Tajomstvo zdravých a lesklých nechtov
tajomstvo zdravých a lesklých nechtov

Tajomstvo zdravých a lesklých nechtov



Naše nechty sú vždy na očiach, preto obzvlášť dbajme o ich krásu, zdravie. Avšak rovnako, ako aj naša pokožka, sú vystavené mnohým negatívnym vonkajším vplyvom, okrem toho zároveň aj dôveryhodne odzrkadľujú náš zdravotný stav. Čo môžeme urobiť pre pekné, lesklé nechty?

 

Alfou a omegou krásy nechtov je správna starostlivosť, musíme ich chrániť pred škodlivými chemikáliami, vonkajšími vplyvmi, no a nezabúdajme ani na zdravú výživu!

 

Pekné nechty: zdravé nechty

 

Tvrdenie: čo je pekné, to je zdravé, obzvlášť platí aj na nechty. Veď väčšina z nás považuje za pekné práve ošetrené, krásne lesklé nechty prirodzenej farby. Sú ženy, ktoré majú pocit ženskosti výlučne s dlhými nechtami, pre iné je zase dôležitejšia praktická stránka, preto si svoje nechty strihajú na krátko.

 

Naozaj, existuje veľa vecí, ktoré zaťažujú naše nechty: varenie, pečenie, upratovanie, práca v záhrade – ani nehovoriac o stále častejšom používaní elektroniky s drobnými tlačítkami! Sú zamestnania, v ktorých sa automaticky odporúča nosiť krátke nechty, takýmito sú fyzická práca, avšak aj v prípade administratívnej práce veľmi zaťažuje nechty používanie klávesnice: môžu sa začať lámať a oslabnú. Preto sa odporúča ich radšej zastrihnúť na krátko a namiesto nechtov používať pri písaní na klávesnici končeky prstov.

 

Pri domácich prácach a činnostiach v záhrade noste gumené rukavice, hlavne ak pracujete s chemikáliami, alebo sú vaše ruky vystavené silnému fyzickému tlaku – zavďačí sa vám aj pokožka! Pri takýchto činnostiach nechty často zmäknú, preto sa stanú ešte zraniteľnejšími a krehkejšími.

 

Od nástupu pandémie kladieme ešte väčší dôraz na hygienu. Je to veľmi správne, avšak dezinfekcia s obsahom alkoholu okrem pokožky vysušuje aj nechty. Tieto dezinfekčné prípravky sú veľmi užitočné a často je nevyhnutné, aby sme ich použili, ale vždy keď je to možné, využite radšej umytie rúk mydlom, čo je rovnako účinné.

 

V zime vždy noste rukavice, pretože chladný vzduch, ktorý sa strieda so suchým, teplým vzduchom v miestnostiach, veľmi vysušuje aj nechty.

 

Častým ochorením nechtov je nechtová mykóza, hlavne na nohách. V rámci prevencie popri správnom ošetrovaní svoje nohy často vetrajte, vyhýbajte sa noseniu ponožiek zo syntetických materiálov a tesnej obuvi! Obuv nechajte dobre vyschnúť, medzi dvomi noseniami ju dobre vyvetrajte. Nohy si umyte každý deň, v lete, keď sa spotia, alebo po športovaní, zase denne aj viackrát, dôkladne ich osušte a dbajte aj na priestory medzi prstami!

 

Ako sa o ne správne starať?

 

Nechty na rukách je dobré zastrihnúť každý týždeň, na nohách raz za 2-3 týždne. Nie je však jedno ako.

 

Najdôležitejšie je, aby ste ich pred strihaním zmäkčili, v opačnom prípade si môžete spôsobiť trhliny, poranenia. Teplý, mydlový kúpeľ rúk alebo nôh výborne upokojí aj vaše nervy. Odporúčam používanie šetrného a jemného COCO mydla s bambuckým maslom, alebo keď sa súčasne chcete rozmaznávať aj príjemnou vôňou, potom je výbornou voľbou COCO mydlo na ruky s olivovým olejom a levanduľou.

 

Či sú vaše nechty krátke alebo dlhé, po ich zastrihnutí je vhodné použiť aj pilník, aby zastrihnutá plocha nebola ostrá. Kovové pilníky nie sú najlepšou voľbou, vhodnejšie sú papierový, sklenený, alebo pieskový pilník. Obrusovanie robte vždy jedným smerom, postupujte od okrajov po stred. Nechty na nohách strihajte rovno a nie veľmi krátko, aby ste sa vyhli ich bolestivému zarastaniu.

