4 minúty pod sprchou

4 minúty pod sprchou

Radi sa dlho máčate vo vani? Špliecha na Vás voda pri každom sprchovaní aspoň štvrťhodinu? Neprospieva to Vašej pokožke a ohrozuje to stav zásob vody na Zemi. Vysušenie Vašej pokožky môžu spôsobiť nielen chemické látky v prípravkoch osobnej hygieny, ale aj príliš časté a príliš dlho trvajúce kúpanie či sprchovanie. Ak trpíte ekzémom, alebo iným chronickým ochorením pokožky, neodporúča sa zmývať z Vašej pokožky prirodzenú olejovú ochrannú vrstvu, ktorá ju chráni.

Podľa klimatológov bolo toto leto nezvyčajne horúce a už v prvých šiestich mesiacoch roku 2015 sa všade na svete namerali tie najvyššie priemerné teploty.


Čoraz viacerí pripúšťajú, že najbližšie a najvážnejšie nebezpečenstvo, ktoré ľudstvo ohrozuje, je globálne otepľovanie a s ním súvisiaci nedostatok potravín i pitnej vody, ktorý o necelých desať rokov môže zasiahnuť až tretinu svetového obyvateľstva.


Uvažovali ste už nad tým, nakoľko nezmyselné a zbytočné je používať pitnú vodou  na polievanie záhrady či splachovanie záchodu? Priemerná domácnosť by mohla znížiť spotrebu vody až o tretinu, keby sa odtoková voda z umývadla a zo sprchy, prefiltrovaná čistiacim zariadením, odviedla do splachovacej nádoby na WC.


Onedlho budú takéto zariadenia dostupné aj u nás doma, no dovtedy je tu pre Vás 5 jednoduchých, každodenných vecí, ktoré môžete pre budúcnosť našej planéty spraviť aj Vy:

 

  1. Znížte spotrebu potravín živočíšneho pôvodu. Ak máte radšej jasne vytýčené ciele, pridajte sa aj Vy k nášmu Pondelku bez mäsa a aspoň raz do týždňa sa mu určite vyhnite.

  2. Pite vodu z vodovodu, pripravujte z nej čaje, malinovky a iné vody vo fľašiach kupujte čo najmenej. Prázdne fľaše recyklujte.

  3. Pri umývaní zubov či sprchovaní nenechajte vodu tiecť. Pri čistení zubov používajte pohárik, na vodovod si namontujte úsporné perlátory a na sprchu dávkovač vody.

  4. Čím skôr dajte opraviť kvapkajúci kohútik a aj čo len trochu tečúcu splachovaciu nádobu na záchode. Denne by Vám takto mohlo odtiecť viac litrov vody. Splachovaciu nádrž vymeňte za úspornú alebo v nej znížte množstvo vody tým, že do nej vložíte kamene, či naplnené fľaše.

Izbové rastliny, a ak máte, tak aj záhradu, polejte večer alebo ráno. V chladnejších hodinách rastliny využijú vodu lepšie a zem sa im aj pomalšie vysuší. Najlepšie by ste však spravili, keby ste ich polievali zachytenou dažďovou vodou.



Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť

Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac