Liečivé rastliny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti - nechtík lekársky
liečivé rastliny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti - nechtík lekársky

Liečivé rastliny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti - nechtík lekárskyNechtík lekársky - liečivá rastlina, ktorú uznáva aj moderná medicína


Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je rastlina s mnohými účinkami, poskytuje riešenie na milión vecí. Západná medicína už tiež uznáva jej liečivé účinky.

Kvet oranžovej farby, ktorý je po celom svete rozšírený, sa už po stáročia používa na liečbu.

Kvety sa používajú na výrobu liečivého krému, čaju, extraktu, tinktúry, oleja. Obsahuje nasledovné účinné zložky: flavonoidy, seskviterpény, karotenoidy, kumarín a esenciálne oleje. Seskviterpény a mastné kyseliny nechtíka zjemňujú a ošetrujú pokožku. Má veľmi dobrý vplyv na pokožku dospelých a malých detí. Okrem tinktúry sa môže používať na pokožku novorodencov, pretože je veľmi jemný.

Na čo je dobrý?


Čaj

Zalejete jednu polievkovú lyžicu sušeného nechtíka vriacou vodou, nechajte odstáť 10 - 15 minút a sceďte. Z takto pripraveného nápoja vypite denne 2-4 šálky, ale môžete ho použiť aj ako zábal, či oplach.

Na čo možno použiť nechtík lekársky?

 • Môže pomôcť v prípade tráviacich ťažkostí
 • Môže stimulovať činnosť žlčníka
 • Môže pomôcť pri detoxikácii
 • Má mierne močopudné účinky
 • Posilňuje imunitný systém, môže byť veľkým prínosom najmä v období rôznych epidémií
 • Čaj z nechtíka lekárskeho zmierňuje bolesti hrdla a zápal ústnej sliznice
 • Môže tiež pomôcť prekonať nepríjemné príznaky menopauzy

Nechtíkový olej

Tento jednoduchý olej si môžete ľahko pripraviť hoci aj doma. Všetko, čo budete potrebovať, je 20-25 čerstvých kvetov nechtíka (nie sú potrebné žiadne stonky, iba kvety) a také množstvo za studena lisovaného kvalitného extra panenského olivového oleja (alebo iného rastlinného oleja lisovaného za studena), aby boli kvety úplne zaliate. Nemusíte urobiť nič iné, iba vložiť kvety do fľaše a zaliať olejom. Následne takýto olej nechajte zrieť na teplom mieste po dobu 6 týždňov. Môžete sledovať, ako sa farba oleja sa neustále mení. Akonáhle bude mať peknú pomarančovú farbu, olej z nechtíka je hotový. Odstráňte z neho kvety a uložte ho do dobre uzavierateľnej fľaše (je dôležité používať sklenenú fľašu, nie plastovú). Neoplatí sa pripraviť väčšie množstvo oleja naraz, iba toľko, čo v dohľadnej dobe spotrebujeme; pokiaľ pridáte vitamín E, získate nielen extra ošetrujúci účinok, ale ho aj zakonzervujete.

Na čo je nechtíkový olej dobrý?

 • Je účinný v prípade liečby menších rán,
 • v prípade liečby zaparenín u batoliat,
 • môže sa natierať aj na ľahšie popáleniny.

Z tejto všestrannej rastliny si môžete pripraviť aj extrakt s obsahom alkoholu (tinktúru), ktorý môže tiež pomôcť v mnohých prípadoch.

Príprava: Budete potrebovať za hrsť kvetu nechtíka lekárskeho. Kvety vložte do sklenenej fľaše a zalejte 70% lekárskym alkoholom. Aj táto zmes musí zrieť minimálne 4-6 týždňov. Používajte ju iba v zriedenom stave, pretože alkohol vysušuje pokožku.

Možnosti použitia

 • Je vynikajúci na opláchnutie menších poranení
 • Je skutočným liekom v prípade mastnej, aknóznej pleti: vodou zriedenú tinktúru nakvapkajme na vatový tampónik a jemne ním potierajme postihnutú oblasť pokožky
 • Je veľmi účinný v prípade uštipnutia hmyzom


Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho s Vašimi známymi, aby si ho mohli prečítať aj oni.

Pripomienky

Pre pridanie komentáru musíte byť prihlásený! Tu sa môžete prihlásiť

Ceníme si Vašu vernosť!

Éra zliav počítaných v percentách sa skončila, pretože chceme, aby ste ako člen Manna Klubu získali nenapodobiteľnú starostlivosť a ešte viac výhod. Manna Klub sme vytvorili práve preto, aby boli pre Vás pripravené aktuálne ponuky čo najprehľadnejšie.

Zistite viac