsledku nesprávnej činnosti štítnej žľazy, chorých žliaz s vnútorným vylučovaním.

Toto je najlepšie omladzujúce a upokojujúcejšie cvičenie na svete


Keď chceme, aby sa naše deti mentálne a aj vo všetkých iných smeroch vyvíjali čo najlepšie, dajme im cvičiť sarvángásanu denne aspoň trikrát. Dospelí nech ho precvičujú pre čo najdlhšie zachovanie zdravia, mladosti a pružnosti.

Ako často ho precvičujete Vy?

Zdroj: Selvarajan Yesudian – Haich Erzsébet: Sport a jóga

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť

Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac