Takto nakupujte uvedomelo s Mannou
takto nakupujte uvedomelo s mannou

Takto nakupujte uvedomelo s MannouUž ste sa pýtali seba samého, čo môžete urobiť pre udržateľnejší svet? Na otázku existuje veľa rôznych odpovedí, jednou z najdôležitejších je však uvedomelejšie nakupovanie.

Svojou voľbou aj nechtiac hlasujete. A keď je to už raz tak, prečo by ste sa nemohli postaviť na stranu sveta vhodnejšieho na život a zároveň proti škodlivým riešeniam, ktoré ničia životné prostredie?

Kúpte iba to, čo potrebujete.

Toto základné pravidlo znie možno až príliš jednoznačne, avšak vo väčšine domácností, od šatníka počnúc až po kúpeľňu nájdeme veľmi veľa takých šiat, predmetov, alebo kozmetických prípravkov, ktoré v skutočnosti neboli naozaj potrebné.

Snažiť sa o minimalistický, zdržanlivý spôsob života sa oplatí z viacerých dôvodov. Jednak skúsenosti ukazujú, že keď nás obklopuje menej predmetov, môžeme byť uvoľnenejší. Na druhej strane môžete ušetriť nemalé peniaze tým, že nepodľahnete lákaniu preplnených poličiek. Vždy platným pravidlom je, aby ste sa do obchodu vybrali iba s vopred spísaným nákupným zoznamom. Ak sa na tento zoznam dostanú iba skutočne dôležité veci, môžete sa vyhnúť zbytočnému míňaniu peňazí.

O minimalistickej domácnosti som v minulosti písala tu, keď a chcete zahĺbiť do témy „detoxikácie svojho okolia”, odporúčam vám prečítať si článok.

Na internetovej stránke Manny pomáhame robiť zodpovedné rozhodnutia testom typu pokožky. Keď presne neviete, aký máte typ pleti, potom sa neviete rozhodnúť ani v tom, čo vlastne vaša pokožka potrebuje – čiže si neviete presne vybrať ani medzi Mannami. Aby ste sa tomu vyhli, na základe výsledku testu dostanete tipy o Mannách, ktoré pre vás môžu byť najideálnejšie.

Smeti sú to najdrahšie, čo sa môže dostať do nákupného košíka – vyhnite sa tomu.

Keď kúpite veľmi veľa zbytočných vecí, produkujte tým neskutočné množstvo odpadu, pretože nepoužiteľných predmetov, ktoré potom skončia v smetiach, sa budete chcieť skôr či neskôr zbaviť. Toto nie je „iba” vyhadzovanie peňazí, ale aj obrovská záťaž pre životné prostredie.

Je dobré dať si pozor aj na kvalitu a množstvo baliaceho materiálu. Balenie je často to prvé, čo sa dostane do smetí, asi nemusím hovoriť, o aké plytvanie ide.

Podľa možnosti nahraďte balenie, ktoré nevydrží viac ako jedno použitie, napríklad viackrát použiteľnými krabicami, alebo si vyberte baliaci materiál priateľský k životnému prostrediu, napríklad recyklovaný papier.

Používajte čo najmenej kozmetických prípravkov, najlepšie viacfunkčné.

Ekologickým, minimalistickým prístupom sa snažíme danú potrebu (napríklad vhodnú starostlivosť o vlasy) uspokojiť s čo najmenším počtom produktov (hoci aj jedným).

Veľa výrobcov nás však chce presvedčiť o tom, že daný šampón je účinný iba s balzamom z rovnakého radu produktov. Alebo, že k prípravku na čistenie pleti tváre sú potrebné ešte ďalšie dva – tri prípravky na čistenie pleti, aby sa dosiahol požadovaný „účinok”.

Niekedy na seba skutočne nadväzujú kroky starostlivosti o pleť tváre, alebo vlasy, je však omnoho udržateľnejším a ekonomickejším riešením, keď budete hľadať multifunkčné kozmetické prípravky, ktoré sa osvedčia na viac účelov.

Pri tomto veľa pomôžu poklady prírody, hlavne vzácne rastlinné oleje. Máme veľa Mánn, vďaka ktorým si môžete vychutnávať mnohostrannosť, ktoré poskytujú. Ako napríklad Manna skrášľujúci olej z hroznových jadierok, ktorý je výborný na ošetrovanie suchej, zrelej pleti a pokožky s vyrážkami, ako krém na citlivú pokožku okolia očí, ako masážny olej, na ošetrovanie pokožky tela, nôh, alebo práve pier.

Hlasujte na etickú krásu „bez násilia”.

Snaha o krásu je prirodzená a pochopiteľná, avšak za žiadnych okolností neospravedlňuje testy na zvieratách. Sme hrdí na to, že naše prírodné kozmetické prípravky získali ocenenie Leaping Bunny, ktoré hlása nulovú toleranciu proti testom na zvieratách. Na štítkoch každej Manny nájdete ocenenie Cruelty Free, ktoré označuje, že sme bez testov na zvieratách.

Máte vlastné tipy k uvedomelému nakupovaniu? Podeľte sa s nami o ne!

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť

 • avatar
  • Dominika
  • 2019-12-04 20:03

  Zero-waste cesta nakupovania v čo najviac oblastiach života🙂

  • Dominika
  • 2019-12-04 20:03

Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac