
Dokumentárny film, po ktorom určite skontrolujte obsah svojej kúpeľne, toaletnej taštičky
Prvá epizóda vzdelávacieho dokumentárneho seriálu HBOMax “Not so pretty” čiže Tajomstvá kozmetického priemyslu sa venovala veľmi dôležitej a znepokojujúcej téme: rozprávajú cez príbehy dvoch amerických žien a jedného muža. Títo traja ľudia sa ocitli tvárou v tvár s jednou nebezpečnou zložkou detských zásypov a dekoratívnej kozmetiky, s talcom, čiže mastencom. O ktorom značná časť sveta ani nevie, čo to v skutočnosti je a čím môže byť znečistený. Prezradíme vám: azbestom. Tou látkou, ktorá sa používa, alebo skôr používala, aby sa zabezpečila ohňovzdornosť, napríklad v stavebnom priemysle. Tou látkou, ktorá spôsobuje vznik rakoviny, má zdraviu škodlivé vlastnosti. Ktorá sa mohla dostať, a ktorá sa ešte dodnes dostáva, do najčastejšie používaných detských zásypov, dekoratívnej kozmetiky v práškovej forme. Pripravte sa na rozrušujúcich 34 minút, ale stojí za to pozrieť si ho, ak vás táto téma zaujíma.
Je pravda, že sa tieto prípady odohrali v Amerike, aj samotný seriál je amerického pôvodu, avšak rozoberá takú tému, ktorá je hodná diskusie a aktuálna na celom svete. Usmernenia regulujúce kozmetický priemysel sa menia v závislosti od krajiny a ekonomickej/politickej príslušnosti, avšak osobné príbehy upozorňujú na to, aby sme si kozmetické prípravky, ktoré budeme používať my alebo naše deti, vyberali s výhradami, patričným skepticizmom, opatrne.
Jednou z postáv príbehu je Corin, mladá žena, ktorú líčenie baví už od malička. Často sa líčila, aj svojich priateľov, neskôr svoj záujem a svoje vedomosti pozdvihla na profesionálnu úroveň. Corin sa jedného dňa sťažovala na bolesti v brušnej dutine, počas zobrazovacích vyšetrení a operácie jej diagnostikovali mezotelióm, čo je agresívny typ rakoviny.
Aj dcéra Kristiany má rada líčenie ako väčšina amerických detí, aj ona je fanúšikom dekoratívnej kozmetiky zo siete Claire’s. Jej matka pracuje v oblasti práva, zaoberá sa hlavne prípadmi súvisiacimi s azbestom, jedného dňa začala mať podozrenia o zložke talc, preto sa rozhodla vyšetriť líčidlá svojej dcéry. Výsledok bol šokujúci: talc a azbest. V produktoch vyrobených pre deti! (Podľa seriálu vyrába sieť Claire’s od tejto kauzy všetky svoje výrobky dekoratívnej kozmetiky výlučne bez talc-u!)
Tom je gynekológ – pôrodník na dôchodku, ktorý počas celej svojej praxe odporúčal mladým mamičkám detský zásyp Johnson Johnson, zároveň celá jeho rodina používala tento klasický produkt. U lekára však rovnako diagnostikovali mezotelióm a v súčasnosti podstupuje chemoterapiu. Jeho príbeh prepletený azbestovými vláknami sa nevyvinul kvôli dekoratívnej kozmetike, ale detskému zásypu.
V dokumentárnom filme spomínajú vyšetrovanie, právne procedúry a zamietnutia, diery v zákone, pričom poučením je, žiaľ, to, že americký právny systém má takmer zviazané ruky, v kozmetickom priemysle ešte stále nie je dostatočná kontrola, na poličky obchodov sa dostávajú prípravky dekoratívnej kozmetiky a krémy s obsahom škodlivých, rakovinotvorných látok, ktoré sú na ľudský organizmus škodlivé… navyše ešte aj bojujú a súťažia o svojich zákazníkov. V ešte krajšom, ešte lepšom, ešte dekoratívnejšom balení, s agresívnym marketingom, a predsa plné talc komponentov, z ktorých vysoké percento obsahuje aj azbestové vlákna mikroskopickej veľkosti… ktoré spôsobili nádorové ochorenie našich dvoch hlavných hrdinov.
Odporúčajú, aby sme sa vyhýbali dekoratívnej kozmetike a zásypom s obsahom talc-u, pretože je rozumnejšie báť sa, ako sa potom preľaknúť, nevystavujme sa takémuto riziku. Navyše porozprávali aj to, že klasický kuchynský kukuričný škrob má rovnaký účinok ako zásyp. Podľa výrobcov produkt vôbec nie je profesionálny a bezpečný preto, lebo zaň zaplatíme veľa peňazí, zoznam zložiek má o jeho profesionalite omnoho väčšiu výpovednú hodnotu.
Nuž, prvá epizóda seriálu Tajomstvá kozmetického priemyslu je skutočne šokujúca, okamžite naviguje do kúpeľne, aby sme si skontrolovali svoje zázračné prípravky, ktorý z nich obsahuje obávaný talc.
Pokiaľ sme sa rozhodli pre prírodné kozmetické prípravky a ošetrujeme a skrášľujeme sa v každodennom živote prípravkami s takýmto hodnotením, potom nebude žiadny problém. Pri týchto je zakázané používať komponenty označené za nebezpečné, alebo pochybného pôvodu, preto nie je žiadna šanca, aby sme v nich našli talc. Čistotu prírodných produktov potvrdzujú aj logá prestížnych ocenení, ktoré sú viditeľné na ich obaloch.
Je dôležité spomenúť, že Tajomstvá kozmetického priemyslu je vyrobený vo svetle právneho systému Spojených štátov Amerických, vrátane predpisov kozmetického priemyslu. Európska únia našťastie zmýšľa v omnoho prísnejšom a obozretnejšom matrixe informácií, je oveľa ťažšie splniť prísne kritériá, keď je reč o prírodných alebo klasických kozmetických prípravkoch. Tu je napríklad ocenenie BDIH Cosmos Natural, ktorý založila nemecká spoločnosť BDIH spolu s ostatnými najprestížnejšími výrobcami prírodnej kozmetiky. Ak na akomkoľvek produkte uvidíte logo BDIH Cosmos Natural, zaručuje vám to, že obsahuje výlučne rastlinné zložky, do produktu sa počas jeho výroby nemohli dostať žiadne syntetické farbivá, vonné prísady, konzervačné látky, ropné deriváty, či geneticky modifikované látky. Je to zároveň šetrný produkt, je 100% bez testov na zvieratách.
Napríklad Manny sú preukázateľne prírodné kozmetické prípravky, my aj naši dodávatelia, odkiaľ k nám suroviny prichádzajú, sme kontrolovaní a auditovaní dôveryhodnou organizáciou. Toto nie je marketingový ťah či nabádanie k nakupovaniu, ponúkame 100% prírodné kozmetické prípravky, s nulovým rizikovým faktorom!
Pripomienky
Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený!