Tabuizovaná téma: zero waste počas menštruácie?
tabuizovaná téma: zero waste počas menštruácie?

Tabuizovaná téma: zero waste počas menštruácie?



Intímna téma, ale poďme na to! Tampóny a vložky používané počas „ťažkých“ dní môžu negatívne vplývať nielen na vás, ale kvôli svojim syntetickým zložkám často neprospievajú ani životnému prostrediu. Ale potom čo používať? Ukážem vám niekoľko alternatívnych riešení, možno sa vám zapáčia.

Som si vedomá toho, že hygienické návyky, ktoré máte zaužívané počas svojej menštruácie, odzrkadľujú vaše vlastné rozhodnutia. Každá z nás by chcela tieto dni prežiť čo najjednoduchšie a najnebadanejšie, ale zasa na druhej strane je dobré byť otvorený a vyskúšať riešenia priateľské k životnému prostrediu. Prečo?

Určite ste si všimli, že väčšina tampónov a vložiek sa vyrába z bavlny, umelého hodvábu a syntetických látok, v mnohých prípadoch s umelými vonnými látkami, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie a podráždiť sliznicu pošvy. Ani nehovoriac o tom, že sa na nich môže uchytiť obrovské množstvo patogénov. Pri tampónoch je dokonca potrebné rátať aj s tou nepríjemnosťou, že nakoľko do seba vsiakajú vlhkosť, môžu pošvu vysušiť, čím môžu zvýšiť riziko vzniku infekcií a plesňových ochorení. Po použití sa zase veľmi ťažko rozkladajú, preto z dlhodobého hľadisko nemajú na životné prostredie dobrý vplyv. Od tampónov poškodzujú životné prostredie viac už len hygienické vložky: podľa niektorých výskumov je doba ich rozkladu 500 rokov.

Keby ste chceli riešenie priateľskejšie k životnému prostrediu, potom vám odporúčam, aby ste vyskúšali menštruačný, alebo hygienický kalíšok. Je to malý kalíšok v tvare zvonu vyrobený z flexibilného materiálu bez latexu, väčšinou z lekárskeho silikónu, ktorý sa v spodnej časti uzatvára a zbiera menštruačnú tekutinu po zavedení do pošvy.

Teraz sa určite pýtate, prečo je silikónový kalíšok, ktorého doba rozkladu je tiež dlhá, lepší ako tampón alebo vložky? Odpoveď je jednoduchá: jedna žena spotrebuje za svoj život v priemere viac ako 12 tisíc tampónov alebo vložiek. Naproti tomu silikónových kalíškov maximálne 4-5.

Jednou veľkou výhodou kalíška je to, že sa dá sterilizovať a nezostávajú na ňom žiadne baktérie, preto sa nemusíte obávať žiadnej infekcie. Navyše, v porovnaní s tampónom dokáže uskladniť trikrát väčšie množstvo tekutiny, nespôsobuje žiadnu alergickú reakciu a vo vašej pošve ostane viac dobrých baktérií.

Keď by ste predsa len radšej ostali u vložkách, potom odporúčam, aby ste vyskúšali látkové vložky, ktoré sa dajú prať. Ide o vložky vyrobené z látky v rôznych veľkostiach a s rôznymi absorpčnými schopnosťami, perú sa v práčke. Nebudete sa musieť viac trápiť šušťavým zvukom syntetických vložiek a môžete sa vyhnúť aj pocitu „nosenia plienok“, čo sa u syntetických vložkách stáva veľmi často.

Keď už hovoríme o „ťažkých dňoch“, musím spomenúť aj intímnu hygienu. Mnohé sa ma pýtate, čím by ste sa mali umývať „tam dole“. Z palety Manny odporúčam mydlo s extra panenským olivovým olejom, ktoré je jedno z našich najjemnejších mydiel, pre vašu pleť je hodvábnym rozmaznávaním.

Na záver by som chcela, aby ste si uvedomili, že menštruácia je symbolom ženskosti, dokazuje úžasné fungovanie Vášho organizmu. Práve preto nech vás nikdy nenapadne hanbiť sa kvôli nej, radšej oslavujte, veď narodiť sa ako žena je obrovským darom života! Vychutnajte si každý jeho okamih!

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac