Palmový olej neohrozuje iba život orangutanov
palmový olej neohrozuje iba život orangutanov

Palmový olej neohrozuje iba život orangutanov



Možno sa Vám zdá, že indonézske dažďové pralesy sú neskutočne ďaleko, že ničenie lesov v týchto oblastiach a likvidácia životného priestoru zvierat a rastlín nijako neovplyvňuje Váš život. To však nie je pravda: zničenie lesov a vznik obrovských požiarov na ich mieste májú vplyv na celú planétu, preto aj na náš život. Oxid uhličitý, ktorý sa dostáva do ovzdušia, prispieva ku globálnym klimatickým zmenám. To asi nemusím hovoriť, že letá sú z roka na rok teplejšie, a že extrémne poveternostné javy sú čoraz častejšie.

Už som Vám písala o tom, prečo nepoužívame pri výrobe Mánn palmový olej: pre nás je neprijateľné všetko to, čo súvisí s produkciou palmového oleja z nekontrolovaných zdrojov.

Je však aj ďalšia vec, kvôli ktorej odmietame používanie tohto lacného rastlinného tuku, ktorý sa nachádza približne v polovici všetkých produktov na poličkách obchodov. V potravinách, kozmetických prípravkoch, čistiacich prípravkoch, v prípravkoch pre osobnú hygienu. Táto látka na nachádza všade, v rôznej podobe, a ohrozuje už aj životy zvierat v Európe.

Hrudky palmového oleja na plážach

Možno ste už počuli, že na juhozápadnom pobreží Anglicka v blízkosti mesta Cornwall, vyplavuje more na breh palmové kvádre rôznej veľkosti. Sivo – biele kvádre znamenajú život ohrozujúce nebezpečenstvo pre psov, ktoré sa tam venčia, pretože po prehltnutí môžu byť aj smrteľné. Preto sa na viacerých častiach pláže umiestnili varovné tabule pre majiteľov psov, aby ich na toto nebezpečenstvo upozornili.

Ako sa tam dostali?

Ročne sa do Európy tankermi dopraví viac ton palmového oleja, aby sa tu spracoval. Palmový olej nájdete od čokolády počnúc v keksíkoch, chipsoch, v pracích práškoch, krémoch na tvár a v kadečom inom, ešte aj vo väčšine prírodných kozmetických prípravkov rastlinného pôvodu. Žiaľ, spomedzi spoločností, ktoré používajú pri výrobe palmový olej, iba časť vie preukázať to, že ich suroviny pochádzajú z udržateľných hospodárstiev.

Palmové kvádre, ktoré sa objavili na pobreží Anglicka, sa podľa niektorých správ z novín dostali do mora pri čistení tankerov, odkiaľ ich voda vyplavila na breh po prvý krát v roku 2012. Palmový olej je jedlý a pre ľudský organizmus nie je nebezpečný. Avšak hrudky vo veľkosti mužskej päste, alebo futbalovej lopty, ktoré sú zmiešané s chemikáliami a ktovie čím všetkým, sú pre zvieratá, a obzvlášť pre psov, nebezpečné a môžu sa zmeniť na smrtiaci jed.

Po prvom prípade, ktorý si vyžiadal život psa, sa rýchlo rozletela správa a snáď mnohých presvedčila o tom, že nadmerné používanie palmového oleja nie je ani pre nás ničím vzdialeným, čo má vplyv iba na ľudí vo veľmi vzdialených krajinách, ale že sa tento problém dotýka aj nás, a to dokonca celkom zblízka.
Pevne verím, že aj Vás sa mi podarilo presvedčiť o tom, že ak je to čo i len trocha možné, vyhýbajte sa používaniu produktov, ktoré obsahujú palmový olej a deriváty palmového oleja.


ZDROJ:
http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2017/06/will_we_fight_pollution_when_it_comes_for_our_pets.html
https://www.cornwall.gov.uk/leisure-and-culture/beaches-in-cornwall/palm-oil-on-beaches/

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!



Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac