Odhalíme najstráženejšie tajomstvá kozmetického priemyslu! I. časť

Syntetické vône



Deň čo deň sa stretávate s rôznymi toxickými látkami, zaťaženie organizmu môžete aj Vy výrazne ovplyvniť.

Syntetické vône používané v kozmetike môžu mať viac ako 200 zložiek. Ani presne nevieme určiť, z akých syntetických vôní sa daný produkt skladá, nakoľko na zozname zložiek je len jednoducho uvedené „fragrance“ či „parfum“. Tieto chemikálie vyvolávajú typické príznaky, ako napr. bolesti hlavy, závraty, záchvaty kašľa a najrozličnejšie formy iritácie kože, nadmernú pigmentáciu, svrbenie.

Určite ste už cítili na vlastnej koži aj Vy, že keď ste vošli do parfumérie, po niekoľkých minútach ste netúžili po ničom inom, ako po čerstvom vzduchu. Pokožka sa takto isto dusí od týchto chemikálií, ktoré musí do seba „vdýchnuť“, a tu sa nejedná iba o kvalitu, ale tiež o kvantitu.

Ftaláty sú častou zložkou hygienických a kozmetických prípravkov: používajú ich ako chemických stabilizátorov a v dezodorantoch v prvom rade ako stabilizátorov vôní.


Zamyslite sa na tým, koľko voňavých produktov používate deň čo deň: sprchový gél, šampón, balzam, stylingové prípravky na vlasy, make up, telové mlieka (prípravky na ošetrenie tváre, tela, rúk a nôh), parfém, ale nezabúdajme ani na šaty vypraté v pracom prášku a aviváži. Okrem toho, ak umývate riad bez gumených rukavíc, môžeme sem priradiť aj prostriedok na umývanie riadu, nakoľko skoro v každom „klasickom“ produkte sa nachádza vonná zložka. Môžeme pokračovať ďalšími prostriedkami na čistenie domácnosti, osviežovačmi vzduchu do bytu či auta. Tieto si na seba nenatierate, ale vdychujete ich – ani v tomto prípade však nie sú lepšie, nakoľko môžu byť príčinou vzniku viacerých zdravotných problémov.

Prečo sa nachádza toľko zbytočných chemikálií v našom každodennom živote?


V prvom rade preto, aby produkty okrem svojho pestrofarebného obalu privolávali na seba pozornosť aj svojou vôňou, majú tiež za úlohu potlačiť zapáchajúcu vôňu ostatných chemikálií obsiahnutých v produkte. 

Ak vystavujete svoje zdravie chemickým prípravkom každý deň, v konečnom dôsledku by ste mali počítať s vážnymi zdravotnými problémami, nakoľko oslabia Váš imunitný systém, ktorého najčastejšími príznakmi sú:

  • bolesť hlavy
  • iritácia sliznice očí, nosu
  • nevoľnosť
  • rôzne iritácie kože: alergia, vyrážky, citlivosť na svetlo
  • vypadávanie vlasov
  • ochorenia dýchacieho ústrojenstva: astma, kašeľ, záchvaty dusenia
  • problémy centrálnej nervovej sústavy: bolesť hlavy, poruchy videnia a spánku, závrate, strata koordinácie, depresia, hyperaktivita, a iné poruchy správania 

Možno Vás zatiaľ ani nenapadlo, že náhla bolesť hlavy nemusí byť len príznakom prichádzajúcej vlny otepľovania…

Zapamätajte si, že tieto zložky ohrozujú aj tých, ktorí ich nepoužívajú, „len” vdychujú, ako napr. deti, starší a domáci miláčikovia. Najnebezpečnejšie sú tie, ktoré obsahujú ftaláty narúšajúce rovnováhu hormonálneho systému.

Ftaláty sú bežnou zložkou hygienických a kozmetických produktov (nachádzajú sa aj v prevažnej väčšine produktov vedúcich kozmetických spoločností na trhu!), používajú sa ako chemické stabilizátory, v deo sprejoch predovšetkým na fixáciu vône. 
Tieto látky sa nachádzajú aj v podlahe a obkladoch z PVC, pracích práškoch, produktoch na ošetrenie pokožky a umelohmotných predmetoch pre domácnosť – ako napr. fľaše, krabice na potraviny, detské hračky – ale aj v potravinách, do ktorých sa dostanú pri spracovaní alebo vsiaknutím z ich obalu. 

Ťažko rozkladajúce sa chemické zložky, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu z mnohých zdrojov. Momentálne je možné prakticky vykázať ich prítomnosť v krvi každého človeka. Ak sa dostanú do materinského mlieka, sú hrozbou aj pre plod či bábätká.


Podľa jednej zo štúdií Európskej únie sa spozorovalo, že telo bábätiek mužského pohlavia, ktoré požili prostredníctvom materinského mlieka väčšie množstvo ftalátov produkovalo menej pohlavného hormónu. Ftaláty sa rýchlo vstrebávajú do tela cez pokožku, alebo aj vdýchnutím a uskladnia sa v tele. 

Jedovatosť ftalátu sa vykázala aj pri testovaní na zvieratách, pričom je veľmi ťažké sa mu vyhýbať, nakoľko výrobcovia nie sú povinní uviesť, ak obsahuje obal výrobku ftaláty, pričom vsiaknutie do výrobku nie je možné vylúčiť. 

Pre bábätká a deti – pre ich neúplný imunitný a hormonálny systém – sú mimoriadne nebezpečné prípravky do kúpeľa, šampóny, púdre; krémy a utierky na zadoček sú tiež nebezpečné. 

Európska únia v roku 2005 definitívne zakázala použitie niekoľkých ftalátov – nie však všetkých – v hračkách a prípravkoch na starostlivosť o pokožku detí. 

Aj napriek týmto obmedzeniam je ich možné nájsť v nasledujúcich produktoch, v najväčšej koncentrácii v:

  • parfémoch a kozmetických prípravkoch silnej vône
  • šampónoch
  • telových mliekach
  • starších hračkách
  • rôznych prípravkoch pre domácnosť

Nebezpečné môžu byť tiež umelohmotné obaly, interiér vozidiel, sprchové závesy a iné produkty vyrobené z PVC. 

Najlepšie urobíte, ak sa vyhnete všetkým produktom vyrobených z tejto chemickej zlúčeniny!

Pri prípravkoch silnej vône buďte podozrievaví, radšej si ich nekupujte!

Stále si prečítajte zloženie produktu (obvykle ich nájdete pod názvom „Ingredients“, ale podozrivé môžu byť tiež slová ako „Fragrance“ alebo „Parfum“). Na pomoc sme pre Vás pripravili malý ťahák, ktorý nájdete na konci našej série – môžete si ho aj vytlačiť, nakoľko sa zmestí aj do Vášho vrecka. Takto ho môžete mať stále so sebou a cítiť sa vďaka nemu bezpečne. 

Ďakujem za Vašu ctenú pozornosť a prajem Vám príjemný zvyšok dňa bez chemikálií,

Andrea Vargová
Mydlová víla

PS.: Je mi cťou, že sa učíte odo mňa, ak by ste však mali záujem o viac informácií, tie nájdete na nasledujúcich webových stránkach: http://cosmeticsdatabase.com, a http://ewg.org