 

Mnohých trápi odrastená pokožka nechtového lôžka, avšak pred jej drastickým odstránením dvíham varovný prst. Má ochrannú funkciu, jej odstránenie, hlavne ak je sprevádzané poranením, otvorí dvere pred mnohými patogénmi. Keď ju chcete v každom prípade odstrániť, po jej zmäkčení v oleji ju jemne stlačte späť drevenou paličkou. Na tento účel môžete použiť napríklad mandľový skrášľujúci olej, alebo olej z marhuľových jadierok, ktorý obzvlášť prospieva suchej pokožke.

 

Ošetrovanie nechtovej kožtičky je tiež veľmi dôležité, nakoľko naše nechty vyrastajú z nechtového lôžka, preto zdravé a silné budú len vtedy, keď je taká aj pokožka. Okrem toho cez popraskanú pokožku sa môže dostať do organizmu veľa patogénov, ktoré môžu ohroziť aj zdravie našich nechtov. Najvhodnejšie by bolo, keby sme si ruky po každom umytí aj nakrémovali, čo však nie je možné. V záujme častej hydratácie však môžete použiť rôzne drobné triky: v kabelke vždy majte krém na ruky, jeden si položte aj na umývadlo vedľa mydla, ale aj na písací stôl, či nočný stolík. Manna krém na ruky s bambuckým maslom a výťažkom z hroznových listov výborne hydratuje a ľahko sa vstrebáva – je ideálnym denným krémom!

 

Na noc si doprajme bohatšiu starostlivosť. Ako by sa vám páčil vyživujúci krém s rozprávkovou levanduľovou vôňou? Manna vulkanicky filtrované bambucké maslo s levanduľou a čajovníkom svojou príjemnou vôňou pôsobí upokojujúco. Keď túžite po kvetinovej, sladkej vôni, vyskúšajte Harmančekové bambucké maslo filtrované cez vulkanické kamene. Mnohí obľubujú kokosovú vôňu – použitím Manna panenského kokosového oleja dostanete kráľovské rozmaznávanie. Niektorí si k nemu pridajú aj pár kvapiek čajovníkového esenciálneho oleja. Na noc si môžete pripraviť zábal, aby ste sa ráno zobudili s hodvábnymi rukami a lesklými nechtami, o tomto si môžete prečítať viac tu.

 

Pokiaľ máte sklon ku vzniku stvrdnutej kože, pomôcť môže pravidelný peeling. Prírodný Manna peeling – Strúhaný kokos, mak, morská soľ s mentolovou vôňou, makom a morskou soľou bude hotovým wellness zážitkom aj pre vaše ruky!

 

Sú lak a umelé nechty zakázané?

 

V poslednej dobe je veľkou módou lakovanie nechtov na rôzne farby a umelé nechty. I keď je ich používanie otázkou vkusu, mnohým sa to páči, obe sú pre nechty záťažou, pretože takto sa môžu dostať do kontaktu s látkami, ktoré ich vysušujú, alebo obsahujú iné škodlivé chemikálie. Okrem toho môžu zakryť prípadné chorobné lézie, ktoré by bolo treba liečiť. Keď v každom prípade trváte na ich lakovaní, potom si vyberte taký lak na nechty, ktorý je menej škodlivý – v obchodoch sú dostupné aj laky prírodného pôvodu, z ktorých sú vynechané najškodlivejšie zložky. Či už používate lak, alebo máte umelé nechty, z času na čas im doprajte oddych, tešte sa z ich prirodzenej krásy!

 

Existujú aj posilňujúce laky, ktorých používanie môže byť pre vaše nechty vyslovene výhodné. Pod farebný lak je dobré naniesť priesvitnú, základnú vrstvu. Vždy si vyberte kvalitnejší lak, ktorý sa neolupuje tak skoro, takto si ich budete lakovať zriedkavejšie. Medzi odlakovačmi vždy hľadajte produkt bez acetónu!

 

Vypovedajú aj o našom zdraví

 

Veru, nechty sú veľmi výrečné! Odzrkadľujú náš zdravotný stav – kompetentný zrak dokáže pozorovaním našich rúk identifikovať riziko mnohých chorôb, alebo nedostatkových stavov.

 

Najskôr je na nich vidieť nedostatok vitamínov a minerálnych látok. Naše nechty potrebujú biotín, vitamín D, železo, vápnik, zinok, jód, kyselinu listovú a omega -3 mastné kyseliny. Ich príjem môžete zabezpečiť vyváženou, pestrou a zdravou stravou. Keď však máte pocit, že by ste potrebovali extra prísun živín, Manna Life vlasový vitamín s biotínom a kyselinou listovou obsahuje všetky tie vitamíny a minerálne látky, ktoré potrebujete pre krásne a zdravé nechty, vlasy a pokožku.

 

Už máte krém na ruky pripravený, však?



Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac